Şenol Güneş’le Aykut Kocaman arasındaki 7 fark

Vedat Özdemiroğlu okuldan “has” arkadaşım, çok başarılı bir mizahçı, fena Beşiktaşlı ve insan sevgisiyle dolu bir “babadır” gözümde. “Leman” yıllarından beri yarattığı “7 fark” esprisini zaman zaman kullandığımız için umalım ki bize gönül koymuyor olsun.

Fenerbahçe medyasının, Fenerbahçe yönetimi ve danışmanlık aldıklarını düşündüğümüz stratejistlerle el ele vererek Trabzon cenahını tuzağa düşürdüğü çok açıktır. Adım adım planlanan ve yol alınan, sonuçta da yaratılan gerilim ortamı ile 7 puan geride olan sanki Trabzonspor imişçesine; Karadeniz’de estirilen suni fırtına ile viya viya yol alan şampiyonluk takasının batabileceği endişesi üretilmiş ve Trabzon kanadı tüm katmanlarıyla bu oyuna gelmiştir.

Zaten eskiden beri bilinen bir Kızılderili numarası olarak, “Karadenizli rakibiniz varsa sinirleriyle oynar ve oyundan koparır sonra da amacınıza ulaşırsınız” ilkesi bir kez daha işletilmiştir. Beni şaşırtan, Şenol Güneş gibi bir “adam”ın, bu çocukça oyuna bile bile lades demesi olmuştur. Konuşmalarındaki toplam empati ve zeka düzeyinin sadakası ile bu planları hazırlayanları madara edebilecek bir beyefendinin bu oyuna gelmemesi, Aykut Kocaman’ı muhatap almaması gerekirdi.

Ancak, yaratılan suni gerilimin sonucu olarak Trabzonspor’un Şükrü Saraçoğlu’nda “haklı” bir mağlubiyet almasıyla ilk finali yapılan bu süreç, kimi farkların belirginleşmesinin de nedeni olmuştur, yararlıdır.

İşte size 7 fark

1- Aykut Kocaman Trabzon lehine verilen penaltılarla planlı suni gerilimin ilk kıvılcımını çakarken, Şenol Güneş Fenerbahçe lehine “çalınmayan ve çıkarılmayan” kartlara değinmeye tenezzül bile etmemiştir

2- Aykut Kocaman işbirliği içinde olduğu medya kanalıyla Trabzon takımı üzerinde suni bir baskı ortamı inşa ederken, Şenol Güneş hep olduğu gibi bu ucuz yola da tenezzül etmemiştir.

3- Aykut Kocaman’ın başkanı tarafından korunduğu-kollandığı herkesin malumu iken, Şenol Güneş’in herhangi bir başka isim ya da başkan tarafından “korunması” kariyeri boyunca söz konusu bile olmamıştır

4- Aykut Kocaman beğenmediği-istemediği iddia edilen (Alex- Dos Santos vb) oyuncuları sayesinde kariyerine tutunma çaresizliğine mahkum kalırken, Şenol Güneş kariyerini bitirme noktasına gelmiş isimleri kendi zirvelerine taşıyarak, oyuncusunun sırtına binen değil, oyuncusunu sırtına alan bir fotoğraf vermiştir

 5- Aykut Kocaman takımı gol attığında bile gülmemeye, sevinmemeye özen göstererek “ağır ol da molla desinler”e sığınırken, Şenol Güneş futbolun sonuçta bir oyun olduğunu asla aklından çıkarmayan “üç korner bir penaltı” coşkusunu hiç terk etmemiştir.

6- Aykut Kocaman’ın “doğallığı” imaj makerlarla inşa edilmiş duygusu veren bir soğukluk olarak her yanından dökülürken, Şenol Güneş’in doğallığı güneşin doğuşu kadar olağan bir fotoğraf vermye devam etmektedir

 7- Aykut Kocaman yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen evine misafir gelen bir büyüğüne hoş geldin diyemeyecek kadar hırslarına ve egosuna yenik düşerken, Şenol Güneş büyüklüğüne ve misafir olmasına aldırmadan Kocaman’ın yanına gidecek kadar çelebi bir tavır göstermiş ve aslolanın “insan olabilmek” olduğunu başta Aykut Kocaman olmak üzere herkese göstermiştir.

Sonuç;

Aykut Kocaman’ın hem hayattan hem de Şenol Güneş’ten öğrenecek çok şeyi var. Şenol Güneş’in verdiği ilk “insanlık” dersi bu değildi kuşkusuz, insan iklimimizi sorguladığımızda son olmayacağı da çok açık. Kişisel olarak bu suni gerilim ortamından istediğini alarak çıkan Aykut Kocaman’ın, Şenol Güneş ve “hayat” karşısında hükmen mağlup olduğunu anladığında, bize umut veren “gerçek” kimliğine döneceğine dair umudumuzu korumak istiyoruz.

“Şenol Güneş’le Aykut Kocaman arasındaki 7 fark” için 3 cevap

  1. Şenol Güneş,ekmeğini taştan çıkaran Karadeniz’in emekçi insanlarının temsilcisi.Aykut Kocaman ise haram lokmalarını KİRLİ iş kollarından çıkaran asalak haydutların temsilcisi.Manzara gayet ne değil mi…

    Beğen

  2. O bizim kuzeyden doğan güneşimiz, belirttiğiniz gibi her şey futbol değil.. Bu güzel adamın ışığı yeter, milli takımı ışığıyla küllerinden doğan zümrüdüanka etmişti….sevgilerle.

    Beğen

  3. […] Vedat Özdemiroğlu okuldan “has” arkadaşım, çok başarılı bir mizahçı, fena Beşiktaşlı ve insan sevgisiyle dolu bir “babadır” gözümde. “Leman” yıllarından beri yarattığı “7 fark” esprisini zaman zaman […] Haberin Kaynağı: WordPress.com Top Posts […]

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: