BÖLÜCÜ HÜRRİYET ( 5-6 YIL ÖNCESİ)

Bölücü” Hürriyet…


Arkadaşlar Hürriyet gazetesinin kepazeliği ile ilgili herhangi bir haber göremedim sitemizde. Acaba gözden mi kaçtı bilemiyorum ama son derece önemli bir konu diye düşünüyorum. Açıkçası Hürriyet denen gazete müsvettesinin bu tutumu beni fazlasıyla rahatsız etti. Yapılan bu terbiyesizliğe, edepsizliğe kayıtsız kalmamalıyız. Bahsi geçen Hürriyet gazetesinde ki manşetle ilgili Sedat TUNALI’nın yazısı. (İlgili kısmı kopyaladı, geri kalanı Manisa maçı değerlendirmesi felan)

“Bölücü” Hürriyet ve Trabzon’un Halleri
Osmanlı; tarihinin en karanlık dönemlerinden birini, İstanbul da İngiliz işgalini yaşıyor. Yıl 1919.
Mustafa Kemal ve bir avuç yurtsever Dolmabahçe önlerinde demirleyen İngiliz donanmasının arasından şerefli ve haysiyetli bir mücadelenin meşalesiyle Anadolu’ya geçiyor.. Ama bu kutsal yolculuk İstanbul’da birilerini ziyadesiyle rahatsız etmiştir. İşte o günlerden bir “başyazar” makalesi
“Hükümet önce Anadolu’nun işgale uğramayan yerlerini Mustafa Kemal’lerden, Ali Fuat’lardan, o ipsiz sapsız, akılsız fikirsiz zorbalardan canilerden temizlemelidir”
Bu ihanet yazısının altında, bağımsızlığa hiç inanmayan ve İngiliz veya Amerikan mandasının sözcülüğünü yapan hain bir gazetecinin imzası vardır: Ali Kemal. Hani Kurtuluş savaşını kazandığımızda düşüncelerinden ters yüz eden ve İzmit’te bir berberde yakalanıp halk tarafından linç edilen Ali Kemal. İşte bu Ali Kemal, Kurtuluş’a inanmayanların alemcisiydi ve Türk Tarihinin en karanlık sayfalarından birine “mütareke basını” olarak kaydını düşenlerin en başındaydı. Mütareke basını tarihin çöp sepetindeki yerini aldı ama, şu veya bu şekilde, bilinçli veya değil, bu toplumun genetik kodlarını bozup adalet duygusuna ağır yaralar vuran gazeteler ve gazetecilerimiz halen toplumsal barışı tehlikeye atmaya devam ediyor.
Bugünkü ( 13 Ağustos 2006) Hürriyet’in manşetinden söz ediyorum.
Manşetteki habere göre; İstanbul’un üç büyük spor kulübü, PKK terörüne karşı ortak eylem kararı almış ve güçlerini birleştirmiş!
Bu haliyle haberin ve manşetin kimseyi rahatsız etmeyeceğini düşünebilirsiniz. Lakin kazın ayağı hiç de öyle değil.
Zira, teröre karşı aynı tavrı, bu ülkenin en çok tıklanan taraftar sitelerinden BMN (bordomavi.net, kalearkası.net) başta olmak üzere pek çok taraftar sitesi de göstermiş ve halen de göstermeye devam etmektedir.
Teröre karşı tepki gösteren halkın bir bölümünü onore ederken, bir bölümünü yok saymak, bu ülkenin en çok okunan ve en etkili gazetesine ne kazandırmıştır? Hürriyet yazı işleri, aynı tavrı birçok başka taraftar gruplarının, ve elbette en başta büyük önder Mustafa Kemal’in savaş boyunca özel muhafızlığını yaptığı “laz uşaklarının” torunlarının da gösterdiğini, küçük bir araştırma ile öğrenebilirdi. Belki de biliyorlardı ama, nihayetinde “İstanbul” basını oldukları gerçeğiyle, Trabzonlular gibi tüm diğer vatanseverleri görmezden gelmişlerdir.
Hürriyet’in manşeti, bilerek veya bilmeyerek, bölücülüktür.
Tıpkı, Mütareke Basınının kalemşörü Ali Kemal gibi..
Hürriyetin manşeti; kardeşlikten ve beraber yaşama kültüründen yana tavır koyanlar arasına nifak sokmaktır. Tıpkı Mustafa Kemal ve arkadaşlarının eşlerinin “dul bırakılmaları ve kafaları kütüklerle koparılmalı” histerisi içindeki İngiliz hayranı Ref’i Cevat Ulunay gibi…
Hürriyet! Bu halka bir özür borcun var!
Bu vatanı bölemezsiniz! Tarihin diyalektiği herkesi layık olduğu yere, elbet, koyacaktır
Halkın bilinçaltına sinsice yerleştirmeye çalıştığınız bu elem çiçeği manşetler, günü geldiğinde halkın şaşmaz sağduyusuyla karşılaşıp tuz buz olacaktır.
Kara kaplı deftere düşen lekeler gün gelir temizlenir.
Şükür ki; Ulu önder Atatürk’ün herkeslerden çok güvendiği ve kendini emanet ettiği “laz uşakları”, bu memleketi sizin korumanıza muhtaç etmeyecek kadar çok seviyorlar.
Aslolan budur!
Mütarekeci Ali Kemal tarihin neresindeyse, bu ülkeyi ve insanlarını birbirinden “ayıranların” yeri de orası olacaktır.
Yazıyı bitirirken, teröre karşı ortak tavır sergileyen herkese sevgi ve muhabbetlerimi iletiyorum. Yolumuz kardeşlik ve memleket sevdalılarının yoludur.
Hürriyet! Gölge etme, başka ihsan istemez.!
Buna kayıtsız kalmamalıyız. Herkesi Hürriyet’i kınamaya davet ediyorum.
mektup@hurriyet.com.tr (Okur Temsilcisinin adresi) http://proje.hurriyet.com.tr/bizeulasin/

__________________ Küçük bir kentin büyük savaşı

“BÖLÜCÜ HÜRRİYET ( 5-6 YIL ÖNCESİ)” için bir cevap

  1. Muharrem DURMUŞ Avatar
    Muharrem DURMUŞ

    Nede güzel dedin dostum “Küçük bir kentin büyük savaşı“…Ama savaşlar büyüklükle değil inançla kazanılır.Ve allahın izniyle bu da böyle olacak.Belki sonuçlanacak bir savaş değil ama devam ediyor olmasıda bir zaferdir.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: