TRABZON’UN FUTBOLCU BELEDİYE BAŞKANI ‘VOLKAN ABİ’

23 Eylül 2008 Salı

Hanidir Trabzonspor’un siyasi hesapların içine çekilmek istendiğine dair kuşkular taşıyorum. Her ne kadar Sadri Şener’in kendine özgü ‘dik duruşu’ bu kuşku bulutunu dağıtsa da, zaman zaman umutsuzluğa kapılmak, ‘ulan yoksa..’ dememek de elde değil. Bu yazının nedeni, Trabzonspor üzerinden ikbal hesabı yapanlara bir hatırlatmadır ve hayattandır, hayalden değil.

İstanbul ve iş keşmekeşinden fırsat buldukça kendimi attığım; sıkışınca Oflu kibarlaşınca Samsunlu olduğunu söyleyen muhasebeci Mustafa ve Rizeli fırıncı Sefer abi gibi ‘halk’ kokan insanlarla hasbıhal eylediğimiz bir mekanımız var.. Yine oradayız..

Masalarından birinde TCDD Ankara Ekspresi personelinin keyifli atışmalı iskambil partisi var, bir diğerinde tepeden tırnağa ‘Trabzon’
kokan Mehmet Küçük’ün önderliğinde iddialı bir king partisi sürüyor.
Mehmet Küçük demişken, kendisinin otobanda ters yola giren ve buna rağmen karşıdan gelen yüzlerce aracı ters yola girmekle suçlayan ‘Temel’ olduğu konusunda ciddi verilere sahibim, onu da söyleyelim. Bu arada kendisi rakiplerini ‘halaşura’ eder ve ‘Hımbıl’ diye hitap etmekten de vahşi bir zevk duyar.

Cam kenarındaki masada oturuyorum, hem Mehmet abiye kılçık atıyorum hem de sokağın serininden payıma düşenin müşterisiyim. Fırıncı Sefer abi Trabzonlu olduğumu bildiği için yanıma geldi oturdu, ‘bişe diyeceğim sana’ dedi, Rizeye has dar harflerle ‘Nedu?’ dedim..

‘Geçen günlerden birinde bir yakınımızın çenazesi içün memlekete
(Rize) gitmiş iduk. Sonra orda başka bir hastamızı hastaneye gotürmek icap etti’

‘Şans işte’

‘Hee. Sora Rize Devlet Hastanesi dedi ki, alun buni goturun Trabzon’a, Farabi’de bi baksunlar. Biz da aldık hastayı gittuk Trabzon’a’

‘Hastayı Rize’de unutmamanız büyük gelişme abi”

“Ne dedun?”

“Yok abi, sonra ne oldu?”

“He oni diyrum işte, alduk hastayı götürdük, yatacak dedi doktor, yaturduk, biz da deduk sabaha kadar bekleyelum bari, bakalum doktor ne diycek”

“Ne dedi doktor?”

“Yav pirak doktoru. Biz orada hastanenin kapisinda oturmuş bekliyorduk, çay may içiyruk, vakit geçsun felan işte. İşte biz otururken içerden kel bi adam çikti, geldi yanumuza. ‘Arkadaşlar” dedi, “burada olduğunuza göre hastanuz vardır, hepinize geçmiş olsun. Bi sikintunuz var mı?”

Biz da şaşurduk tabi, ‘kimdur bu’ diye. Geldi hepumuzi tek tek öptü, durumunu sordu hastamuzun, anlattık işte. ‘Rize’den gelduk’ diye. Oturdi bi da çay içti bizlan, ‘Rizespor’un durumuna çok uzulduğuni’ dedi, sohbet ettuk işte, sora da herkesle vedalaşıp kakti gitti adam

“Ben anladım o adamın kim olduğunu”

“Biz da anladuk ama sorduktan sonra anladuk”

“Gene iyi anlamışsınız..”

“Hee, oyle oldi. Sorduk sora ordakilere, kimdur bu adam diye, dediler ki Trabzon Belediye Başkanıymış”

“Volkan Canalioğlu”

“Doğru diysun. Saa bişe diyim mi, şimdiye gada hayatumda sola oy vermedum, ben boyle sicak adam daha görmedum, haşindi Trabzon’da olsam da o adam komonist partisinden aday olsa gene ona oy verurum. Ne insan adam imiş yaw, Trabzon’dan boyle adam da çikaymiş demek ki”

“Trabzon’dan hep böyle adam çıkardı Sefer abi, bakma göçlerle desteklenmiş ekonomik çözülmenin yarattığı kirliliğe sen”

“Neye bakmayim neye, anlamadum!”

Bundan sonrası özel..

Anlatmak istediğim şu;

Trabzon’da Belediye Başkanlığı için Volkan Canalioğlu’na ‘rakip’
arayanlar sakın ola seçtikleri-seçecekleri adayın sivisine (CV) çok güvenmesinler. Zira hiçbir CV, hastane kapısında bekleşen insanlara uzanmış hesapsız ve dost insan sıcağını yazmaz, yazamaz..

Sanılmasın ki, CHP’nin ‘adam’” ya da ‘adayıdır’ Volkan Canalioğlu.

O, nesli tükenmekte olan bir ‘insan’ tipinin partiler üstü fotoğrafıdır.

Daha ‘iyisini’ bulamayacaksanız, boşa kürek çekmeyin.

Bu şehrin önceliği ‘adam’dır, parti değil.

Yattara’yla konuştum. Yattara, “Ben gitmek istemiyor” dedi.

Yorumsuz…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: