DERBİYİ KİM Mİ KAZANIR? TABİ Kİ TRABZON!

7/11/2008 ·

Dünyanın klasik derbi tanımlarının hiç birine sığmayan nevi şahsına münhasır derbimiz, Arsenal ve Benfica eskizleriyle iyice bilenen iki İstanbullunun kapışmasıyla bir kez daha ülke gündemimize oturacak. Hatta oturdu bile. Oysa, Türklüğümüzden olsa gerek, Arsenal beraberliği ya da Benfica galibiyetlerinin, 40 derbiden daha fazla toplam kazanım olduğunu anlayabilecek bir duruşa hala sahip değiliz.

Şu an ligin zirvesinde yer alan ve bir aksilik olmazsa bu hafta da bu ünvanını koruması beklenen Trabzonspor, bu İstanbul derbisinin “kesin kazananı” olacaktır, hatta oldu. Ortada bir 3 puan var ve taraflardan biri veya her ikisi mutlak olarak kayıp yaşayacak ve bu kayıp Trabzon’un (ve tabi BJK’nın da) hanesine “kazanç” olarak yansıyacaktır. Trabzon ve BJK cephelerinden bakıldığında muhtemel bir beraberliğin, kulağına kar suyu kaçmış hamsi ızgara tadında olacağı da su götürmez bir keyif ifadesi olacaktır.

Tarihe baktığımızda, görece daha “kötü” olan tarafın, mesela Sigma’dan 7 yiyen Fenerbahçe’nin dönüşünde Ali Sami yen’de kazanması gibi, kazanmaya daha yakın olduğunu görebiliyoruz. Bu pencereden bakarsak, Londra’da 1 puanı ve onurunu kurtaran Fenerbahçe’nin, görece kötü taraf olarak galibiyete yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Yok, futbolun yalın gerçekleri ışığında , form durumları ve takımların genel halini koyarsak tartıya, Galatasaray’ın rahat bir galibiyet alacağı da söylenebilir.

Ama kabul etmek gerekir ki, Galatasaray cephesinde anlaşılması güç bir Saraçoğlu sendromu var. Yani psikolojik üstünlük her koşulda ve durumda Fenerbahçe lehinde.

Uzatmayalım; bana göre bu maç berabere biter ve Trabzon puan farkını açar!

Tilkiye sormuşlar; “Tavuk sever misin”

Yanıt: “Gülmemden cevap veremiyorum ki”

Şakası bir yana; her iki taraftan da son Avrupa maçlarını gölgede bırakmayacak bir performans umuyor ve futbol keyfine katkı yapmalarını diliyorum.

ÇAPA TIP FAKÜLTESİNİN “GENEL DURUMU” VE KORKU!

Bu aralar Çapa Tıp Fakültesi’ne sık gider olduk. Bu ziyaretlerden öğrendiklerimi sizlerle de paylaşmak istiyorum.

Herkesin bilmesi gereken en acı bilgi şu; Olası İstanbul depreminde Çapa Tıp Fakültesi’nin çok az binası ayakta kalabilecek! Sadece Çapa değil üstelik, neredeyse tüm kamu ve vakıf hastanelerimiz tehdit altında! Bu bilgi sallama değil, devletin yaptırdığı analiz raporlarından. Hastalarımız, hastane personelimiz ve doktorlarımız göz göre göre ölümün kucağına atılmış durumda. “Hayır öyle değil” diyebilecek tek bir yetkili çıksın da görelim! Durum bu kadar vahim iken, rektörlüğün sessizliği ve hükümetin ilgisizliği dramatik bir utanç fotoğrafı olarak kaydını düşüyor.

İkincisi; bu ülkede hala sağlık alanında bir şeyler yapılabiliyor ve bu alanda çağdaş dünyanın gerisinde kalınmıyorsa, Çapa Tıp Fakültesi başta olmak üzere üniversite hastanelerinin akademik personelinin insan üstü çabaları sayesindedir.

Mustafa Kemal’in “beni emanet edin” dediği Türk doktorların kimler olduğunu öğrenmek istiyorsanız, mesela Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr.Ali Akyüz’ün yüzüne dikkatle bakmanızı öneririm. Ya da onca teknik ve temel olanaksızlıklara rağmen tıp dünyasındaki gelişmeleri günü gününe takip ederek çağdaş dünyanın dışında kalmamıza direnen Dç.Dr. Murat Aksoy ve ekibinin aydınlık yüzü özelinde tüm idealist doktorlarımızı “bilmenizi” arzu ederim. Onca “kötü”yü katlanılabilir kılan işte bu umut veren bilim adamı portrelerimizdir. Ve bu bilim adamlarımızı, maalesef, ilk depremde yerle bir olma riski taşıyan taş yığınlarına mahkum kılmışız. Bu utancın en büyük payı elbette hükümet edenlerin, valinin, belediyenindir. Lakin, toplumsal bir masumiyetten de söz edemeyiz. Hepimiz suçlu ve sorumluyuz..

Not: Hastanelerle ilgili resmi raporları görmek isteyenler, sedattunali.blogcu sayfasında görebilir.

FEDERASYON BEDAVA BİLET DAĞITTI MI?

Onlara sorarsan, sümme haşa, hiç öle şey olar mı? Ne gadder ayıp.

Yok sokağa çıkıp gerçeği ararsanız, dağıttı hem de binlerce adet. Sporun içinde olan herkes, bedava bilete ve holiganizme karşı mücadele veren, ehe, Türkiye Futbol Federasyonu’nun birilerine bedava bilet verdiğine, bu birilerinin de biletleri paraya çevirdiğine inanıyor.

Neresinden bakılsa rezalet. Yalan bile olsa, ki olmadığına inanıyorum, böylesine aşağılık bir şeyin çok normal bir şeymiş gibi tartışılabiliyor olması bile başlı başına bir utançtır.

Endüstriyel futbol dediğimiz ruhsuzluğun, kulüp takımlarımızdan çok milli takımımızı “vurması”, üzerinde düşünülmesi gereken çok ciddi bir travmadır. Ama kaç kişi bunun farkında bilmiyorum. Keşke Gülhane’de ceviz ağacı olsaydım!!

KANDİLLİ’NİN HASTANELER RAPORU:

Hastane araştırması 17 Ağustos Gölcük depreminden çok kısa bir süre sonra tamamlandı. 2 yıl süren araştırma kapsamında incelenen 56 hastanenin 644 binasından 504’ü depreme dayanıksız çıktı. Araştırmanın sonuçları ise yeni ortaya çıktı.

İstanbul’da olası bir depremde yıkılma tehlikesi olan hastane binaları şöyle sıralandı:
Pendik Devlet Hastanesi, Heybeliada Sanatoryumu, Bakırköy Psikiyatri Hastanesi, Haydarpaşa Numune Hastanesi, Koşuyolu Kalp ve Araştırma Hastanesi, Siyami Ersek Hastanesi, Bakırköy Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Hastanesi, Bakırköy Devlet Hastanesi, Zeynep Kamil Çocuk Hastalıkları Hastanesi, Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Adalar Devlet Hastanesi, Yedikule Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Süleymaniye Doğum ve Kadın Hastalıkları Hastanesi, İstanbul Cüzzam Hastanesi, Deri ve Tenasül Hastalıkları Hastanesi, Taksim Hastanesi, Beykoz Çocuk Göğüs Hastalıkları Hastanesi, İstinye Devlet Hastanesi, Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi, Haseki Hastanesi, Şişli Etfal, Beyoğlu Hastanesi, Beykoz Devlet Hastanesi, İstinye Devlet Lütfiye Nuri Burat Hastanesi, Sağmalcılar Devlet Hastanesi, Sarıyer İsmail Akgün Hastanesi, Çapa ve Cerrahpaşa Tıp Fakülteleri

Biran önce tedbir alınmasını isteyen Proje Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Nuray Aydınoğlu, “Konu çok acildir. Gerçekte İstanbul’da sadece devlet hastaneleri gözönüne alınmıştır. Kaldı ki üniversite hastanelerinin de hiç iyi durumda olmadığını biliyoruz”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: