TRABZON’UN ONURLA İMTİHANI!

Çok yanlış yerlere çekilip, cemaat, zümre ya da parti çıkarları için kullanılabileceğine tanık olduğumuz için bir uyarı ile başlayalım;

Bu yazı bu ülkenin Başbakanının şahsını hedef alan bir yazı değildir; bilakis bu satırların sahibi Başbakanın bir çok özelliğinin diğer lider ya da lider adaylarından çok daha ileride olduğuna inanır. Lakin konumuz bu değil.

Bu yazı bu ülkenin Başbakanının 28 yıldır şampiyonluk özlemiyle kavrulan milyonlarca Trabzonsporlunun anasının ak sütü gibi hak ettiği şampiyonluğunun elinden “çalınmasında” dolaylı ya da direkt olarak etki etmesine duyulan bir tepki yazısıdır.

Bu yazı şu ya da bu parti, Trabzonsporun çalınan şampiyonluğu sonrası ortaya çıkan durumdan “siyasi rant” çıkarsın diye de yazılmadı, kim ki Trabzonspor aidiyeti ve sevgisi üzerinden rant yaratmaya çalışır, dünyanın laneti üzerine olsun! Tıpkı malum takım üzerinden yaratanlar gibi!

Yaşanan büyük haksızlıklar zincirini ve bu zincirin son halkasının adı her türlü şaibeye karışmış bir takımın boynuna şampiyonluk halkası olarak takılmasını vicdan sahibi hiç kimse kabul edememiş, “halkalı takım”ın çalıntı ürünü şampiyonluğuna kendilerinden başka kimse saygı göstermemiş, ülkenin pek çok köşesinde tarihte eşi görülmemiş şekilde kutlamalar tepki toplamış ve şiddet olayları yaşanmıştır. Bunun anlamı şudur; herkes her şeyin farkındadır!

İktidar partisinin kurmayları, Trabzon ve diğer şehirlerdeki göstericiler arasında hiç de azımsanmayacak ölçüde başörtülü – türbanlı kardeşimizin olduğunu görerek, Trabzonspor algısının ne tür bir “değer” taşıdığını da yeniden değerlendirerek muhtemel bir seçim yenilgisinin nedenleri hakkında fikir sahibi olabilirler.

Trabzonspor üzerinden siyaset yapanlar ve bu uğurda Trabzonspor’u bile “harcamayı” göze alanlar bu şehre bunun hesabını vermek zorundadır.

Dinle Trabzon; Bugün şehrinize gelen lider bu ülkenin Başbakanıdır. Bu anlamıyla asgari bir saygıyı hak ettiğini , geçmişte ve gelecekte Trabzon yararına pek çok yatırıma imza attığını ve atacağını da rahatça söyleyebiliriz.

Ama işte, adı şaibelerle anılan, en çirkef oyuncusunun şaibeli ilişkileri daha iki gün önce açığa çıkan, neredeyse her maçında lehte hakem hatalarıyla! Maçı kazanması sağlanan , rakibin en etkili oyuncusunun kendilerine karşı oynatılmamasını “sağlayan” ve bunun karşılığında “her şey dahil 9 milyon”a transfer ederek utanmazlığın kitabına yeni baskı yapan, cumhuriyet içinde cumhuriyet olduğu komedisine sıkı sıkıya bağlanan, oyuncularının kırmızı ve sarı kart görmelerine yasak getirilen, istediği kadar penaltı kazanan, başkanlarının bir telefonuyla gazetecileri işinden edebilen takımın, evet o malum takımın “ 1 numaralı koruyucusu Trabzon’a geliyor!!

Evet futbol sadece futbol değildir, biliyoruz. Bunu bir Trabzonsporluya hatırlatmak zaten yeteri kadar komik, özürle, ama şuraya geleceğim;

Trabzon’da Trabzonspor’a “karşı” her duruşun, tavrın eylemin hesabı sorulur. Önemli olan bu tepkiyi demokratik sınırlar içinde verebilme iradesini hakim kılmak ve bu talihsiz ve sahipsiz kente tek vücut olarak sahip çıkabilmektir.

Bu şampiyonluk mücadelesinden çok daha fazlasıdır, bu bir şehrin onuruna sahip çıkma mücadelesidir.

Kötülüğün çeşmesine su taşıyanları gör Trabzon;

Siyasetçi kimliğiyle Trabzonspor’u harcayanları gör Trabzon Taraftar kisvesiyle şehri satan beslemeleri gör Trabzon

Fırsattan istifade siyasi çıkar peşindekileri gör Trabzon

Yereli ulusalı medyanın nasıl üç maymuna dönüştüğünü gör Trabzon

Yalnızlığını gör Trabzon Ve bu karanlık tablonun sonundaki ışığı…

Çare sende Trabzon. Daha önce yüzlerce kez olduğu gibi bir kez daha onuruna sahip çıkacak, bu asalaklar ve dükalar düzenini yerle bir edeceksin, zira herkes bilir ki bu şehrin damarlarında kan yerine haksızlığa isyan dolaşır…

“TRABZON’UN ONURLA İMTİHANI!” için 18 cevap

 1. arkadaşlar bence yazılacakların en iyisi yukarda yazılmış bırakın saçmalamayı…….

  Beğen

 2. fenerli arkadaşlar. size lafım yok ama başkanınız olacak zavallı, hocanız olacak aykut küçümen, ve avukat terelellisi gözlüklü ibne acınası yavşaklar grubunun başı emre götvereni….. bu sizden aheste aheste çıkacak… hiçbirinize sevmiyor ölmeyi şiddetle arzulayana kadar hayatta kalmanızı diliyorum…….

  Beğen

 3. olay 36 da 35 ya da 18 de 17 olayı değil . ikinci yarıdaki bu performansın tamamının hakemlere yada maç satın alınmasıyla ilişkilendirilmesi ile ilgili söyledim.bu performansı barcelona bile gösteremedi zaten ,tesadüftü daha kaç yıl sonra olur bilinmez.ben bu sene son 2 maç hariç ts nin tüm maçlarını 90 dk izledim.başka arkadaşlar da yorumlar yapmış onlar için söylüyorum bunu.hani bir terim var çekirge 3 kez sıçrar diye.ts bu sene 7-8 kez zıpladı:)hangi takıma nasip olur bir sezonda iki maçta gol yer yemez santra yapıp 1 pasla gol atıp maç çevirmek(sivas ve buca)sonra manisa,kayseri,gençlerbirliği,bjk ve buca maçları 90.dk golleri ile döndü.buna şans demiyorum ts baskılı oynadı ve de attı golleri.hani kıyaslama yapanlar 18 de 17 şans diyenler bir de madalyonun diğer tarafına baksınlar.tüm bunlar futbolun içinde var ve olacak ta.geçen sene fb şampiyonluğu kaçırdı kendine aylarca gelemedi.ama temel kadrosunu koruduğu için bu sene şampiyonluk geldi.bu sene de ts kaçırdı şampiyonluğu ama kadrosunu koruyamıyor.herkesi fb ayartmıştı ya belli oldu lig bitince.umut ,jaja,colman,egemen hemen bırakıp gittiler.ha bu arada selçuk u fb alacak diyenler lig bitmeden arda nın ntv de selçuk çok iyi arkadaşım dediğini daha sonra da selçuk için arda nın aracı olduğunu anlamaları biraz geç oldu.bu sene galiba şenol hoca ya yazık olcak.gerçekten 10 numara bir adam ama bu gidişle elde kimse kalmayacak..

  Beğen

 4. furkan yahyagil Avatar
  furkan yahyagil

  bir yerde oturup yüz yüze konuşunca en fazla beş dakka sonra gayet rahat anlaşabileceğiniz hatta basbaya sevebileceğiniz insanlara bu öfkeniz neden. emre belözoğlu’nun kaan adındaki futbolcuya telefon açıp,”bu maçı
  bize satın” diyebileceğini düşündürecek kadar gözünüzü döndüren nedir?

  ya emre o futbolcuyla normal bir telefon konuşması yapmışsa ya da telefon bile açmamışsa ne olacak.size de aynı mikyasta bir iftira atsalar peki.falanca gazeteciye,ihaleye fesat karıştırdığı iddia edilen iş adamı tarafından yüklü bir sus payı verildi,diye bir yalan haber çıksa mesela.ve bu haber,bırakın memleket sathını,gittiğiniz belçika havaalanında bile gurbetçi vatandaşlarımız tarafından size ve ailenize olmadık hakaretler ve küfürler eşliğinde yüzünüze vurulacak kadar afişe olsa…

  ne düşünürdünüz,şimdi ben bunu merak ediyorum.

  2005-6 sezonunda fenerbahçe ankara’da penaltı kaçırdı,ertesi gün galatasaray,beşiktaş maçında cordoba’nın hatasıyla son dakikada gol bulup galip geldi ve ertesi hafta da şampiyon oldu. nasıl olsa yabancı,ne demek yabancı ?yazar-çizer takımı için ağzı var dili yok demek.vur vurabildiğin kadar cordoba’ya.akmerkez’de rastladığı zaman ağızlarının ortasına yumruğu çakacak değil ya.sadece futbol oynamaya gelmiş elin colombiyalısının ne şerefini ne haysiyetini bıraktılar.bugün bu adamın üzerinde hala şaibe varsa,masumiyetinin vebali kimlerin üzerindeyse haberleri olsun yükleri epey ağır…

  sizin gibi gayet pervasızca imalarda ve iftiralarda bulunanların şuur altlarında “ben ve benim gibi milyonlarca insan-o da vasat bir hayat için- 5 kuruşa emeğimizi bedel verirken,milyon üstüne milyon koyup cebe indirenler,hakaret görmeye,küfür işitmeye bizlerden çok daha müstehaktır”
  düşüncesini seziyorum.

  buna da bir şey diyemem.gayet insani çok da kuvvetli bir histir.hatta o kadar kuvvetli ki,dünya bu ihtirasla nice başın kesildiğini gördü.ekim 17’de,bastille’de,romanya’da…

  sizin de elinize güç geçerse bir gün,aynı şehvayla durmayın sakın,saldırın.o potansiyeli gördüm çünkü…

  şuna bak,mevzu da alt tarafı futbol.öyle düşmanca,öyle öfkeyle yazılmış ki
  insan hayat memat meselesi zannediyor okuyunca.hayatında daha anlamlı
  -gerçekten anlamlı- değerlere sahip olman dileğiyle.başka ne diyeyim.Allah kimseyi boşlukta bırakmasın. / ahlak ve onur diye bir sorununuz olduğunda size yanıt yazabilirim, ama yukardakiler sadece zırva…baki selam.

  Beğen

 5. sansür gelişmiş insanların kullanmaması gereken bir sistemdir.
  fikirler özügürce söylenmeli ve yayınlanabilmelidir..
  bunu engelleyen zihniyet, çağdışıdır…

  Beğen

 6. Murat arkadaşım,
  Bu seneki takımınız geçen senekinden daha kaliteli olacağına inanıyorum.Bu taktirde bu formunuzu devam ettirip 36 da 35 yaparsınız değil mi?
  Hadi bunu bırakalım yine 18 de 17 yapın ben de sizi tebrik edeyim.
  Ayrıca bir başbakanın şike yapması işte böyle birşeydir lafın tamamı aptala (sakın üzerine alınma teşbih hakemler içindir)söylenir hakemlerde gerekli mesajı almış ve uygulamasınıda sahada göstermiştir.
  Tahmin ettiğim gibi geçen sene ile ilgili bir hakem şikayetiniz yok pardon son maçtaki yönetimi ile Y.Yıldırım’dan var ,var da adam ne yaptı onu anlayamadım.Ama bir Sivas maçından sonra ne hikmetse bir daha F.B maçına verilemedi tabi tamamen tesadüf.
  Aslında konu futbolun çok ötesinde ama bunu tartışmanın bir manası yok.
  Dükalığın diğer takımlarına gelince onlar bu haksızlığı ellerini ovuşturarak seyretmişlerdir zira bu sene sıranın onlara geldiğini biliyorlar.Ölmez sağ kalırsak önümüzdeki sezondaki hakem hatalarını beraberce yorumlarız.

  Beğen

 7. önce turgay hocam size cevap vereyim.Başbakandan Egemen Bğış tan forma vermelerden bahsediyorsunuz ya.Bu ülkede bir başbakan futbolla alakalı bir şike yapacaksa tv lerde 70 milyonun önünde insanlara malzeme vererek yapmaz bu birincisi.Verilen verilmeyen penaltılar ofsaytlar dan bahsediyorsunuz.Ben bu tartışmalara girmek istemiyorum.Çünkü iki taraf ta kendine yontacak pozisyonları yani anlaşmak zor.Benim demek istediğim yıllardan beri bazı takımlar lehine bariz taraflı yönetimler olmuştur olacaktır da.Bunlar tüm büyük takımlar için geçerli.Ama bir tane şampiyon çıkıyor her sene ve sonra klasik nasıl şampiyon oldu hakemler nasıl tuttu o takımı edebiyatı başlıyor.Ama ben hiç hatırlamıyorum geçen sene bursa şampiyon olunca sercan ofsayttan attı,ömer erdoğan niye atılmadı edebiyatı yapıldığını.Çünkü herkesin(gs,ts,bjk)hoşuna gitti son anda fb nin şampiyonluğu kaybetmesi ve konuşmadılar bile.Ben yıllardır futbolun içindeyim ve bana kimse futbol edebiyatı yapmasın.bir de fb geçen sene hangi hakem hatası ile şampiyonluğu kaçırdı demişsin.ben hakem hatası ile kaçırdı demedim yazımda zaten.Sinan Küçük arkadaşım size de şunu sormak istiyorum.Siz hala ofsaytlar penaltılar diyorsunuz ok kendinize göre haklısınız diyelim.Ligin ilk yarısı bitmiş fb 9 puan geride kupada malatya ya elenmiş durumda değil mi.2. sırada da bursa vardı.O zaman ilgilenmiyordunuz değil mi kesilen ofsaytlarla,verilen verilmeyen penaltılarla.Bırakın FB yi bursa nın kilerle bile ilgilenmiyordunuz.Ne zaman konuşmaya başlandı tüm bunlar acaba herşey tesadüf mü?Bu sene ts nin bu gösterdiği performans zaten süper.Ama geçen sene fb nin kaçırdığı şampiyonluk ne kadar acı ise TS nin de bu sene kaçırdığı şampiyonluk o kadar acı.bunlar yıllardır futbolun içindeki olaylar.TS geçen sene hem türkiye kupasını hem de ligi fb nin elinden aldı ama bu kadar yaygara inanın koparılmadı.2.yarıda 18 de 17 yapmış, kendi sahasında gol yememiş fb.Buyrun yorum sizin…

  Beğen

 8. Fenerbahçeli arkadaşlara şunu anlatmak isterim. Trabzon 9 puan öndeymiş, kaybetmiş falan filan. Trabzon’un kaybettiği puanlar Trabzon’un hataları ile sınırlı olmalıdır. Bir takım her maçında rakibi eze eze yenemez. Kötü oynadığı maçlar olabilir. 1-0 yenmek için 3 gol atması gerekmez. Tuhaf olan 3 beraberlik değil 18 maçtan 17’sini kazanmaktır.
  Memlekette çoğunluğun istediği doğrudur diye saçma sapan bir algı var. Referandum yapılıyor, adamlar %42’ye rağmen istediği yasayı çıkarabiliyor ve bu ileri demokrasi adına yapılıyor. Oysa %42’nin de kaygılarını gideren değişikliklerle yasaların çıkması gerekmez miydi?
  Fenerbahçe dışındakilerin (GS ve BJK’den bahsediyorum) Trabzonspor’u destekledikleri de palavradır. Onlar mevcut kirli düzene karşı değiller, sadece Fenerbahçe’ye karşılar. Çünkü biliyorlar ki bu düzen onları seneye olmadı bir sonraki seneye şampiyon yapacak.
  Tek tek pozisyonları tartışmak elbette bir yarar getirmez, artık lig bitti genel eğilim konuşulmalıdır. Böyle bir ligden çıkan izafi başarılar şampiyon olan takım taraftarlarını dahi memnun etmemelidir. İlk önce onlar itiraz etmelidir.
  Sürekli haksızlığa uğrayan insanlar başka çıkar yol kalmayınca o topluluğun üyesi olmayı reddederler. Sözün bittiği yerde başka şeyler başlar. Benim de her geçen gün sinirim ve isyanım daha fazla artıyor. Milli maçlara artık bakmaz oldum. Şimdi Kürtleri daha iyi anlıyorum. Sevmiyorum artık bu ülkeyi ve güce tapan halıknı 😦

  Beğen

 9. Aslında fenerbahçeli arkadaşların yukarıdaki yorumlarını okuyucunca hoşuma gitmedi desem yalan olur. Çünkü internet ortamında insanların her ağzına geleni pervasızca yazdığını biliriz. Yukarıda arkadaşların söylediklerini katıldığım bir çok nokta var. Bu ligde fenerbahçenin yönettiğine, aziz yıldırımın istediği gibi at oynattı kanaatinde değilim. Olayın tamamen medya güdümlü olduğuna inanıyorum. Aslında olay çok basit, fazla kurculama yada fazla altını kazımaya gerek yok, Medya herzaman ki gibi Trabzon-FB rekabetinde safını çok net belli etmiş, direk olarak şampiyonluğu belirlemiştir.Malum FB-G.Antep karşılaşması, aslında ligin bittiği maçtı. Medya gırtlağına kadar doldurdğu bütün pislikleri boşalttığı bir karşılaşmaydı. O maçtan sonra ne MHK kaldı ne de Fedarasyon, bir düşünün hakemler tarafsız kalsın…Hatırlatim, maçın malüm hakemi Hüseyin Göçeğin bütün özgeçmişini yayınyalanmı dersin,taksimde darağacı kuranmı dersin, lig tv’nin başındaki adamın ”Fb bu maçı almasa kan gövdeyin götürürdü”, daha neler neler. Ve tabi orada bir hakemi ölüdüresiye eleştirine medya ve MHK’nin arkasında durmayıp hakemi orda bitirmesi. Ve aynı seneryanun ayrı bir versyonu Trabzon-Kayseri maçı Yunus Yıldırım berbat bir maç çıkarmasına rağmen, canım medyam tek satır yazmamış ”nevar bunda insanoğlu” edasıyla geçiştirmiş. Ve güzel MHK’em baskı altında kalmayıp!! Trabzonsporun diğer kritik maçlarına rahatlıkla atamıştır. Ve şimdi bir empati yapalım, çok fazla şey aramaya gerek yok her şey açık ve net. Ve ligin geri kalan kısmında hangi hakem Hüseyin Göçek-Yunus Yıldırım durumuna düşmek isterdi. Hakemlerimiz oluşan bu ortam alıcakları mesajı almış. Rollerini çok güzel bir şekilde oynamıştır. EEE atlamadan ona da değinim başbakan erdoğan, herkes gibi benimde bir dünya görüşüm, bende erdoğanı seven insanlardan biriyim ve halada öyleyim ekliyim. Ama başbakanın bu şampiyonlukta etkisi olmadığını bana kimse anlatamaz. Her şey açık ve net. Başbaka erdoğan bu ülkede medyadan çok çekimiş bir insan ona sorsak şiir okudun hapse girdin idda makamı kimdi ”medya’ der, 28 şubatı kim azmettirdi ”medya” der, Erdoğanın lig yarışında fenerbahçeyi şampiyon yapın dediğini hiçbir trabzonlu inanmaz ama medyadan o kadar çekmiş ve gücünü tahmin eden ve öngörüsü çok yüksek bir insanın medyanın kendisini bir yönlendirici araç gibi kullanmasını ”bak başbakanda böyle istiyor” sunmasını, tahmin edememesini kabullenemiyor trabzonlu ve haliyle bende…..

  Beğen

 10. Turgay kardeşim..
  Bunların hepsi futbolun içinde olan olaylar..
  Bunlar var..
  Herşeyi bir kurgu içinde değerlendirmek sağlıklı bir yaklaşım değil..
  Bana kalırsa Aykut hocanın dikkat edilsin dediği 3 pozisyonun 2 si kesin penaltı değil. Fakat ben o gün de bunun altında bir artniyet aramamıştım.. Hakemlerin beceriksizliği olarak yorumlamıştım.. Bence hala da öyle. Trabzonun Gaziantep maçında odan da aynı idi bana göre. Hakem hatasu. Sadece hakem hatası… Maalesef ki bu böyle.. Bunu kabul etmeliyiz artık Türk futbolunda.. Hakemlerimzi çok üst düzey değil. Ki aslında avrupada da ebnzer olaylar oluyo.. Bu biraz futbolun cilvesi.
  Bunları farklı şekillerde ispatlar bularak gerçek gibi göstermek, sadcece komplo teorileridir.. Teoridir.. Sadece nerden baktığınızla ilgili..
  Tezlerin anti tezleri de vardır yanıtlanması gereken.
  Sizin tezinizi çok net şekilde çürüten bir F.B – G.ANTEP maçı var.
  Bu maçta 3 net penaltıyı vermedi hakem. Mucizevi bir gol ile yendi Fenerbahçe..
  Hakemler maça koşullu çıksa sanıyorum ki o 3 penaltıdan en az birini verirlerdi..
  Bu da bir ispat ki asla bir koşullanma ve gizli gündem yok.
  Futbolun cilveleri..
  Teziniz de verilmeyen 3 penaltı ile ilgili yanıt nedir?
  Gerçekten merak ediyorum..
  Çünkü bunu çürütmeden ( akla uygun mantığa uygun bir yanıtla ) tezinizin gerçek olduğunu iddia etmemelisiniz..
  Sedat Tunalı ” benim yerime yazarlığa mı soyundunuz?? ” demeden yazımı sonlandırmak istiyorum:)) Çünkü yorum dan uzun oldu biraz..
  Selamlar…

  Beğen

  1. Kardeşim Ergun,
   Önce Trabzonspor lehine ilk yarıda verilen 3 penaltıdan sadece 1 tanesi tartışılır bulundu kamuoyunda onda da Trabzonspor 1-0 galip durumda idi.
   Gelelim meşhur Antep maçına .İşte bir maçın hakemi ancak bu kadar tek taraflı eleştirilebilir.Evet ilk yarıda benim için 2 sizin için 3 penaltı verilmedi.Peki ilk defa mı bir maçın ilk yarısı 0-0 bitiyordu daha 45 dakika vardı değil mi?Peki o ikinci yarıda neler oldu nedense bu maçın ikinci yarısında olanlar kimse tarafından görülmek istenmiyor.Koridorlarda Hakeme küfreden EB’ye birşey olmuyor,rakibin baldırına kasıtlı olarak basan(ilk devrede rakibine dirsek attığı için atılması gereken)Lugano sahada kalıyor,düdükten sonra topa vurması fırsat bilinen Murat oyundan atılıyor.Peki soralım o zaman hakem sizin için daha ne kıyak yapacaktı?
   Aslında ibreti alem için bu seneki Trabzonspor ve F.B maçlarının hakem hatalarından oluşan bir video hazırlanmalı ve hakemlerin şampiyonluğu bir takımdan alıp diğerine nasıl verdiğine dair bir belgesel yapılıp bundan sonraki nesillere aktarılmalıdır.

   Beğen

   1. Turgay kardeşim,
    Aslında kendin de açıklamışsın durumu. yok fazla gerek cevap yazmaya..
    Demişsin ki gene; hakem feneri kolladı ince ince…
    İyi de şunun yanıtı yok; neden o – tamam 2 olsun – 2 penaltıyı çalmadı….
    Yani bir hakem kendine küfür edeni atmayıp, dikkat çekeceğine bence, bariz penaltıları vermeyi tercih eder..
    O penaltıları vermeyip eyyam yapacağına verirdi penaltıları alırdı Fener maçı..
    Ne gerek var??? Manyak mı bu adamlar ??
    Fener yensin diye maça çıkacak..
    Ama 3 tane bariz penaltıyı es geçecek..
    Sonra dikkat çekmeden maçı alıp Fenere verecek kimse farketmeden:))
    Tabi sizleri düşünemeden:))
    Yapmayın ama..
    Lütfen..

    Beğen

 11. yüreğine sağlık. ne zaman yazılarınızı okuduysam duygularım kabarıyor.Ah bir anlasalar sen ve senin gibilerin kaleminden dökülenleri. Ama ne geçmişte ne bugün ne de yarın anlamayacaklar bu değerli kalemleri. Öyle bir vevap vermeli ki anadolunun istanbula başkaldırışının sembolü olan trabzonsporumuza yapılan bu haksızlığın karşısında bir kez daha anlamalı bu ülke ezilemeyeceğini kandırılamayacağını bu şehrin ve ruhunun….

  Beğen

 12. öncelikle belirtiyorum fb taraftarıyım.ama son maçta trabzonspor şampiyon olsaydı alkışlardım bunu da belirtiyorum.Sizler gibi fanatik değil ama çok iyi bir gözlemci olduğumu da biliyorum.ben yazınızın siyasi kısmıyla değil de ” 28 yıldır şampiyonluk özlemiyle kavrulan milyonlarca Trabzonsporlunun anasının ak sütü gibi hak ettiği şampiyonluğunun elinden çalınması” kısmıyla ilgili birşey söylemek istiyorum.benimde birçok trabzonsporlu arkadaşım var bir kısmı sizler gibi düşünüyor.niye bucaspor maçında penaltı çalınmış fb ye,niye bülent uygun alex e adam markajı vermemiş,neden 6-0 biten bir maçta fb ye 3 penaltı verilmiş vs vs.ama inanın birçoğu trabzonsporun 9 puanlık fark kapanırken nerde olduğunu söylüyor.ama taraf olunacaksa konuşa konuşa bitmez bu.geçen sene son fb-ts maçına kadar bu lig şaibeli fb de hakemleri satın almıştı.ama noldu son maçta bursaspor şampiyon oldu lig tertemiz oldu.siz diyorsunuz ki anasının ak sütü gibi helal şampiyonluk..kimse de haram demiyor.ama şu soruların cevabını kim verecek.ts 9 puan öndeyken bu hakemler süperdi.ne zaman ki fark kapandı bütün trabzon tartışmaya başladı.nasıl kapandı fark hakemlerle mi?
  içerde ankaragücü,antalya,kayseri ye ve dışarıda fb ye hakem hataları olmaksızın puanları ver fark kapansın sonra başla başbakan,satılmış hakemler diye bu ne kadar etik.bakın ts devre arasında brozek kardeşleri ve mehmet çakır ı aldı.koca 2. yarıda bunlar bırakın 1 puanı 0.1 puan kazandırdı mı?acaba doğru transferler yapılsaydı böyle mi olurdu.başkalarıyla uğraşmadan önce biz biryerde hata yaptık mı diye de nezaman sorunca biz türkiye olarak dertleri bitireceğiz.fb cumhuriyeti diye bişeyden bahsediyorsunuz. o tamamen fb taraftarının fazla olmasıyla alakalı kinaye ile söylenmiş bir taraftar sloganı.tıpkı bize heryer trabzon da ki gibi.bunlara fazla takılmayın.fb yıllardır hakemleri satın alır,federasyon fenerlidir denilir ya 11 yılda 3 şampiyonluk sıfır türkiye kupası var.ya bırakın bu ucuz edebiyatları.ben yine de en başta şenol güneş ve kısıtlı kadroya rağmen bu mücadeleyi gösteren ts u kutluyorum…

  Beğen

  1. Murat bey,
   Analşılıyor ki sayın başbakan’ın “Aman Buca’da bir aksilik çıkmasın” sözünden sonra ,Alex’ten forma almalardan,E.Bağış vasıtası ile renkli kalem bağışlamalardan devlet memurları olan hakemlerimizin etkilenmediği inancındasın.Trabzonspor’un Antalya ve A.Gücü maçında,F.B’nin Antalya maçında Antalyaspor’un verilmeyen iki penaltısını da vazgeçelim F.B-Trabzonspor maçındaki B.Gezer’in maç 2-0 olana kadar olan yönetimi ile ondan sonraki yönetimi arasındaki farkı futbolla biraz ilgilenen herkes anlayabilir.Hele Selçuk’un atılmasına mani olamayınca!!! peşinden Glovaksi’nin atılmasına ne diyelim.
   1 gol ile kaçan şampiyonluğa bakınca Trabzo’daki T.Spor-F.B maçında yan hakemin 2m geriden çıkan futbolcuya nasıl bayrak kaldırdığı aklıma geldi.Sivas maçındaki 2.Alex’i saymıyorum zira biz O’nun nasıl hakem olduğunu biliriz.Bütün bunlara karşılık Trabzonspor’a yapılan kıyak(ki bunun Trabzonspor için nasıl bir tuzak olduğu sonradan anlaşıldı)G.Antep maçında rakibin 10 kişi kalması ve bir penaltının verilişi ne yani bunlar olmasa idi biz Antep’i yenemiyecekmiydik.Velhasıl arkadaşım çark işlemiş ve Trabzonspor maalesef bu çarkın büyük!!!dişlileri arasında ezilmiştir.
   Aklıma gelmişken kuzum geçen sene hangi hakem hatası ile şampiyonluğu kaybettiniz ben hatırlayamadım belki sen hatırlatırsın.

   Beğen

  2. burda art niyet yok güce boyun eğme güçten etkilenme var kimse bize maval okumasın başta sen dahil olmak üzere. 3 penaltı verilmişmiş. Lan ikinci yarı verilmeyen penaltılarımız 10’u geçti. Ben ofsayttan gol attığımız hiç bir maçı hatırlamıyorum. Ama ofsayt diye kesilen bir sürü gol pozisyonumuz var. Ama diğer taraftan fenerin maçlarına bakıyoruz ofsayttan gol atıyor ama ofsayt olmayan pozisyonda ofsayt çalınıp fenrin yiyebileceği golün önüne geçiliyor. Sonra da art niyet aramıyorum, yok hakem hatası. Kardeş biz zeki insanların arasında doğduk büyüdük bu kadar mallığı bizim midemiz kaldırmaz. Siz bu muhabbetleri fenerliler olarak kendi aranızda yapın bizim de canımızı sıkmayın.

   Beğen

 13. Eyvallah baba büyüksün, harbi yazmışsın, hatırladıysan selamlar benden sana

  Beğen

 14. Merhaba sizinle irtibata geçmek istiyoruz.
  e-posta adresimiz haberci61@gmail.com
  İyi çalışmalar

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: