TAHKİM KURULU NE İŞE YARAR VE ‘ASLINDA’ KİMLERDEN OLUŞUR!

Muhtemeldir ki; Federasyondaki Bursa lobisinin etkisiyle sihirli bir affa uğrayan Bursasporlu Sercan, uzatma dakikalarında o bal gibi ofsayt golü yan hakem işbirliğiyle atmasaydı, ben de Tahkim Kurulu denen “birliği” inceleme gereği duymayacaktım. Bir yanıyla eleştiriye açık olsa da, bunu samimiyetle itiraf etmeliyim. Ama, yazı-yorum dediğimiz sihirli alfabe üretimleri de böylesi vakalar sonrası işe yararlar. Uzatmayalım.

Hakemliğine zerre değer vermediğim, ama bu ülkenin en güçlü spor sayfasında yazması hasebiyle de biz sevmesek de yazdıkları önemli olan Metin Tokat; 16 Aralık tarihli Milliyet’te, Tahkim ve PFDK’nın işbirliği içinde Trabzon’a bir gol attıklarını ve aynı kurulun bu “hareketi” Üç İstanbullu’ya çekemeyeceğini, dolayısıyla da hakemlerin şampiyonluk mücadelesi veren takımlara karşı eşit davranmadığını buyurmuş. Kendi içinde çelişki taşıyan bu açıklamanın doğru tarafı şu; Evet Tahkim ve PFDK; Trabzonspor’u sahipsiz bulmuş ve “gereğini yapmıştır”. Metin Tokat’ın hakemlik geçmişini de özetleyen bu açıklamanın çelişkisi ise şu; Tokat, hakemlerin “yarış halindeki tüm takımlara eşit” davranması gerektiğini söylemiş. Salak olmayan herkes anladı ne demek istediğini, merd-i kıpti sirkatin söyler örneği diyip bu faslı da kapatalım.

Tahkim Kurulu dediğimiz, futbolun bir üst mahkemesi aslında. Cezalar, itirazlar vesaire son olarak burada görüşülür ve karara bağlanır, yani adaletin üst makamı..

Peki, adalet dağıtması için Özgener federasyonunda oluşturulan Tahkim Kurulu üyeleri kimlerdir? Buyrun..

BAŞKAN

ADNAN TÜRKKAN: Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alınıp serbest bırakıldı.

ÜYELER

TANJU GÜVENDİREN: Emekli savcı. Ergenekon Soruşturması kapsamında gözaltına alındı ve tutuklandı. “Sata sata değil asa asa gel”mesiyle tanınıyor. Sercan Yıldırım’ın cezasının kaldırımlasına muhalefet eden tek üye.

PROF. DR. YENER ÜNVER: İstanbul Kadıköy sınırları içindeki Yeditepe Üniveristesi Hukuk Fakültesi’nde profesör.

DENİZ TOLGA AYTÖRE: Avukat. Adını ilk kez Tekirdağ’da özürlü bir vatandaşı ezerek öldüren bir milletvekilini oğlunu savunmasıyla duyurdu. Aytöre daha sonra da kamuoyunun çok yakından izlediği bir holigan cinayetinin dava vekili olarak karşımıza çıkıyor. Denizlispor deplasmanına giden Fenerbahçeli bir grup taraftarın sebep olduğu ve 2 çocuk babası Recep Kaya’nın bıçaklanarak öldürülmesi üzerine tutuklanan 2 Fenerbahçe taraftarının avukatlığını da Aytöre yapıyor.

YRD. DÇ. DR. NİHAT GÜMAN: İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde görevli bir akademisyen. Toplantılara katılmadıkları halde öğretim üyelerinin imzalarını taklit ettikleri gerekçesiyle hakkında soruşturma açıldı. Avukat Mesut Yazıcı, hakkında “resmi evrakta sahtecilikten” soruşturma açılmış birinin Tahkim Kurulu’na alınmasının yasalara uygun olup olmadığını belirlenmesi için İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurdu.

DOÇ. DR. SUAT SARI: Öğretim Üyesi. Hukukçu.

Tahkim, yani futbolumuzun “hakem” kurulu işte şu yukardaki isimlerden oluşuyor. Siz şimdi bu kurulun bir maçın başlamasına saatler kala bir oyuncunun cezasını kaldırmasına şaşar mısınız? Şaşarsanız ben de sizin aklınıza şaşarım, siz nerede yaşıyorsunuz? Bu kuruldan adalet bekleyen…

Bu arada, Bursasporlu Sercan Yıldırım’ın “Kulüplerimiz anlaşırsa seve seve Fenerbahçe’de oynarım” açıklaması da, işin tüyü oldu ve cuk oturdu. Şimdi fotoğraf tam oldu işte..

SADRİ ŞENER’İN AÇIKLAMALARI

Trabzonspor’un “beyefendi” başkanı Sadri Şener’in açıklamaları bana rahmetli dedemin anlattığı bir anekdotu getirdi nedense;

“Gugudalı Helim’un (Halim) tavuğunu çakal kapmiş, baktum yaygara ediy. Ula ne oldi Helim dedum, hiç sorma Murat emice çakal tavuğumu kapti, ama çakala öyle küfürler ettum ki, bilduğun gibi değul”

Tavuk gitti, biz çakala sövüyoruz..Yöneticilik böyle birşey değil, olmamalı. Faruk Özak yönetiminin Ali Şen acziyetini hatırlayanınız oldu mu? Bir de makas almıştı yanaktan..

Bu takımın sahibi, bu dünyanın görüp görebileceği en vefalı taraftar olan, Trabzonsporlulardır. Onlar da darmadağın..

Hiçbirşey değil ama, Şükrü Saraçoğlu’nda gözlerinin önünde alenen biçilen Fatih Tekke’yi görmezden gelen birinin, Trabzonspor yönetimini aciz bulması fena halde leman.

VOLKAN KONAK FARKI

Bayram da Antalya Titanik Otel’de konser veren Volkan Konak’ı izlemek için bilet arayan “asker arkadaşım” Alanya’dan telefonla arayarak bilet bulmamı istedi. Bin 200 kişilik salonun dolduğunu ve aileisyle birlikte bu konseri mutlaka izlemek istediğini söyledi. Konsere çok az bir süre kaldığı için (2 saat) Volkan’a ulaşamadım ve bilet temin edemedik. Arkadaşıma, bayramda tüm otellerde İbrahim Tatlıses’ten Ebru Gündeş’e birçok sanatçının konser için geldiğini hatırlatıp o seçenekleri önerdim. “Akıl istemiyoruz tertip, onların salonları yarı yarıya boş, istersek onlardan alırdık zaten, sen Volkan’ı ayarlayabilirsen ayarla, yoksa boşver.”

Neyse, Volkan Konak’ın sözkonusu konserinin ayrıntılarını bu gece Kanal 1de izleyebileceğiz. Bakalım harbi tıka basa dolumuymuş.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: