TRABZON İZLENİMLERİ 2!

20 Ağustos 2008 Çarşamba

Eczacılar Odası lokalindeyiz. Trabzonspor eski yöneticilerinden iş adamı Mehmet Küçük, “Eczacı Kemal”, Oda Başkanı Nevzat Abi ve ben briç oynuyoruz. Yenileceğini anlayan Kemal abi ” Yahu biraz sonra 41. yıl yürüyüşü başlayacak, hayde geç kalmayalum” dedi. Mehmet Küçük atıldı; “Bu 41. yıl kutlamasının kime ne faydası var diye düşünüyordum, şimdi anlaşıldı, Eczacı Kemal 41. yıl kutlaması sayesinde ‘parti’den kurtardı.”

Sonra alel acele kalktık, İshak hocacıların camisinin önünden Sadri Şener Tesislerinin önüne, orada köşedeki simitçiden iki simit, Maraş’tan Ziya Bey’e yönelmiştik ki, “kafilenin” yola çıktığını gördük. “Kitle Kuyrukçuluğu” yapmamak için öne doğru hamle yaptıysam da Mehmet Abi’nin işaretiyle Eczacı Kemal’i takibe devam ettik. Şehir Kulübü’nün önüne geldiğimizde “Tornistan” işaretiyle geri döndük “Geç kalduk” dedi Kemal Abi, “Biliydum geç kalacağımızı” dedi Mehmet Abi, “senun derdun yürüyüş değildi ki, anladun yenileceğini kaçtun daa”

Diyelim ki Eczacı Kemal Abinin derdi “partiden” yırtmaktı, Trabzonspor’u yönetenlerin “41.yıl kutlaması”ndan beklentileri ne olabilirdi? “41 kere maşallah” referanslı bir “iyi niyet ve birlik gösterisi” ise, bu durumda mesela Kahramanmaraşlılar’ın “46. yıl etkinlikleri ve sağlık kurullarının kafasındaki tahta sayıları” başlıklı yürüyüşlerine tanıklık etmek de bizi şaşırtmamalı. Pelitli’de oturduğumuz için, havai fişeklerin gürültüsünden garip bir “keyif”
alanlardan biri de ben oldum. Trabzonluluk olarak tanımlayabileceğimiz bir hazzın eşliğinde göğe yükselen her fişek, patlayışı ve parlayışı sonrası “bütün bunlar ne için” soru baloncuklarıyla yere doğru çakılıyor! Anadolu Sigorta sponsoruymuş gecenin, az da olsa rahatladık elbet..

Sayın Özak’ın Çağrısı
Gecede, haliyle, bir konuşma yapan, “Trabzonspor’un hamisi” Faruk Özak, medyaya bir çağrıda bulunmuş ve “Öyle her önünüze geleni sayfalarınıza taşımayın” mealinde cümleler kurmuş Sayın Özak’ı böylesine “abaaltısopa”lı cümle kurdurmaya iten sebepler neler bilemem, kendi açısından haklı da olabilir. Benim merak ettiğim, Trabzon medyasının ve sözde ulusal özde İstanbul medyasının Trabzon’daki temsilcilerinin bu çağrıya karşı nasıl bir “duruş” sergileyecekleridir. Sayın Özak bütünüyle iyi niyetli olsa bile, sarf ettiği sözlerin ne anlama geldiğini iyi düşünmeli ve bu tür açılımların son durağının kaba sansür olduğunu unutmamalı. Elbette ki gazeteciler haber yaparken, kişilerin oyuncağı olmamaya ve toplumsal yararı her şeyin üstünde tutmaya özen göstermeliler. Ama bu anlamda doğan “sakıncaları” giderme makamı herhangi bir bakanlık vs. değil, Gazeteciler Cemiyeti’dir. Sayın Özak kendini “Trabzon ombudsmanı” olarak görüyorsa, o ayrı. Bu da Trabzon’da yaşayanların sorunu, benim değil! Benim için Trabzon’u temsil eden kişi; şehrin Belediye Başkanı ve Valisidir.

“Geronimo” Colman nasıl oyuncu?
Gustavo Colman konusundaki yazıma pek çok tepki geldi, olumlu ya da olumsuz. Kişi; kendi birikimi ve yeteneğince eleştiri yapabilir, görüşünüze katılır veya katılmaz, kendince önerilerde bulunur ve samimiyetle bir paylaşım içine girer. Tüm bunlar saygıyı hak eden ve hatta çoğu kez sevgiyle kucaklanan insanlık “halleridir”.

Ama kimi eleştiriler var ki; eleştiriyi getiren kişinin “tıyneti ve zihniyeti” daha ikinci cümlede kendini ele verir. Bir okur, Colman konusundaki görüşlerimi eleştirme kisvesi altında, kendi çapınca elbet, beni eleştirmiş durmuş. Trabzonlu yazarların “sığlığından” ve “öngürü yoksulluğundan” girip, benim öyküyle harmanlanmış memleket yazılarıma gönderme yapmış. Bu eleştiriyi yapan kişinin “zihniyeti” benim tam karşısında bulunduğum “kucak fetoşizminin” esiridir ve benim bu tür kişiler tarafından okunma gibi bir derdim de yoktur!

Bayrağından, dini değerlerinden ve Trabzonspor’dan daha büyük bir “değeri” olan her kim varsa şunu bilsin ki, gözümde itin kıçında saklı kene kadar değerleri yoktur ve lütfen göz temasıyla da olsa bu sütunları kirletmesinler!!

Ben “Geronimo” Colman’ın şu haliyle maç kurtaracak kıvamda olmadığını biliyorum elbet, söylemek istediğimiz “Geronimo”da bu ışığın olduğudur. Şota ilk oynadığı maçta mı girdi gönüllerimize sanki!?

Yanılma hakkımı kullanıyor ve iddia ediyorum, bir kez daha: “Geronimo”
Colman, Trabzonspor’un en başarılı birkaç transferinden biridir ve umudum odur ki, birincisi olacaktır! İtirazı olan 3-5 hafta beklesin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: