Milli Takıma NedenTolunay Kafkas Olmalıydı?

Milli Takıma NedenTolunay Kafkas Olmalıydı?

 

İçinizde “ Tolunay Kafkas’ın menajeri oldu herhal”  diye düşünenleriniz de oldu biliyorum, amakendisini ahir ömrümde sadece bir kez canlı olarak gördüm, o da ayak üstüydü veherhangi bir “ilişki” için yeterli bir süre alamadık hayattan.

Futbol oynadığı dönemlerde badi badi yürüyüşü, oyun zekasıve bir adımda bir dönümlük alan parsellemesi gibi özellikleriyle öne çıkanTolunay Kafkas’ın en büyük özelliği hiç şüphesiz mesleğine ve meslektaşlarınasaygısıydı.

Futbolculuk deneyiminin ardından antrenörlüğü seçen  Tolunay Kafkas’ın bu “geçiş” dönemi, Türkalışkanlığının ezberi olan “birilerinin adamı” olarak değil de,  bilimsel birmetodoloji ile yaşandı. Deneyim denen sihirli anahtarın bilinen her çeşidindenkoleksiyon yapma merakı bu genç teknik direktör adayını kısa sürede Süper Ligrekabetinin de içine çekti.

Gaziantepspor deneyimini  geçen sezon başarıylabu sezon ise daha sezon  başındabitirmesinin nedeni,  pozitif futboltercihinin  her zaman başarılı sonuçlariçin garanti olamayacağı acı gerçeğinin kendini dayatması  denebilir. Bu coğrafyaların pek de alışıkolmadığı bir şekilde, kendini başarısız bularak istifa ısrarını başarıylahayata geçiren Kafkas’ın, “görevdeki meslektaşım başarısız olsa da onun yerineben geçsem”  ikliminde ayrık otu gibidurduğunu söylemeye gerek yok.

Tolunay Kafkas’ı, diğer “yerli” adaylardan ve haliyleAbdulluh Avcı’dan bir adım daha öne çıkaran özelliklerinden biri de,gerektiğinde elini masaya vurma iradesi ve kişisel ikbal için “geçici karakterzafiyetini” göze alan oportunizm batağına tenezzül göstermemesidir.  Adı geçen diğer isimleri tek tek incelerseniz,“konjoktüre göre hesabi nasıl olunur”un kitabını yazdıklarını kolayca farkedebilirsiniz. Misal orta hakem takımınızı sahada doğrarken ve maçı sizden alıp”büyük” rakibe verirken bunu görmezden gelebilirsiniz…

Günleri sayılı olan TFF’nin  verdiği çok acele kararda spor bakanının nekadar etkisi oldu bilemiyoruz ama hiçbir konuda dik duramayan TFF’nin, dimdikadam Tolunay Kafkas’a sorumluluk ve yetki vermesi de zaten büyük sürprizolurdu.

Göreve gelen Abdulluh Avcı’nın harcanma ihtimalinin başarılıolma ihtimalinden fazla olduğunu, futbolumuzun tek tesellisinin Avcı’sız veseyircisiz İBB’nin süper ligden düşme ihtimali olduğunu da ekleyelim.

Bir de Yılmaz Vural vardı adaylar arasında, evet. BenceYılmaz Vural One Man Show aşamasına çoktan geldi, bıraksın bu futbol mutbolişlerini, içindeki Vural’ı keşfetsin.

AHMET KAYA’SIZ 11YIL

İflah olmaz Ahmet Kaya düşmanlarını bir yana koyuyorum, amayüreğinde biraz olsun insan sevgisi taşıyan herkesin bu sürgün kurbanı adamıtanıma şansları olsa seveceklerine emin oldum hep. Başka bir mayası vardı,başka bir hamuru. Yaşamı boyunca kardeşlikden başka bir şey söylemedi, bazıaklı evvellerin aksine Türk-Kürt ayrımına hep karşı oldu, hele bölünmek gibisaçmalığa her platformda şiddetle karşı koydu.

Ama dar kafalı faşistlerin kabul edemeyeceği bir şey yaptıAhmet Kaya. Dar kafalıların sorgusuz bağlı oldukları otoritenin , yani devletinresmi söylemine itiraz etti, kültürel bir itirazdı üstelik bu. Ama bu kadarıbile kin ve kanla beslenen bir güruhu, linç kampanyasının sırtlanlarınadönüştürmeye yetti.

Haliç’te bir vapuru vurdular 4 kişi , demirlemişti , elikolu bağlıydı, ağlıyordu, 4 bıçak çekip vurdular 4 kişi, yemyeşil bir ayhaliç’te dağılıyordu.

 

Deli Cafer, İsmail, Tayfur ve Şaşı. Üzerime yüklediler buişi…

 

Tam 11 yıldırHaliç’te bir vapuru vuruyorlar, tam 11 yıldır yemyeşil bir ay Haliç’tedağılıyor ve biz müzik ve kardeşlik tutkunları tam 11 yıldır Cinayet Saatininefretle anıyoruz.

HİÇBİR KONUDAUZLAŞAMAYAN  PARTİLER 6222’NINSULANDIRILMASINDA NASIL UZLAŞTILAR?

Terörle mücadele, işçi hakları, demokratikleşme, yenianayasa ve benzeri gibi ülkeyi “can damarından” ilgilendiren hiçbir konudauzlaşamayan AKP, CHP, MHP ve BDP’nin, konu şike ve çete soruşturmasıolunca  şıppadanak  uzlaşmaları, demokrasi kültürü açısındandeğilse de, şike ve teşvik esnafı açısından çılgınca alkışlanacak birfotoğraftı.  Hatta, sulandırma yasası ileilgili bahisler de belli oldu. İşte oranlar;

 

1-      Sulandırmayasasına ilk olarak hangi parti karşı çıkar

 

AKP: 2.30  BDP: 2.20MHP: 2.25  CHP: 28.00

 

2-      Yasataslağına, “yasa halen bu suçlardan tutuklu bulunanları da kapsar” maddesiniilk kim önerir

 

AKP: 1.70, BDP: 1.95 MHP: 1.65  CHP: 1.05

 

3-      “Şike veteşvik suçtur ve çerçeve 6222 sayılı yasa ile çizilmiştir. Yasayı sulandırarakhalkın devlete olan güvenini boşa çıkaramaz, devlet olma ciddiyetini pazaradüşüremez, kişiler için yasa değiştirme kamuoyu algısına ortak olamayız”cümlesini ya da benzerini ilk kim kurar?

 

AKP: 1.85  MHP: 2.90BDP: 3.60  CHP: 47.65

 

Oranlar da böyle. Bence sürpriz oynamayın, tutmaz!!  50 yıldır tutmuyor, şimdi mi tutacak!?

Bir de dip not ekleyelim: Aziz Yıldırım dahil hiçbir insanevladının dört duvara mahkum edilmesinden mutlu olacak karatta bir adamdeğilim, bilmesi gerekenler bu yanımı bilir. Lakin devleti yönetmek de dernekyönetmeye benzememeli.

SERDAR ORTAÇ VANİÇİN YARDIM YAPTI MI?

Keskel alaka, ne alaka mualla diyenler olmuştur, şundan;

Serdar Ortaç nam şarkıcımız, Türm Kızılayı’nın Haiti ya dabir başka ülkeye yardım götürmesini eleştirmiş ve şöyle buyurmuştu,mealen:” Kızılay yurt dışına yardım edeceğine yurt içinde yardıma muhtaçkişilere yardım etsin”

İşte tam fırsatı, Van’da binlerce insanımız ve çocuğumuzaçlık ve karakışla mücadele ediyor, masum bebeklerimiz hayata veda ediyor.

Sayın Ortaç’a soruyorum;

Türk Kızılayı ya da herhangi bir yardım kuruluşuna Van içinherhangi bir yardımda bulundunuz mu?

GUTİ’YE 1.400 BİN AVRO= VAN’A 1000 ÇADIRLIK ÇADIRKENT

Futbolcuların aldığı parada gözü olan TFF Yönetim KuruluÜyesi olsun, o derece!

Ve fakat, doğru dürüst verim alınamayan yabancı bir oyuncuyasözleşmesini fesh ederken 1 milyon 400 bin avro (yuvarlak olarak üç milyon tldiyelim) ödeyebilen bir ülkede, orta ölçekli bir felakette binlerce insan açaçıkta kalıyorsa , neresinden bakılsa ahmakça bir durum var demektir. Havayasaçılan o GUTİ parası ilı Kızılay Van’a tam 1000 (BİN) çadırlık çadırkentkurabilirdi. Çok çok yetenekli ve kerametleri kendilerinden menkul lokalize  yıldızlarımızın 2012 ye gidememe primi olarakaldıkları paralarla kaç çadır kurulurdunun hesabını da okur yapsın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: