ALÇAKLAR ÜLKESİNDE ADAM OLMAK YA DA EMENİKE HANGİ ÇUVALA SIĞACAK! EB BENİ TEMSİL EDEMEZ!

Türk medyasının tarihin hiçbir döneminde   birincil ahlak kaygısı olmamıştır, kurum ve zümre çıkarları söz konusu olduğunda ilk terk edilen adamlık ve ahlak olmuş, renklerin  ve çıkarların körleştirdiği vicdanlar buharlaşmış, adalet arkaik bir efsaneye dönüşmüştür.  

Namık Sevik ve İslam Çupi gibi eli öpülesi ve bugünden bakınca tanrısal mitlere dönüşen büyük üstadlarımız  bizi affetsin, ama durum bu kadar ağırdır.  Yaşayan üstad olarak gördüğümüz Atilla Gökçe’nin bile “sessiz” kaldığı Emenike skandalı  spor medyasının  düştüğü çukurun en net ifadesi olmuş, pis koku dayanılır olmaktan çıkmıştır.

Hayat kendi sorularını yaratabilen kişileri her zaman bir adım öne koymuştur ve gazeteci kendi sorularını yaratabildiği ölçüde gazetecidir. 

Emenike skandalının ahlaki boyutunu merak eden tek bir oligarşi gazetecisi çıkmadıysa, bunun anlamı spor gazeteciliğinin iflas ettiği gerçeğidir.  Herhangi bir ülkede herhangi bir kişi veya kurumu eleştirirken ya da “aşağılayan” tespitler yaparken çok dikkatli olunması gerektiğini iyi biliyorum. Spor medyamızın bu durumunu değerlendirirken de , gücün karşısında köleleşen kişilerden çok, bu ortama zemin hazırlayan Kültürel iklimimizi sorgulamamız ve yargılamamız gerektiğinin farkındayım.

Bir spor kulübünün başkanı “ben şampiyonluğun sahada kazanılmadığını öğrendim” diyor ve sadece 8 ay sonra  şaibeli bir şampiyonluğun Başkanı olabiliyorsa, orada sorgulanması gereken o Başkan değil, o kirli iklim ve kültürdür.  Zira, şaibeleri ayyuka çıkan şampiyonluğu kişiler üzerinden sorgulamaya kalkarsanız herkes kendince bir çıkış yolu ve teselli bulacaktır.

İşte medyanın rolü tam da burada ortaya çıkmalı ve bu Makyavelizmi sorgulamalıydı, yapmadılar, yapamazdılar, aynı iklim onları da “mutlu” ediyordu çünkü, vazgeçmek kolay olmazdı varolandan…

Trabzonspor’a karşı bitmek tükenmek bilmeyen öfkelerinin ve aşağılık komplekslerinin nedeni de budur;

Trabzon varolan kokuşmuş düzeni  yerle bir etmişti ve hala daha tehlike savuşturulabilmiş değildir!

 İşin kötüsü savuşturulabileceğine dair inançları da sıfır noktasına çok yakındır. Zira her şeyin bir değeri olduğundan çok bir fiyatı olduğuna inanan bu oligarşik güruh ve onun beslemeleri, 28 yıldır şampiyon olamamasına rağmen taraftar sayısını neredeyse ikiye katlayan sevgiyi ve aidiyeti kavrayacak zekaya da sahip değillerdir.

Emenike Türk medyasının ve tüm ülke entelektüellerinin tepesinde ahlağın demokles kılıcı olarak sallanacaktır. Ve biz bu  suskunluğun utancını her platformda dile getirmeye devam edecepiz.

EB BENİ TEMSİL EDEMEZ! BEN BU MİLLİ TAKIMI REDDEDİYORUM!

Adını yazmaktan hicap duyduğum bir  sevgisiz çirkefin bir milli spor karşılaşmasında beni temsil etmesine sessiz kalamam. EB gibi biri beni asla temsil edemez, bu milli takım benim milli takımım olamaz.

Ben Atatürk Türkiye’sinin bir çocuğu olduğum kadar insanlık ailesinin de şerefli ve ahlaklı bir ferdiyim.  

Sporcunun zeki çevik ve ahlaklısını severiz,  ve insanlığa insan olduğu için değer veren kişilikleri elbette…

EB ikisi de değildir, EB spor sahalarında çirkefliğin kitabına her maçta yeni baskılar yapan bir sevgisiz, EB dostluk maçında oyunun başında kırmızı kart gören bir şımarık, EB rakip milli oyunculara tekme tokat saldıran bir gözüdönük, EB adı şike şaibelerine karışmış bir bulanık, EB ırkçı söylemleriyle “resmen” dışlanmış bir ırkçıdır.

EB beni temsil edemez, EB milli formayı giydiği sürece ben Bu takımı bütünüyle REDDEDİYORUM

NAZIM HİKMET…

Kimilerine göre Dünya’nın en büyük birkaç şairinden biri, kimilerine göre değil, değilden fazlası kimi…

Türkiye’mizde şiiri ideolojinin arkasına atanlar açısından çok kez Nazım Hikmet sürekli Necip Fazıl Kısakürek tetiklemesinin otomatiği oldu, ve hem NH hem de NFK’yı anlamaktan uzak kalan milyonlarca güzel insan çok şey kaçırdı. Oysa sanat açısından bakıldığında her iki isim, ve elbette daha birçok şairin muhteşem dizeleri ve duyguları insanımızla eksik buluşmalar yaşadı, eksildik zenginliklerimizle…

Ben Nazım Hikmet’in yerine kimseyi koyamam şairlik bahsinde, bir başkası da bir başkasını, bunun anlaşılma yanı yoktur. Anlaşılmaz olan şiirin ideolojiye kurban verilmesine sessiz kalınmasıydı, umalımki bundan sonra öyle olmasın.

Elbette şairlerin de ideolojileri olacaktır, nitekim bu iki sembol ismin de ideolojileri vardı. Ama birazcık gönül gözü açık her insan bilir ki , şariler ideolojilere tutsak olmazlar, olamazlar, olsalardı ortaya bu şiirler çıkmaz, çıkamazdı…

Ne demişti koca şair sevgiyi tarif ederken

“seviyorum seni ekmeği tuza banıp yer gibi / geceleyin ateşler içinde uyanarak / ağzımı dayayıp musluğa su içer gibi”

Nazım Hikmet’e “soğuk” duran kardeşlerim şu sevgi tarifini gözlerini  kapatarak bir “okusunlar” lütfen, ve sonra böyle bir tarifin hangi yürekten çıkabilecğeini düşünsünler…

Ağzını dayayıp musluğa su içer gibi…

“ALÇAKLAR ÜLKESİNDE ADAM OLMAK YA DA EMENİKE HANGİ ÇUVALA SIĞACAK! EB BENİ TEMSİL EDEMEZ!” için 17 cevap

 1. maç satanla maça asılan oyuncuyu bir tutan zihniyete, trübüne kolum girsin sana hareketi yapan manyağı savunan zihniyete emenike memenike anlatma kardeşim onun sadece amınako.

  Beğen

 2. ergun senin yazdıklarının ne farkı varki?????

  Beğen

 3. göte göt denir pek tabiiki. ejdadı onyedi nesil bir türk olarak bilirzi kime ne denir neye ne denir..
  olmadığı için de bozukluk kanda ne şovanizme gireriz ne de populizme.. üstten bakarız konulara, taraf olmayız.. vatan bizimdir, millet bizimdir, halk bizimdir.. üslubumuzu dengeleriiz.. kırmayız kimseyi.. Lakin göte göt dendiğini de kimseden öğrenmeyiz:)) türkçeyi biz öğretti isek bu millete daha neler vardır orospudan aşşağı, onları da bilirz.. ama demeyiz..
  ama birşeyi farket baki selam S.T., eski yazıların 3-4 yorumla değerlendirilirken şu an şu an bunu 4 le katlamış vaziyettesin.. Bunu sağlayan da senin her dediğine BÜYÜKSÜN BABAAA diyen zihniyet değil, farklı bakışlar ile hayatın çeşitliliğini yazıya döken yeni izleyicilerin..
  Ha sen memnunsan ve bir ego tatmini için yazıyorsan bu yazıları – ki sanmıyorum – bizler burda sizlerin arasında boşuna don kişotluk yapmayalım…
  Yok bu çeşitli görüşlerden memnunsan – ki sandığım altyapın, bunu gerektiriyor – lütfen bizleri birşeyleri bilipte saklamaya çalışan ya da hiçbirşeyi farkedemeyen yığın olarak yorumlamaktan vazgeç..
  Bu üslup açık söylemek gerekirse, beni, kuvvetli bir şekilde orospu, E.B. , Aziz dediklerini müdafaaya itiyor..
  Yoksa emin olun insanım diyen herkes, çıkartınca formasını üzerinden, bu kişiler ile aynı yorumları yapacaktır..
  Diyen ben idim..
  Ama sanma ki Fenerbahçeyi sizlerin takımını sevdiğinizden daha az severiz, sanmaki ithamlarınıza ve iddialarınıza katılıyoruz..
  Tek bir husus varki önemle üzerinde durduğum…
  Kaybedilen bir şampiyonluk, senelerin özlemi..
  Bunu anlıyor ve saygı duyuyorum..
  Ama zat-ı aliniz içindeki öfkeyi, ısrarla küfür ve hakaretle atacaksa dışarı…
  Bu empatiyi de haketmediğiniz kanaatı çıkacak..
  O zaman da bizler burdan ayrılacak, sizlerde bir Trabzonlular derneğinde sohbet edercesine yazmaya devam edeceksiniz..
  Saygılarımla…/ herhangi bir dışsal etken sizi eb ya da ay yi koruma yoluna itebiliyorsa, zaten önce kendinizle olan hesaplaşmanızı bitirmeniz gerekir. anlamanızı umuyorum, ama anlamasanız da şaşırmayacağım artık. baki selam..ST

  Beğen

 4. teşekkürler türkü için.o türküyü biliyorum ben.özellikle söyleme zamanlamanız da ayrı bi güzel olmuş:)))dönem dönem söylemek ve söyletmek lazım bu türkülerden.kültürümüzü unutmamak lazım:))

  Beğen

 5. siz fenerbahçeliler biz gs lı onlar trabzonsporlu diye konuşulmuyor burada en azından ben asla taraf değilim.sadece burada ortaya atılan her bahanenin sezon boyu yapılan bazı hataların üstünü örtmemek lazım diye düşünüyorum.yazdığınız tabir uslubünde yazmam için söyleyecek laf bulamam ve belden aşağı vurmaya karar verirsem olur ST. benim anlayamadığım bişey olmaz merak etmeyin acaba ben değil de başkaları bişey anlayamıyor olmasın../ Olabilir tabi ki. Ben size bir daday türküsü armağan ediyorum; benim oğlum bina okur amaneyy:))

  Beğen

  1. murat kardeşim
   yazdıklarına katılıyorum.
   göte göt demek ayrı bişeydir, herkesi aynı düşünmesini beklemek ayrı bişeydir..
   tabiiki göt göt dür. ama popodur da, kaba ettir de..
   ama şampiyonluk ta şampiyonluktur. / en azından göte göt deme noktasına geldiniz kardeşler. elbette şampiyonluk da şampiyonluktur, orospuluk da bir meslektir, eb de eb dir, ali şen de ali şendir, aziz de azizdir, lugano lugandur, emenike emenikedir, ama bence çocuklarımızı bu zararlılardan korumamız lazım.baki selam..ST

   Beğen

 6. galeni;
  belli ki at gözlüğü takıp görmek istediğini görenlerdensin aslında ben senin gibi düşünenlere fazla bişey diyemem yani derim de.ne demişler İNSANIN BİLDİĞİ , KARŞISINDAKİNİN ANLADIĞI KADARDIR.Ama yine de sadece yazdıklarn hakkında bilmediklerini söylim sana.1) Önder in sözleşmesinde var farkedememişssin 2 maçt da oynamadı.Ayrıca bu sezon 15-20 maç oynadı yada oynmadı.2) Tv de izlememişsin belli.FB adamı lig bittikten sonra transfer sezonu başladıktan sonra aldı yani herşey nizami ayrıca adam telegol programında 1 saat ahmet çakar a,erman toroğluna,serhat ulueren e lig bitene kadar oynayamayacağını ve elinde raporları olduğunu belirtti.Hocası ,başkanı herşeyi anlattı tabi anlayabilene.3) Volkan babacan diyosun hani bilerek gol yedi tüm ts ayağa kalktı.ALLAH büyük bak 2 hafta sonra noldu.şimdi lig tv sitesine gir videolardan ts-kayseri maçında süleymanou ilk golü nasıl yemiş.o da ts lu mu diyelim şimdi komik olmayın lütfen.Artık anlatmaktan yoruldum sezer ve gabriç konusunu anlatmayacağım ama sezer daha kimseye gitmedi 3 büyükler de istiyor.Ve de ilk yarıdaki fb-eskişehir maçında stat koridorlarındaki küfürleşmeler için fb sezer için federasyona başvurdu ve basın açıklaması yaptı o dönem.o sezer nasıl bir kişiliksiz ki fb maçında sahada yürüdü vay beee.Gabriç te komada günlerce kalıp ilk sözleri ALLAHIM SANA ŞÜKÜR olsaydı keşke.FB maçında niye oynatılmadım oynasam neler neler yapacağım diyeceğine:))Herşeye inanmayın.Ayrıca yıllarca dışlayıp küfür ettiğiniz Fatih Tekke ye fb maçı öncesi neler neler söylendi de ne oldu.Bu konuya hiç girmiyorum çünkü bu emenike olayından daha alenen yapıldı arkadaşım…

  Beğen

 7. Başlığın uzun olmasında bir sıkıntı tabiiki yok..
  O başlıktaki ima çok net.. Anlaşıldı tabiiki..
  Ama ” Alçakların ülkesinde adam olmak ” kabul edelim ki bu biraz ağır..
  Lugano, Emre, Sabri, Ferrari, Burak..
  Çok uzar bu liste..
  Ama bu adamalr senede tirilyonlar kazanırken biz bunların üzerinden onları savunup bir kargaşa ortamı yaratacaksak şayet, gerçekten hiç anlamı yok bir takım tutmanın..
  Her futbol sever sizin gibi etik futbolcu ayrımına girmiyor..
  Tabiiki Fenerli kardeşlerimziden bu olgunluğu beklemek de çok fazla olacaktır..
  Kendinden de olsa yanlış yapanı afaroz etmek, erdem gerektirir..
  Kaldıki ne onu ne de bir diğerini savunmak gibi bir gayem yok..
  Konu eğer şahıslar üzerinden giderse camialara haksızlık yaparız..
  Yoksa emin olun insanım diyen herkes, çıkartınca formasını üzerinden, bu kişiler ile aynı yorumları yapacaktır..

  Beğen

 8. Sedat Tunalı,
  Buraya hiç yorum yazmıyorum:)
  Sebebi başlık..
  Belliki altyapı ile öfke hala çatışmada..
  Pek size yakışan bir başlık değil..
  Farkındayım ki ceylanlar su içmektan patlayacak durumda artık:)
  Özlem çok fazla. evet..
  Ama bir Trabzonlu ülkesine (milli takımına) nasıl olurda bu kadar düşman olur??
  Hele bir futbolcu yüzünden..
  Gerçekten anlamak güç.
  Ama biliyoruz ki işin gerçeği öyle değil..
  Sinirle yazılmış olduğu aşikar..
  Ama imamla cemaat ilişkisini ( çok fazla görüşemesemde kendileri ile:)) unutmamak lazım..
  Bilgilerinize sunar.
  Arz ederimm:) / başlığın uzun olması mızrağın çuvala sığmayışından ve pislikleirn her taraftan akmasındandır dostum. çok sakin biriyim ve benim için şaibeli bir şampiyonluk yerine 44 kez şerefli 4.lük caizdir. ben burak yılmaz kendini yalandan yere yere atıyor diye takımının en güzel sezonunda kendine canlı maç izlememe cezası vermiş ve burak yılmaz kaldığı sürece de bu cezayı sürdürmeye kararlı bir memleket sevdalısıyım, bir fenerbehçeli çıkıp da eb ya da lugano için “onurlu” bir laf etmeden bana söz söylemeye kalkmasın, komik olur…

  Beğen

 9. Yazdıklarının çoğu Türkiye gerçeği malesef te değişmeyecek bunlar.her şampiyonluktan sonra yazılacak çizilecek.Ayrıca şunu da söyleyeyim şayet fb değil de ts şampiyon olsaydı benzer yaygaraları fb medyası ya da taraftarı da yapacaktı buna eminim.Bizde kaybetmeyi kabullenmek biraz uzun sürüyor.Yine söylüyorum ts un bu sene kaçırdığı şampiyonluk ne kadar acı anlayabiliyorum.Hatta eskişehir maçında puan kaybetmese şampiyondu da.Ama bunun kat kat fazlasını geçen sene fb yaşadı.sonraki yıl şampiyon da oldu.Ben gerçekten ts un kadrosunu koruyup 3-4 iyi transferle yine şampiyonluğa oynayacağını düşünüyordum ama artık biraz zor.Bu arada gs geliyor falan demişsiniz hiç korkmayın geçen sene de bjk geliyordu.o transferler o kadar harcana para bakın ne oldu.bu sene de tayfur devre arası gider.gs diyosunuz kaç tane son baharını yaşayan futbolcu var bakın.hiç bişey olmaz.bence ts biran önce transferlere başlarsa yine ts ve fb götürür bu ligi../ siz fenerbahçelilerin anlayamadığı şu; gelin göte hep birlikte göt diyelim…(ST)

  Beğen

 10. Eyvallah güzel arkadaşım iyi yazmıssın, bende futboloynadım. Sahada ne olur çok iyi bilirim. Bülent ataman o açıklamaları yaptıktan sonra zaten kadro dışı kaldı adam için maçtan önce yapılmadık açıklama kalamdı teşvik primi aldı falan filan dünyanın lafı neyse tırı vırı bunlar. Burda vurgulan basının olaya bakışı, düşün bir habercilik açısından hangisi daha net, Bülent Ataman teşvik primi aldı ve arkadaşların dağıttı.Yada Emenike fenerbahçe ile anlaştığı için maçta oynamadı ama sonra fenerbahçeye transfer oldu. Düşün bu ülkemin medyasını ar damarını düşün, emenike transferi hakkında bu medya bir-iki istisna dışında yazı yok. Bu mesaj iddaları falan filan onlarda bir halt çıkmaz, Trabzonluların bir çoğunun onlara zaten itibar etmiyor ama öyle zorlarına gidiyor giden şampiyonlu bak bunuda yapmışlar iç güdüsüyle hareket ediyorlar. Burda olay maalesef medyayla bitmiştir. Bu senin şampiyonunu medya belirmeiştir. Aziz Yılıdırım aman aman bir adam olduğu fikrinde de değilim. Bak seneye Gs geliyor acaba aynı ortam oluştuğunda FB aynı tarzda hareket edebilecekmi mümkünatı yok, FB-Konya maçını hatırla Anelka elle gol attı. Gs Türkiyeyi ayağı kaldırdı. Trabzonsporu tribünde ”Günahların Takımı Pankartı ” olay oldu. Ama Gs öncüğünde ”El Değmemiş Lig İstiyoruz” pankartı. Oyuncular tarfından sahaya getirildi ve medya tarafından aynı türden başlıklar attı. Neyse yaz yaz bitmez futbol muhabeti, herkes kendine göre haklı….

  Beğen

 11. ortada sinek diye bahsedilen şeyin yani emenike olayının koca sezonla ilişkilendirilmesi aslında çorbaya düşüyor bence.hep düz mantık gidiyorsunuz üstünüze alınmayın ama çoğu böyle.bakın kendiniz söylüyorsunuz.bülent ataman ın emenike için fb ye gitti dediğini.sizin mantıkla gidiyorum şimdi.o zaman emenike ne kadar fb li ise aynı takımın kalecisi de o kadar ts lu.karabük kalecisi açıkça trabzonsporluyum ve onların şampiyon olmasını istiyorum diyor.bu kalecinin arkadaşlarını fb maçına nasıl motive ettiği zaten meydanda fb maçı zar zor alıyor.aynı karabük 4-0 yeniliyor.evet sizin mantık bu nolcak şimdi….bakın bunlar mevzu yapılacak daha doğrusu buyüzden şampiyon olamadık demek sizce de biraz ucuz olmuyor mu?şu anda yeni trend ne??msj la futbolcu satın alma değil mi?ben de futbol oynuyorum bişey söylim mi şike yapılacaksa bunun yapıldığı en kolay yer sahanın içidir.orada oynayan tüm futbolcular arkadaş ve maç içinde nasıl diyaloglar geçtiğini lig tv bile yakalayamaz.geçen sene son fb-ts maçında bile eminim ki saha içinde fb li futbolcularla ts li futbolcular arasında espri ile karışık ne muhabbetler vardır.bu oyuncular inanın taraftarlar kadar gaddar ve düşman değil.fb nin eğlencesinde burak ve selçuk vardı.jaja alex le ve diğerleriyle arkadaştır.bence sorun biz taraftarlarda…

  Beğen

 12. Murat bey, sen çorbasına sinek düşen midesi bulanmayanlardansın anlşılan, kusura bakma ben o çorbayı içmem, karabükspor kalecisinin takım arkadaşının söylediğinin emenike fenerbahçe gittiğini ne çabuk unuttun, her şeyin gözler önünde olduğu bir konuda ”emenike oynasaydı ne olurdu”. Oysaydııı ne olurdu; herkes susardı. Ama şunu söylim burda eleştirilen medya zaten, her ufak dedikoduyu haber yapan medyanın bu konu hakkında tek satır yazmaması ayıp dicem en hafif tabirle,çünkğ hazlasını söylemek benim için ayıp.

  Beğen

 13. @Murat
  Kardeşim anlamıyosun, kafan basmıyo. ne demek emenike messi mı?Olay emenikenin futbolculuğu değil, olay yapılan işin yüz kızartması gereken ahlaksızlıgı. Bu kadarcık şeyi anlamaktan acizsen bari yorum kirliliği yapma burda…
  Adamlar karıncanın yangına su taşıdığı misali gıdım gıdım Trabzonun elinden aldılar şampiyonluğu.
  Hangi birini yazayım, sade emenike değil ki, kayseride oynatılmayan önder turacıyı mı, oynatılıp gol hediye eden volkan babacanı mı? sahada gezen ve muhtemelen bi kaç gün sonra fenere imza atacak olan sezeri mi?
  Drago gabric hasta yatağınca kendini ziyarete gelen trabzonspor temsilcisine “fener maçında niye oynatılmadığımı anlamadım” diyor. Gabricin Trabzonsporun malı oldugunu ve ankadargücünde kiralık oynarken trabzona attığı golle bir nevi şampiyonluktan ettiğini biliyorsundur ya ben yine de hatırlatayım dedim…

  Beğen

 14. ne kadar düz mantık yorumlar bunlar.millet uzaya çıktı ne senaryolar film yapılmaya çalışılıyor inanın hayretle izliyorum sizi sedat bey.ALLAH aşkına emenike kim ya.. messi ronaldo mu maradona mı pele mi????????saraçoğlun da oynadıda ne oldu avni akerde oynadı da hat trick mi yaptı.ne kadar büyüttünüz bu konuyu.fb maçında oynasa 5 gol atacağının ya da fb nin yenileceğini nerden biliyorsunuz?lütfen bazı şeyleri ALLAH bilsin.şayet emenike fb maçında oynamak istemeseydi önceki maçta 3 sarı kartlıydı bir kart daha görür fb maçında şaibesiz ce oynamazdı.ama bazı zihniyetler bunu da şikeye yorardı.yani aşagı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık.sonra bu emenike denen vatandaş fb maçında oynamadığı gibi ts maçında da oynamadı.fb maçında gerçekten canını dişine takıp aslanlar gibi oynasaydı emenike ama olacak ya gol kaçırsa bu sefer ne diyecektiniz sedat bey.bilerek atmadı olacaktı değil mi??ya da fb maçında atmayıp son ts maçında atsaydı fb için atmış olacaktı.bu şekil dar açıdan bakmaya devam edersek ancak bunları konuşabiliriz.koca sezon sonunda muhabbet konusu mu bu şimdi.

  Beğen

 15. slm sedat abi senin de söledigign gibi emenike olayından sadece ercan güven bahsetti okadar …takımımız yine dagıldı ama baksana abi egemen gidince neler sölüyo adam biliyoduk ama o da degilmiş ..yönetim aklını kullanıp gökdenizi alsa bari gerçi bizim başkana göre o yıldız degil di ama olsun hayatlarında bi kere dogru dürüs transfer yapsınlar senol hoca da artık sunu istiyorum desin ya bi kere de hayatında saygılar abi

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: