Fotomaç’ın ayıbı…

Spor gazeteciliği ile esnaflığı arasındaki 7 fark!
 
Bursaspor- Trabzonspor maçı sonrası , çapsız bir yerel gazetecinin çapına uygun söylemleriyle Bursa ve Trabzon şehirleri arasına nifak tohumları saçılmış, ancak her iki taraftan yükselen sağduyulu sesler bu gereksiz çirkinleşmenin önüne geçmişti.
Türkiye’de taşıdığı potansiyel nedeniyle futbolda her dönem ilk 5 içinde olması gerektiğine inandığım Bursaspor, herkesin bildiği gibi geçen yıl şu veya bu şekilde ligin şampiyonu oldu ve ülkeyi şampiyonlar liginde direk temsil etmeye başladı. Kabul etmeliyiz ki oldukça kötü bir başlangıç oldu ve mevcut tabloya baktığımızda kalan tek maçın tarihi bir skorla kazanılması bile teselli vermekten uzak kalacak.  Olabilir, futbol bu. Sıfır gol ve sıfır puana daha önce tanık olmuş bir ligin çocuklarıyız nihayet, çok da abartmaya lüzum yok.
Yeşil-beyazlı takımımız  önceki gece İspanya’da  Valencia ile oynadı ve 6-1 lik farklı bir yenilgi aldık. Spor basınımızın bu tür farklı yenilgilere de alışık olduklarını biliyoruz. Zira, yıllardır “arkasında durdukları” oligarşinin takımları daha önce bu tür yenilgileri sayısız defa almış ve almaya da devam ediyor. Bunda da garip bir şey yok, futbolumuzun geliştiğini sadece biz söylüyor biz inanıyoruz, gerçek başka bir yerlerden bize nanik çekmeye devam ediyor.
Bu yazı neden yazıldıya geldik şimdi.
Bursaspor’un bu ağır yenilgisi sonrası spor gazetelerimiz ve spor sayfalarımız çeşitli manşetler attılar ve ben bunlardan birine tesadüfen tanık oldum, şöyleydi: “PLAKASINI ALDINIZ MI”
Bu manşetin ne anlama geldiğini biliyorum. Bu manşeti atan “kafanın”, yıllar önce Galatasaray’ın bir Bursa galibiyeti sonrası “Cimbom şeftaliyi yardı”  manşeti atan “kafa”dan zerre farkı yoktur ve hatta daha çukurdur.
Fotomaç’ın attığı bu başlık, içerdiği gizli mesajla (6-1, Trabzon’un plakası malum) Bursasporluları rencide eden bir gazetecilik esnaflığı örneğidir ve İletişim Fakültelerinde okutulacak kadar ibretliktir.  İstanbul spor esnafının gazetecilik kisvesi altında ne derece küçülebildiğine onlarca kez “içerden” tanıklık etmiş  profesyonel bir gazeteci  ve hesapsız bir Trabzonsporlu olarak bu manşeti protesto ediyorum.  Bursaspor’la ilgili düşüncelerimi manipüle ederek “tiraj ve menfaat” hesabı yapan İstanbul medyası haddini aşmış ve sadece Bursasporluları değil, şehirlerinin mertliği ve takımlarının dik duruşuyla  övünmekten başka hesabı olmayan Trabzonsporluları da  rencide etmiştir.  Trabzonspor ve Bursaspor arasında bir mesele!  varsa kendi aralarında hallederler, tiraj hesabı yapan çomakçıbaşları o kirli ve hesaplı manşetlerini  başka alanlarda kullanmalılar.
Fotomaç ve türü spor gazetecilerine yön verenlerin temel sorunu, okurlarının zeka düzeylerini kendi düzeyleriyle eşleme komedisidir.  Siz hala 7 farkı aramıyorsunuz umarım!!
ERTUĞRUIL SAĞLAM İSTİFA ETMELİ Mİ?
Genel eğilim etmesi yönündedir. Kendisi de tüm sorumluluğu üzerine aldığını ve gereğini yapacağını söylemiş. Ardından da eklemiş, “şimdi önümüzde iki çok önemli maç var”
Yani hocam diyor ki; şu iki maçtan kör topal çıkarsam istifa gerekçem ortadan kalkar! Ortada bir sakalet olduğu kesin,  sayın Sağlam 8 yedikten sonra bile istifa etmeyen bir geçmişin de sahibi olarak bu iki maça ve büyüklerinin yönlendirmesine göre kararını verecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: