HÜRRİYET GAZETESİNİN TELAŞI!

Yıllardır Türk sporuna ve özellikle futbola istediği gibi yön veren İstanbul Spor Basını, Namık Sevik gibi İslam Çupi gibi meslek, ahlak ve kalem erbabının da sahadan çekilmeleriyle gemi azıya almış ve ilk iş olarak “rakip” kavramını iğdiş ederek “düşman” a dönüştürmüştür. Türk gençliğine ve sportif rekabete vurulmuş en ağır darbedir.

Fenerbahçe Başkanının da gözaltına alınmasıyla başlatılan temizlig operasyonu sonrası bir şok dalgasının ve bunun sonucu olarak da bir algı tutukluğunun yaşanması normal karşılanabilir. Söz konusu olan bu ülkenin en “hacimli” gazetesi bile olsa, insani ilişkiler referansından bakarak mesleki zafiyet görmezden gelinebilirdi.

Ancak Hürriyet gazetesinin “ne istediğini” anlamak en azından benim tarafımdan mümkün olamıyor. Operasyonun başladığı gün gazetenin en afili sayfasında, Altan Tanrıkulu imzasıyla operasyonda gözaltına alınan Sezer Öztürk’e türlü övgüler diziliyor, ama yakın geçmişin “en azından ahlaki olarak” sorgulanması gereken bu sporcusuna yönelik tek bir eleştiri cümlesi veya “ama şunu da yapmasa iyi olurdu” türü bir serzeniş bile okunamıyordu. Muhteşem kabulleniş!

Hayata vicdan ve adalet ekseninden baktığını iddia eden, ama aidiyet hissi kurduğu kulüp ya da yöneticilere “her ne olursa olsun bağlı kalarak” başka insanların hakkının gaspına sesisz kalmak” çukuruna düşenleri o çukurdan çıkarmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.

Aynı gazetenin diğer kulüpleri ve özellikle de Trabzonspor’u gündemin en yoğun döneminde “işin içine çekme çabası da” bir Hürriyet ayrıcalığı olarak arşivlere taşındı. Spor sayfasını hazırlayanların, haberleri sayfalara yerleştirdikleri yerlere göre “okuyabilen” herkes, o sayfanın sorumlularının hedefinin ne olduğunu kolayca anlar. Şike görüşmeleri ortalığa saçılmış ve kamu vicdanı “Fenerbahçe şike yaparak şampiyon yapıldı” başlığında uzlaşmışken, eksik kalmış bir teşvik iddiasını Trabzon başlığıyla sayfanın en okunur yerine taşımak, mesleğin güdüye ve hesaba kurban edilmesinden başka bir şey değildir. O sayfaları hazırlayanlara düşen görev, bu skandalın portrelerini ve nedenlerini mercek altına almak ve pisliği deşifre etmek olmalıdır. Dikkat! Dünyanın en büyük vidanjörü olsanız kar etmeyebilir!

Ortada çok ciddi şike belgeleri ve şike tutuklamaları varken ve Fenerbahçe’nin devletin resmi evraklarına “şike yapan takım” olarak düşme ihtimali küçümsenemeyecek boyutta iken bu tür yayınlar yapmak akılları karıştırmaktan başka işe yaramayacaktır.

Gazetecilik ciddi iştir, böylesi tarihi bir olaya “duyguları” karıştırmanın topluma bir faydası olmayacağı gibi, kişileri de zan altında bırakır.

\\\\\

Muhteşem bir tespit. Fenerbahçeli bir kardeşimizden, ekşi sözlük ten…

 • başında ve dışarda olanlarının midemi bulandırdığı takımım. şike yapılmıştır veya yapılmamıştır bunu sürecin sonunda hep beraber göreceğiz eğer suçluysak da alacağımız cezaya da razıyız. suçsuzsak ise bunun da hesabını elbet bir şekilde soracağız. galatasarayın bugün ki açıklamasından sonra rekabet ne olursa olsun kara gün dostu olduğunu da gösterdi. ancak kendi yöneticilerimiz en kofti taraftarları kadar dik ve onurlu duracakları yerde tffnin kapısına aman dilenmeye gidiyorlar. neymiş “başkan başka fenerbahçe başka”ymış. aziz başkan şike yaptıysa bunu kendi hakkında yanlış da olsa olumlu haber yapsın diye gazetecilere mi para yedirdi? hala böyle birşeyin olmadığına dair bir umutla eğer diyorum şike varsa bu kulübün şampiyon olması için yapılmıştır ve başkalarına karşı bir haksızlık vardır. bunun bedeli de ödenir. bunun yanında aklı selim hiç bir insanın reddedemeyeceği bir emek vardır takımın sergilediği. bir ayıp yapıldıysa eğer bu ayıbın en büyüğü bu renkler için emek harcayan ve o renklere gönül verenlere yapılmıştır. ayrıca “biz olmazsak ligin ekonomisi çöker hafız” kıvamında bir yorumu en troll fenerli bile yapmaz. bunu dile getirmek hele tff ile pazarlık için dillendirmenin tek bir manası vardır: “evet biz bu boku yedik ama bak biz olmazsak böyle olacak” demektir. bir de “maçları beraber izleyelim bak valla bişey yok” demeleri konusuna hiç mi hiç dokunmuyorum bile… sizin hakkınızda nihai hükmü verecek kurumun karşısında sonucu başı dik bekleyeceğinize el etek öpüp yaltaklanırsanız sizin umudunuzun olmadığı ortaya çıkan bir tabloda bizim niye arkanızda durmamızı bekliyorsunuz?

“HÜRRİYET GAZETESİNİN TELAŞI!” için 11 cevap

 1. Bizim orda bi deyim vardır, Afgurma, afgurma da gir define diye.
  Fenerbahçeliler hala define girmedi mi? Bu kadar utanç yetmedi mi? ar damarı mı çatladı yoksa tüm fenerlilerin ve hürriyet gazetesi sahiplerinin ve yazarlarının, edep haya kalmadı mı yayıncı kuruluşta ve bu fener camiasında?
  Kaç gündür takip etmiyo muyuz sanıyosunuz fenerbahçeyi kurtarma operasyonun yürütüldüğünü? feneri kurtarmak adına ince hesaplar yapıldığını, Birde utanmadan Ts’yi de işin içine çekmeye çalışıyolar, yok efendim teşvike teşebbüs edilmiş ama gerçekleştirilememiş, yok emrenin menejeri tehdit edilmiş, Fenerbahçe kongre üyesi ve tam bir fener yandaşı olarak çalışan mecnun efendinin ifadelerine göre çamur atmak kolay. Ama unutmayın ki hepiniz bu çamurda boğulacaksınız.
  Fenerbahçe hakkında tam herkes bir kanıya varmak üzereyken 2. dalga diye Trabzonsporlu yöneticilerin gözaltına alınması sizce de çok manidar değil midir? Ve ardından hepsinin teker teker serbest bırakılması? Kamuoyu nasılda ters rüzgarla oluşturuldu, şike tartışma programlarında aziz, bülent, mecnun, şekip, ali kıratlı, cemil, gibi lekeli isimlerin yanında bizim yöneticilerimizin isimlerinin hemen peşlerinden zikredilmeye çalışılması sizce de manidar değil midir?
  Tüm spor camiasını yakından takip eden sporsever arkadaşlara sesleniyorum; ” Sahi siz bizi aptal mı sanıyosunuz?”
  Unutmayın ki gerektiğinde size en güzel cevabı verecek olan biz Takımına ve memleketine gönülden bağlı Trabzonspor sevdalılarıdır. Takım tutan veya sempatizan değil, memleket diye bordosuna mavisine aşık olan biz Trabzonsporlular.
  “Adalet herkese Adalet, Gün gelir Herkese Lazım Olur”

  Beğen

 2. yahya seno gunesi bence görünce ilk fırsatta tebrık edicem… sessizluk

  Beğen

 3. Senol Günesin ” Adalet bir gün herkese lazim olur ” dediginin üzerinden ne kadar zaman gecti ki, dahiyane zekalariyla senol günesi alay konusu yapmadilar mi ? ya bu senolun da agzi ishal oldu demediler mi ?.. daha neler neler, simdi halen bu kadar ayan beyan oldugu halde gercekler konusuyorlar.. Türkiyede imparatorluklara dükaliklara son veren trabzonsporumuzu pisliklerine bulastirma gayreti icerisindeler, ama bu bizim icin amerikanin yeniden kesfi degil elbette.
  Simdi soruyorum ercan saatci önderliginde trabzon düsmanligi yapanlar nerde.
  Arkadaslar ben okumadim siz okuduysaniz lütfen beni düzeltin.
  ridvan dilmen
  ugur dündar
  sansal büyüka

  nerdeler ya yaz tatiline mi girdiler. yoksa bizi balik beyinli bildikleri icin mi sus pus oturuyorlar.
  Senol günesi sadece televizyondan taniyorum, ama ilk firsatta kendisini bulup büyük hocanin önünde saygiyla egilecegim..

  Beğen

 4. Bukadarmı bozulmuş bizi biz yapan değerler ,haksızlığı sahiplenen ,sahtekarlığı savunan anlayış ,artık hep galip mi gelecek .Emek hırsızlığını yapan ,insanları kandırıp imparatorluklar kuran ve gönülden bağlı insanların sevgi bağını kullanıp ekmeğinin yarısını bazen tamamını alıp ceplerine indiren ,bu durmdan rant sağlayıp ne yaparsak mübahtır anlayışıyla gününü gün eden insanların savunucusu nasıl olduk biz .
  Taraf olunca kendimize yapılmasını istemediğimiz bir davranış bir haksızlığı neden kabul ediyoruz ve savunucusu oluyoruz. sizcede olması gereken renkleri adları ne olursa olsun sahtekarlığın,haksız kazanımların karşısında tek renk olmak değilmi .bu ülkede daha güzel yaşamak ,daha çok gülümseyen yüzler yaratmak ve yarınlara daha umutlu bakabilmek için ,farklı renklere gönül vermiş olsak bile haksızlığın karşısında tek renk olalım .
  Birbirini tamamlayan tüm takımların ,adil rekabet içinde ,şaibesiz yarışması hepimizin dileği .gök kuşağı okadar rengi birlikte yansıttığı için güzeldir.Ben bir Trabzonspor taraftarı olarak her kim birilerinin hakkını gasp ederek ,haksız kazanımlarla bir yerlere geliyorsa cezasını çekmesini diliyorum .
  saygılar…

  Beğen

 5. pişkinligini bu kadarı adam bizim takım sahtekarlık yaptı namuzsuzluk yapti demiyorsa kına gönderecem diyor .aYKUT KOCAMANINDA dedigi gib şu 1958 den bu yana bi araştırma yapsalarda ligi komple kapatsak 🙂

  Beğen

 6. Şenol Güneş’in dediği gibi; “Hürriyet bu sene fenerbahçe tv’den daha fanatik bir tavır sergiliyor” İki gündür de bu tavrını sürdürüyor. Bizi sürekli bu işin içine çekmeye çalışıyorlar…
  Aklıma Türkiye-Gürcistan hazırlık maçından sonra ilk sayfaya attıkları manşet geldi; “Türk bayrağı-Gürcü bayrağı!” Habere göre; stadyumda Türk bayrağından çok gürcü bayrağı varmış. Oysa ben o maçtaydım, böyle bir durum söz konusu bile değildi. Stadyumda yol tarafındaki kale arkasında sadece 6 tane Gürcistan bayrağı vardı… Yani Hürriyet bunu hep yapıyor.

  Beğen

 7. Terbiyesize bak, siz şike yaparken iyi oluyo da yakalanınca herkese kına gönderecekmiş. Lağım fareleri bile sizden daha onurludur onlar hiç olmazsa lağımda hayat mücadelesi veriyorlar sizin gibi gönüllü atlamıyolar lağımın içine…
  Sedat abi senden utandığımız için senin sayfanda polemiğe girip saygısızlık yapmak istemiyoruz ama sen de yayınlama bu ali gibi terbiyesizlerin yorumlarını abi ya.

  Beğen

 8. Ali kardeşim yazılıp çizilenleri okuma organınla okumadığın kesin. Fenerbahçe Spor Kulübüne kimsenin bi şey dediği yok, şampiyonluk falan dilenen de yok. Haksız elde edilen şampiyonluğa sevinedurun siz bize şerefli, onurlu, bileğimizin hakkı ile aldığımı ikincilik yeter…

  Beğen

 9. sayın S.T bu kadar yazından sonra artık kına yakarsın kendine… Türk sporunda sadece fenerbahce sike yapar fenerbahce adam satın alır hakem satın alır… ama 30 senedır kupa alamaz ve 2 sampiyonluk kaybeder… ne diyelim trabzonspor sampiyonmu diyelim… yaglarının erigini biliyorum.. ama siz FENERBAHCE kadar büyük olamazsınız ve ancak sizi polisler sampiyon yapar… herkese benden kına.. istediginiz yerlerınıze surebilirsiniz

  Beğen

 10. Ne Yalan söylim içinde trabzonda olabilir endişesi taşımıyorum. Trabzon yönetenler o atmosferde misilleme iç güdüsüyle hareket etme ihtimalleri var gibi geliyor. Umarım yoktur

  Beğen

 11. sedat abi fenerliler bu işten yine yırtar bişey olmaz bence bişey çıkmaz yine uydururlar hukuka bunlar olan biteni ama şenol hocanın lafına geliyolarya bunu görmek çok güzel el yazısıyla kleme aldıgı yazısında

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: