FUTBOLUMUZUN TÜYÜNÜ DİK TFF

Futbolumuzun bütün günahını F.Bahçe’ye yıkmak nasıl işin kolayına kaçmaksa, ırkçı faşist kafaların tüm faturasını Emre B’nin önüne koymak da aynı şey olur. F.Bahçe’nin tek doğru aforizmasının “Fenerbahçe Türkiye’dir” olduğuna tüm kalbiyle inanan biriyim. Haliyle hem şike gibi aşağılık yöntemlerin hem de faşist kafaların tüm toplumda karşılık bulduğunu yaşayarak görüyoruz. O ambulansın peşinde takılanlar sadece FB’liler  değil.

Ancak Zokora’ya yönelik ırkçı saldırısı sabit olan Emre B’nin, F.Bahçe kongre üyesi bir savcı tarafından “aklanma” çabası, en az bu saldırı kadar sorgulanmaya muhtaç bir  “adli” duruştu. Adaleti savunmak adına yıllarca okul sıralarında ve adliye koridorlarında ömür tüketen bir kanun adamının , konu FB olunca nasıl da körleşip mesleki melekelerini sorgulanır hale getirdiğine tanık olduk.

Konu hakkında bilirkişi raporu isteyen TFF Tahkim Kurulu’nun, saldırıyı sabit gören ilk uzman raporunu “uygun bulmayarak”  ve hiçbir gerekçe göstermeden ikinci bir bilirkişi siparişiyle “durumu kurtaracak” rapor telaşı, adaletin penceresinden bakınca o raporu ısmarlayan, veren ve yorumlayan tüm kişilerin mesleki ve vicdanı değerlerini dibe indirmiştir. Ne için, daha önce de ırkçılık tartışmalarıyla gündeme gelen bir oyuncu için? Değer mi?

Soru şu;

Emre B. Abdullah A. Milli Takımının kaptanı, malum. Ve Emre B. artık ırkçılıktan sanık!

AA’nın yerinde olsam EB’yi yine çağırır ve kaptan olarak sahaya sürerim.

Tribün esnaflığının, şikenin ve güçlünün zayıfı ezdiği düzenin hakim olduğu Türk futbolunun  kaptanlığı da EB’ye düşer!

Bir eksiğimiz kaldı o da tüyümüz.  Dik TFF!

YARGITAY 5. Ceza Dairesi!

Kimsenin kimseyi taraftarlık aidiyeti üzerinden ne mesleki ne de ahlaki açıdan itham etmeye hakkı yok!

16. ACM’nin ceza yağdırdığı şike davasının son karar mercii olan Yargıtay 5. Ceza Dairesinin  FB Kongre Üyesi  Başkanı Ahmet Ceylani Tuğrul’u da bu açıdan kimse itham edemez.

Ve fakat , yine aynı camianın üyesi olan kimi “yetişmiş ve saygın” insanlar öyle kararlara imza koydular ki, insanın kafası karışıyor.

“Aziz Y ‘nin sağlık durumu çok ciddi, hatta her an ölebilir” mealindeki  kararda F.B’li ve Hipokrat yemin etmiş bir doktorun imzası vardı. Allah uzun ömür versin Aziz Y turp gibi…

Emre B hakkındaki ırkçılık davasına “kovuşturmaya gerek yok”  kararı veren bir başka FB Kongre üyesi savcı, itiraz üzerine aynı davanın açılmasına ve Emre B’nin sanık sandalyesine oturtulmasına  tanık oldu.

5.Daire Başkanı Sayın Ahmet Ceylani Tuğrul’un bu zincire ekleneceğini söylemek en azından vicdani değil. Lakin ortadaki örnekler , sıradan vatandaşların kafasında soru işaretleri uyandırmaya yetiyor da artıyor! Hangi karar verilirse verilsin tartışılacak ve Tuğrul yıpranacaktır.

Biri “Dünya Derbisi” Mi Dedi?

Yılmaz Özdil’in “ sidik derbisi” olarak nitelediği ve dünya ölçeğindeki derbi mantığıyla bakınca da kanalitik başka bir niteleme şansı bırakmayan lig tv derbisinin, ısrarla “la valla dünya derbisi oğlum,  sen ne yap et bu derbiyi canlı izle, ahan da 45 liraya indirdik paketi, daha ne yapalım haminna”    çığırtkanlığıyla gözümüze soktuğu maçın kazananı ev sahibi oldu.

Bütün dünyanın hür dikkat izlediği derbiyi Türkiye’den başka canlı yayınlayan, okurlara sazan muamelesi çeken İstanbul  Yerel Medyasından başka da manşetlerine taşıyan gazete olmadı. Bir duyuma göre Moritanya’dan bir gazetecinin geldiği ama onun da maç oynandığı sıralarda Dudullu Sanayi’de olduğu tespit edildi.

Makarası bir yana, Türkiye’nin Dünya’da eşi olmayan bir rekabet ortamı ve şansına sahip olduğuna inananlardanım. İstanbul’un üç hacimlisinin,  mevcut iktidarın hangisine yakın olduğuna bağlı olarak öne çıkan başarıları ya da sümen altı edilen hırsızlıkları asgariye indiğinde, ve şampiyonluğun saha içi mücadeleleri ile belli olduğu inancı filizlendiğinde, ne çakma derbi kavramına ne de zorlama heyecanlara lüzum kalmaz. Ama işte bu Adalet duygusu hakim olursa olur , yani yakın gelecekte umut yok. Saha içi başarı ile erke yakınlık doğru orantılı olmaya, Trabzon gibi kendi evlatlarınca bile “satılan” garipler de saha içinde çırpınmaya devam yani…

yazıya müzik: http://www.youtube.com/watch?v=ySphki4lD68

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: