“AlgıdanOlguya, Şikenin Seyir Defteri “

Şike- Çete sürecinidilimizin ve aklımızın yettiğince paylaşmaya, duruşumuzun , hamurumuzun vekaygımızın ahlak ve temiz futbol özlemiyle yoğrulduğunu anlatmaya çalıştık.

Çok başarılı olmadığımızortada, madde manayı köşeye sıkıştırmış vurdukça vuruyor. Elbet biliyoruz sontahlilde ahlakın ve insanlığın, lakin gönül susmaya razı gelmiyor. Bir twit arkadaşımın süreci net olarak anlatan bir yazısı düştü önüme,bir solukta okudum ve kendisinden izin alarak Taraf okurlarının da yazıdanhaberdar olmasını istedim. İşte Tarih Adam nam Twitdaşımın o güzel yazısı.

“AlgıdanOlguya, Şikenin Seyir Defteri ”

Türk futboltarihinin ilk günlerinden beri, futbolun yönetildiği masa başlarına tünemişbazı kiralık ve karanlık kişiler, tezgâhlarında kurmuş oldukları derinplanlarını hayata geçirmek için çok yoğun ve kapsamlı şekilde çalışıyorlar. Genelamaçları zalimle, mazlumun yerlerini değiştirmek olan bu suç makinelerinin,taktikleri, “bir lafı kırk kere söylersek gerçek olur”teranesini kullanarak toplum bilincini bulandırmaktır. Bu karanlıkgüçler, şikenin birinci ve sonraki dönemlerinde bazı ‘algı’lar yaratıpsonrasında o algıları ‘olgu’lara dönüştürerek toplumu ve hukuku yanıltmagayreti içerisindedirler. Şikenin sürecinin birinci dönemi 3 Temmuz 2011 öncesi, yani şike suçlarının işlendiğidönemdir. Adı geçen karanlık kişiler bu dönem için ağırlıklı bir biçimde ‘herbirinin özel amaçları olan’ şu algılar üzerinde durmaktadırlar.

1 – “Trabzonspor’a destek olup,Fenerbahçe’nin önünü kesmeye çalışan 17 kulübün aleni ittifakı”algısı. Özel amaç: Diğer kulüplerin, şikeye karşımücadelelerini ‘Fenerbahçe düşmanlığı yapmak’ havasına sokupTrabzonspor’u bu davada yalnız bırakmaktır.

Kanı 1- Eğer, 17 kulübün Fenerbahçe’ye karşı ittifakı sözkonusu olsaydı… Mahkemede,Sivasspor, Manisaspor, İBB, Eskişehirspor gibi kulüplerin başkan, yönetici,teknik direktör ve/veya futbolcuları, Fenerbahçe için çalışmakla (şikeyapmakla) suçlanmazlardı. Ankaragücütakımı, (Trabzon’dan kiralık alınan Gabriç’in Trabzonspor’a attığı golle)Trabzonspor’un, iki puan kaybetmesine sebep olmazdı. Bu maddealgıya dönüşebilir fakat görüldüğü gibi olgu olması imkanlı değildir.

2 – “Canlarınıdişlerine takıp, sonuna kadar alın terlerini akıtarak, sakatlanma pahasınamaçlarını kazanan, mağdur ve dışlanmış bir Fenerbahçe” algısı. Özel amaç : “Bunu bize nasıl yaparlar?Bu çocuklara yazık değil mi?” Argümanlarıyla Fenerbahçe taraftarınınfanatik yapısının, sağduyulu yapısına egemen olmasını sağlamak. Maddi, manevitaraftar desteğini, ne pahasına olursa olsun kazanmak.

Kanı 2- Alın terini sonuna kadarakıtmaları, canlarını dişlerine takmaları gerekirse sakatlanmaları, yaptıklarısporun doğasında var olan bir gerçektir. Bu gerçek rakipleri olan Trabzonsporve diğer takımlar için de geçerlidir. Başarı için ‘olmazsa olmaz’ birşarttır. Fenerbahçe’ninmağdur olması için hakemlerin, gözlemcilerin, federasyonun yani futbolunyetkili aktörlerinin tamamının veya bir kısmının Fenerbahçe aleyhinde taraflıolmaları gerekmektedir. Böyle bir şey var mıdır? Aksine şampiyonluk yolundakitek rakibi Trabzonspor, bu durumu fazlasıyla yaşamıştır. ‘Birtanesinin kocası, on altı tanesinin babası’ olduğunu iddia eden, ‘biz bize yeteriz’ci birkulübün dışlanmışlığını konuşmak bile abesle iştigal etmektir. ‘Alın teri’ kısmı hariç kalanı algıyadönüşemez, olguya dönüşümü tartışılamaz bile.

3 – “18 maçın on yedisinikazanıp, birinde berabere kalarak takımını şampiyon yapan, karizmatik, fenomen,kahraman, Aykut Kocaman” algısı. Özel amaç: Başkanın cezaevine girmesiyletakım ve taraftar üzerinde fiili bir otorite kalmamıştı. Bu boşluğu dolduracaken uygun kişi çok sevilen Aykut Kocaman’dı. Ama Aykut Kocaman istifa sinyalleriveriyordu. Bu istifayı engelleyip takımın başında kalmasını sağlamak için ‘zorlama’ bir kahraman yaratılmaya çalışıldı.

Kanı 2- Aykut Kocaman çalıştırdığı takımlarıküme düşürmekle ünlüdür. Zamanındaçalıştırdığı bir takımın şike- teşvik pirimi almasına göz yummuştur. Bu durumşahitli ve belgelidir. Televizyondaelle attığı ispatlanmış bir gol için “elle kontrol etmedim”demiş, takımına elle atılan bir golden sonra eyyam yaparak “futboluterk edebilirim” demiştir. Yani, hem yalan söylemiş hem de çiftestandart yapmıştır. Kısaca AykutKocaman asla bulunduğu yerin adamı değildir. Bazılarının onu Şenol Güneş gibigerçek bir fenomenle karşılaştırması bile Şenol Güneş’e haksızlıktır. Aykut hocaalgısı oluşturulmuştur. Fakat olguya dönüşmesi bugün için imkânsızdır

 

*** Algı ; Psikoloji ve bilişsel bilimlerdeduyusal bilginin alınması, yorumlanması, seçilmesi ve düzenlenmesi anlamınagelir. ( tr.wikipedia.org/wiki/Algı) Olgu ; 1. birtakım olaylarındayandığı sebep veya bu sebeplerin yol açtığı sonuç, vakıa. 2. varlığı deneyle kanıtlanmış şey. (TDK sözlüğü)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: