TARAFTAR ÖZELİNDE ‘ZİHNİYET’ YERGİSİ

Alanzinho’nun Trabzon’a geleceğini dün geceden adıma kayıtlı blogcudan duyurmuş ama bu tansferi yine de Habertürk sayfalarına taşımamıştık. Bu taşımama kararını, HTSPOR.COM’un değerli Spor Müdürü Can Birsay’la birlikte, yakın geçmişteki Yusuf Şimşek kakafonisinin sürpriz finalinin de etkisiyle almış ve okuyucu nezdindeki “güvenilirliği” “tıklanma” kaygısının önüne koymuştuk.

Durum böyleyken, İHA ve yakından tanıyıp Trabzonsporluluğundan kuşku duymadığım Haluk Ayyıldız imzalı iki haber düştü gündeme.

İHA kaynaklı habere göre; Alanzinho birkaç ay önce sadece 1.250 bin avroymuş , oysa şimdi Trabzonspor bu adama 3.900 avro vererek büyük bir zarara uğramış.

Soru 1: Bu haberi servise koyan İHA görevlisi arkadaş, diyelim ki haberiniz baştan aşağı doğru, bu durumda bir Türk takımı olan Trabzonspor’un yöneticilerini neden uyarmadınız da , taraflar el sıkıştıktan sonra “patlattınız”

Soru 2: Fenerbahçe’nin 17 Milyon Avroya malettiği Guiza’nın, transferden 6 ay önceki fiyatını biliyor musunuz mesela? Ya da, daha basiti, geçen yıl 1 milyon Euroya “müşteri” bulamayan Özer Hurmacı şimdi kaç para? Futbolcuların, bazen üst üste oynadıkları iki başarılı maç sonrası bile fiyatlarını ikiye katladıklaırnı herkes bilirken, sizin bilgisizliğinizi neye yormalıyız?

Soru 3: Burda soru yok , ilk iki madde ve devamları kafi, anlayana..

Tüm okurlar şunu bilmeli ki; gazeteci haberini yazar ve gönderir. Yani “Karı”lı başlığın Ayyıldız’ın fikri olduğunu düşünmüyorum, editöryal bir seçimdir.

Yattara, Colman, “Yenge” ve Trabzonspor isimlerinin “içine karıştığı” haberin doğruluk derecesi nedir bilemem, ama bütünüyle yanlış bir haber olduğu görüşünde de değilim. Bu görüşümün temelinde de haberi yapan arkadaşımızın tecrübesine olan güvenim ve haylaz Yattara yatıyor.

“BAŞKALAŞMIŞ” TARAFTAR VE HİTAP KÜLTÜRÜ

Kulübe ve markaya sahip çıkmayı; algısı ve kavrayış gücüyle sınırlı kalmaya mahkum öneri ve eleştirileriyle, muhataplarına asgari bir saygı bile göstermeden dile getirmenin adı, epeydir, “bilinçli taraftar” olarak yutturulmaya çalışılıyor, hatta yutturuluyor. İletişim çağının sunduğu sınırsız olanaklardan biri de, herhangi bir yorum, haber ya da söyleşi hakkında kendi görüşlerinizi yazarak dile getirme şansıdır. Ve kabul etmeliyiz ki,bu yöntem, her evinde asgari 2 şair ve “şerefsizim ben daha iyisini yapardım”cı bulunan ülkemizde, bulunur hint kumaşına dönüşmeye mahkumdu, şimdi dört duvar arasındadır bilgi, bedel ödüyor..

Taka gazetesindeki yazılarıma tamamen ilkesel ve batıni nedenlerle son vermiş, yazılarımı Habertürk ve kendi adıma kayıtlı blogcu adresinyle sınırlı tutmuştum. Taka’nın çok değerli spor müdürü Hamza Mısır, Kasımpaşalı Erhan Küçük’le iligli yazımı, iznimle, kullanmak istediğini, zira efsane Trabzonspor kadrsosundna 5 ismin önerdiği bir ismin haber değeri olduğunu söyledi. Elbette Mısır’ı kıramazdık, yazı yayınlandı.

Dün gece bu yazıya gelen eleştirilere bakınca; Trabzonsporluların asıl ihtiyaç duydukları şeyin, bir kısım “çok bilmiş ve ukala bilinçli taraftar!”ca temsil edilen ahlaki zafiyet, orta malı zihniyet ve cehaletten kurtuluş olduğunu anladım.

Bu yazıya yorum getiren ve gerçek ismini yazacak cesareti olmayan bir “zavallı”, bakın ne yazmış;

Gönderen: Abuzer Mabuzer

Tarih: 24.01.2009 16:23:33

Şehir: Ankara

Erhan küçük akraban galiba. Trabzonspor şampiyon olacaksa kaliteli topçu alacak. 2. lig topcusu değil. Aferin yönetime o efsanelerin önerdiği çok oyuncu kulübün başına bela oldu.tarihi karıştırırsan görürsün. Ayrıca Ts taraftalarının hepsi efsanedir. Hadi erhanı al başka kapıya…

Trabzonspor sevdası maskesiyle ikbal hesabı yapan kimi zıpırlar internet sitelerinde, yukardaki iğrenç mantığa yakın laflar etmişti, gençtirler dedim, gülüp geçtim. Ama aynı iğrençlik Taka sayfalarına da yansıyınca bu zavallı zihniyeti sizlerle de paylaşmak istedim artık.

Abuzer mabuzer,ya da algılanan haliyle ehil cehil her ne ise benimle aynı adı taşıyan ve Trabzonspor’da da forma giyen akrabam hakkında tek kelime yazmadığımı bilemez, kabul. Erhan Küçük’le de şu yeryüzünde tek bir telefon konuşması dışında hiç bir irtibatım olmadığını da bilemez, ona da kabul.

Ama bugün bu köşelerde karaladığı şeylerin yayınlanmasının “sebebi” olan efsane kadrodaki oyunculara yönelik saygısızlığı kentin dokularındaki çürümenin “taraftar” adı altındaki kimi “şey”leri nasıl sardığının da acı göstergesi olarak kaydını düşmüştür.

Trabzon markasını ve takımını zirveye taşımanın pek çok yolu olabilir. Ama tüm bu yolların olmazsa olmazı; markaya değer katanlara karşı asgari bir saygı ve vefadır. Taka gazetesine gelen bu “lağım kokusu”na, “yorum” muamelesi yapan arkadaşımızı da ayrıca kutluyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: