Şenol Güneş, Burak Yılmaz , Ertuğrul Sağlam, Kuzey ve Bursa vb.

 

Kuzey’le birlikte şehri turluyoruz birkaç gündür.  Kanlıca senin, Kandilli benim; Caddebostan Poyraz’ın, Viaport bizim;  İkea’nın top havuzu senin, lunaparkın zıplangaçı  Kuzey’in,  bayramı bahaneleyip bir baba ile oğulun ayinine dönüştürüyoruz zamanı, anlatılası değil…

Caddebostan neden Poyraz’ın diye düşünenler olabilir, şundan; Poyraz Kuzey’in en sevdiği oyuncağını kırdığı için Kuzey araya biraz mesafe koyuyor sanırım, ve bu yüzden “iyi olmayan” her şey Poyraz’ın payına düşüyor. Caddebostan neden “iyi” değil derseniz o da şundan; caddeyi adımlarken frapan bir hanım efendinin kendinden frapan köpekçiği Kuzey’in gözleri önünde bir ayağını kaldırarak kaldırıma işedi!  İnanmayacaksınız ama, köpeciği işerken ortama, sahipciği pek hazlı nazarlarla caddeyi aşağılamakla meşguldü. Ziyadesiyle “titiz” olan Kuzey için bu affedilmez bir hataydı ve o anda Caddebostan bir alt kümeye, yani Poyraz’ın kucağına düşüverdi!

Zıplangaç nedir diye soranınız olacaktır, böyle bir tanımlama var mı bilmiyoruz henüz, ama pek çoğunuzun anladığına eminim, zira Kuzey’in çocuk aklı kabul ettiyse, çoğunluk da edecektir. Hani, çocukları bacaklarından ve belinden lastikli iplere bağlayıp, yine esnek bir zeminin üzerine koyarak havalara fırlatan teşkilat var ya, ona biz zıplangaç diyoruz, Türk Dil Kurumu’na ilanen duyurulur. Hayır sonra yok duymadık, yok cezaevinden yeni çıktım memlekete gideceğim abi türü yakınmalar duymak istemiyoruz. (Yazı bittikten sonra sağa sola, siz gugul olarak anlayın, baktım, amma çok zıplangaç tanımlaması var, aklın yolu bir diyelim kapatalım)

Oğlumla havadan sudan, denizden çiçekten konuştuk bol bol. En çok Yavuz Saltık’ın kızı Serra Alona’yı sordu, her cümlesinde yeni yeni cümle içinde kullanmaya başladığı “biraz”ı savurdu durdu, şöyle ki; “baba bu su biraz ılık ama biraz da soğuk diy mi?”   O su hep sıcak oğlum, o masum yüreğin ve gözlerin gibi…

BURSA’DA VAR BİR ÇİYAN!

Adını yazma gereği duymadığım bir “yerel” spiker,  yaşadığı şehrin takımı Bursa’nın, konuk takım Trabzon’a net bir skorla mağlup olduğu maçın sonrasında gazete haberlerini okurken, hazımsızlık batağına saplanıp haddi aşan cümleler sarfetmiş. Seviyesi budur diyerek geçip gitmek ve “dersini vermek” arasında bir seçim yapmak durumundaydı Trabzon camiası. Bursa cenahından yükselen özür ve işe son verme nidaları sonrası doğru olan arkaya bakmadan şampiyonluk koşusuna odaklanmaktı. Ancak yine de 5 kişilik bir grup, provokasyon adresine gitti ve iki şehrin arasına “nifak” tohumları ekilmesine ramak kaldı.

Trabzonsporlular “yahu bunları biz geçen yıl şampiyon yaptık, bu kadar da nankör olunmaz”  saplantısından kurtulmalıdır. Evet Bursa takımı Trabzon sayesinde şampiyon olmuştur, ama aslında Trabzon takımı sadece ruhuna ve karakterine sahip çıkmış ve bunun kaymağı da Bursa’nın şampiyonluğu olmuştur. Trabzon’un farkı budur ve Bursa takımına gönül verenler muhtemelen birkaç yıl sonra ligde kalma mücadelesi verirken bu farkın farkına varacaktır. Zira Bursa’nın verdiği “fotoğraf” , yakın geçmişteki benzer fotoğraflara fazlasıyla benzemektedir. Oysa Bursa şehri kendi karakterini yaşayacak ve yaşatacak bir potansiyele sahiptir, ve maalesef şampiyonluk taçlanışı bile bu potansiyeli fark ettirememiştir. Zavallı hezeyan hanımın ekranlara taşıdığı kin, bu konudaki umudumuzu da diplere taşımıştır.

ERTUĞRUL SAĞLAM MI?

Hani mahalle raconunda bir kişiden söz ederken “sağlam adamdır” sıfatı kullanılır ya, işte öyle bir figürdü sayın Ertuğrul Sağlam.  Hala da kendisine karşı kredimiz tükenmiş değildir.

Ancak son haftalardaki başarısız sonuçlardan sonra sığındığı demeçler, sağlam figürünü sakalete doğru hızla savurmaya başladı. Bahanelerin trajedi boyutundan komediye taşınmasına çok az kalmışken birilerinin sayın Sağlam’ı uyarması gerekiyor. Kendi oyuncusunun hatasını “ısrarla” vurgulayarak çiğliğe doğru sürat koşusuna başlayan Sağlam’a soruyorum; Sayın Hocam, tüm takımı orta sahaya kadar çıkaran taktiği Ömer ya da Vederson mu verdi ki, bu ikilinin hızlı Trabzon akınlarında rakipleriyle bire bir kaldıklarındaki çaresizliklerini yüzlerine vurursunuz? Kalenderlik kitabına kaydınızı düşürmek varken ne bu telaş hocam? Değer mi?

ŞENOL GÜNEŞ VE BURAK YILMAZ

Burak Yılmaz konusundaki fikirlerim belli, bilen bilir. Bordo – Mavi bayrağı  Burak Yılmaz’la özdeşleştiremeyişimin alt bileşenleri arasında adı geçen oyuncunun yeteneklerinin yeri yoktu. Beni rahatsız eden Burak’ın Trabzon’a gelmeyi daha önce 2 kez reddedişi ve oyun içinde rakibin emeğini, hakemlerin değerini çalma şarkiyatıydı.  Burak Yılmaz’ı o forma içinde görünce kendimi ve şehrimi kirlenmiş gibi hissetmiştim ve hiçbir maçı çıplak gözle izlememe cezası vermiştim kendime, ki sürüyor, sürecek…

Ancak son birkaç maçtır takip ettiğim Burak Yılmaz fotoğrafının rakiplerini, tribünleri ve hakemleri bırakarak sadece oyuna konsantre olduğunu da kabul etmek zorundayım. Trabzon söz konusu olduğunda kişisel hesap yapmayı “ayıp” sayan bir duruşun sahibi olarak, Burak Yılmaz’ın bu “yeni” kimliğine sahip çıkmasını ve beni utandırmasını bekliyorum. Utanmaktan keyif alacağım hiç aklıma gelmemişti, bakalım,  nasip kısmet…

“Şenol Güneş, Burak Yılmaz , Ertuğrul Sağlam, Kuzey ve Bursa vb.” için 5 cevap

 1. Abi herhangi bir gazetede yaz direk abone olacağım. Seni hergün okumak istiyorum gerçekten

  Beğen

 2. katılıyorum.Ha Engine şenol hoca üvey evlad muamelesi yapmasın….

  Beğen

 3. sayın sedat bey, siz neden ulusal medyada yazmıyorsunuz. bir ara habertürk gazetesinde yazdınız sonra bıraktınız. her maç sonu yazınızı bulmaya çalışıyorum. konu futbol olunca harika tesbitleriniz var ve çok az yanılmışlığınız var.
  kalın sağlıcakla….

  Beğen

 4. Atamu parçalamak üzeresin:) / atomu demek istediniz herhalde, bence daha sakin olmakta yarar var:) baki selam. s.t

  Beğen

 5. seni seviyorum.insallah nice boyle utanmalara 🙂

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: