CAVCAV TAMAM DA ŞU PLATİNİ KİM OLUYOR YAV?

İLHAN CAVCAV VARKEN PLATİNİ DE KİM OLUYOR?

Sporun ve özelde futbolun geleceğine dair kaygıların en büyük nedeni,  herkesin bildiği gibi şike ve teşvik gerçeği ve bu kirliliğe karşı koymanın zorluğudur..

Avrupa Futbolunun patronu Michael Platini, Avrupa Konseyi’nde yaptığı konuşmada, tüm ülkeleri bu pisliğe karşı etkin yasalar çıkarmaya  davet ederek ciddi uyarılarda bulunmuş.

Bu işte bir yanlışlık olmalı. Etkin yasa çıkaran ülkeler arasında Türkiye’yi göstermeyen Platini belli ki yasanın çıkarılmış olmasını değil de uygulanmış halini bekliyor. Ama Platini büyük yanılgı içindedir ve belli olmuştur ki futboldan da zerre anlamamaktadır.

Zira, bizim ülkemizdeki futbol uleması, Kulüpler Birliği adı altında medreseleşip sorunun çözümü için dev bir adım atmış ve futbolun olmasa da futboldan nemalanan kulüp başkanlarının aydınlık geleceği için elini taşın altına koymuştur. Başta İlhan Cavcav olmak üzere, futbol cahili Platini’nin “gazına” gelmeyerek yeni yasayı “kitabına uydurmak için” gece gündüz çalışan, şike ve teşvik gibi basit konuların hayatımızı kirletmesine izin vermeyen herkesi, “düzenbazlığın tarihi tez kitabı” editörler kurulu adına fena halde alkışlıyorum ki , o kadar olur.

Hem Platini’ye şunu da soruyorum;

Siz gerçekten şike ve teşvikin ayıp olduğunu mu düşünüyorsunuz?  Şaka mı bu?

Dünya ve Avrupa futbolunun “idare”  işini 1 yıllığına Kulüpler Birliği’ne emanet edin, ne şike ne de teşvik diye bir sorun kalır. Neyi paylaşamıyorsunuz anlamadık gitti, nedir yani, hiç!

HAKEM HATALARI

Çete ve şike kaosunun içinde çalkalanan ve basiretsiz yönetimler yüzünden bu çalkalanmayı olduğunun en az iki katı şiddetiyle yaşayan Fenerbahçe taraftarlarına Allah sabır versin.  Akut dönem sonrası taşların yerine oturacağına ve takımlarına aşkla bağlı geniş kitlelerin her türden haksız kazanca ve hırsızlığa karşı olacağın eminim.

Ama bu süreç yaşanırken, son Kayseri deplasmanındaki bariz hakem hatasıyla kayseri lehine verilmeyen penaltıyı gündeme taşıyarak Fenerbahçe’ye vurmayı ahlaki bulmuyorum.  Hepimiz biliyoruz ki bu bir hakem hatasıydı , tıpkı Fenerbahçe’nin bir önceki hafta ofsayt kararıyla elinden alınan 2 puanı gibi. Herkes eleştirilerini vicdan terazisinden geçirmeli ve bunu bir meziyet olarak da görmemelidir.

Kayseri –FB maçı sonrası ŞOTA’nın, Aykut Kocaman’a yönelik çağrısı o pozisyondan çok daha önemlidir. 

Görece “küçük” bir takımın başında Fenerbahçe’ye karşı oynarken uğradığı haksızlık karşısında “bırakmayı düşünüyorum” çelebiliği gösteren Kocaman, Kayseri maçı sonrası dilini yutuyorsa, midesine inen sadece dili değil  sahte çelebiliğidir de.

Kimilerince Türk futbolunun “efendi ve adam gibi adam” yüzü olarak lanse edilme gayretkeşliğine rağmen Kocaman fotoğrafı çok farklı şeyler söylemektedir. Geçen sezonun tartışma fitilini “Trabzon’un penaltıları incelensin”le yakan Kocaman, spor barışının temeline bu cümleyle dinamiti koyan kişi olmuştur. Gazete arşivleri orada duruyor, isteyen incelesin.  Kocaman’ın  mide bulandıran konuşmasına kadar  hiçbir ciddi tartışma yaşanmamıştır.   Fenerbahçe’nin başına geldiğinde görece birkaç maç sonrası eleştirilirken hararetle sahip çıktığım Aykut Kocaman benim için spor tarihimizin en büyük hayal kırıklıklarından biridir artık ve ne yapsa yeridir…

Kulüpler Birliği’nin hakemlere yönelik açıklamasına gelince. Gelmeyelim bence, Kulüpler Birliği dedik, ben de para cukka işlerinden hiç anlamam, kapatalım daha iyi.

TFF’NİN KADINLARA YÖNELİK İKİYÜZLÜLÜĞÜ

Türkiye  Fitbol  Federasyonu’nun, Fenerbahçe camiasının gazını alma operasyonlarından biri olarak hayatımıza soktuğu kadınlara ve çocuklara bedava futbol maçı neresinden bakılırsa bakılsın bir yöneticilik garabeti olarak  kaydını düşmüştür.  Stattaki coşku bambaşka bir şey, hiç takılmayalım ve tribünleri alkışlayalım.

TFF en basitinden kadınlara ikinci sınıf insan muamelesini resmileştirmiştir ve alenen ayrımcılık yapmıştır.

Ama asıl önemlisi, kadınlara “çakma” bir değer verme gösterisi yapan Türkiye Fitbol Federasyonu’nun, gerçekte kadın sporculara 2. Sınıf muamele yaptığı gerçeğinin orta yerde kendilerine  nanik çekmesidir,  sırıtmasıdır.  Taraf köşe yazarı Sayın Haluk Çetin,  TFF tarafından kadın futbolculara erkeklerin yarısı kadar harcırah verildiğini yazarak, bu “çakma” ilginin aslında eşitlik kaygısından değil, gaz alma kaygısından beslendiğini de belgelemiş oldu. Bakalım torbadan daha neler çıkacakJ

TFF’nin yerinde olsam ayrıntılarla hiç uğraşmadan direk kutumu açtırırdım!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: