Şansal Büyüka Okuma Kılavuzu!

Şansal Büyüka’nın kim olduğunu soranlar için yazı başlamadan bitmiş demektir, burada bıraksınlar biz bilenlerle devam edelim klavyeden kayığımızla, viya viya…

Kendisi meslekten büyüğüm sayılır, mesleğe spor muhabiri olarak başlamıştım ve daha 90’lı yılların başında Şansal Büyüka ismi kendi çapında bir efsaneydi. Fenerbahçeli ve çalışanlarına karşı hep “iyi” olduğu ortak görüş olarak öne çıkardı.

Son skandalımız sonrası ortalık toz duman içinde ve herkes bir şekilde görüş beyan ederken, futbol puzzelımızın en önemli legolarından biri olarak Büyüka’nın sesinin hiç çıkmaması benim de dikkatimi çekti. Zira Şansal Büyüka’nın görüşleri gerçekten çok önemliydi.

Kısa bir arşiv turu yaptım, şampiyonluk mücadelesinin en ateşli son iki ayında (Nisan-Mayıs) Akşam gazetesindeki köşesindeki yazılarını bir kez daha okudum

BÜYÜKA’DAN SEÇMELER

1- “Fenerbahçe, Gaziantepspor’u da, hakem Hüseyin Göçek’i de yendi…”

2- “Fenerbahçe için, bu kadar dağınık, bu kadar isteksiz futbolun ardından 3-1’den yaşama dönmek bazılarınca ‘destansı bir galibiyet ‘ olarak yorumlanırsa, bu Fenerbahçe’yi kandırmış olur… Gerçekçi olalım… Bu dönüş, bir faciadan, bir hezimetten dönüştür… Dönüşün başladığı penaltıyı soruyorsanız, herkes bir yorum yapacaktır… Yani gri bölgenin penaltısı gibi… Verse de olur, vermese de olur penaltısı…”

 3- “Futbol terörü bağıra bağıra geldi. Resmen rüzgar ektik, fırtına biçiyoruz. Kini, nefreti, öfkeyi yeşertmek için tarlaya gübre atanlar, umarım hiç olmazsa bundan sonrası için ders almış olurlar. Duymuyorlar mı, ortalık ‘pislik’ kokuyor!”

 4- “Elbette bu ‘İnanılmaz geri dönüşte’ Aykut Hoca’nın inkar edilemez katkıları var. Ancak ben ‘Aslan Payı’nı gene de Başkan’a veriyorum… Devre arasından başlayarak, bir başka tanımlama ile kupadaki Yeni Malatya maçı sonrası ‘Dozu artırılmış bir Azizsilin’ uygulamasına geçti. .. Başkan bir menajer gibi çalıştı. Kadro sorumluluk aldı

5- “Şenol Hoca’nın dediği gibi ‘Para, emeği yendi’ derseniz, işi sadece para olarak görmek, Fenerbahçe’nin alınterini ve emeğini görmezden gelmek olur… Eğer ‘Para emeği yenebiliyorsa’ aynı şeyler ligin ilk yarısı için de geçerli olurdu… Ama şu oldu… Fenerbahçe ligin ikinci yarısında, daha fazla çalıştı, daha fazla inandı, daha fazla alınteri akıttı, emek harcadı, en önemlisi daha fazla, üstelik dozu artırılmış ‘Azizsilin’ aldı…

 6- “Ancak şampiyon şunu görmeli… ‘Biz bize yeteriz’ diye tişört bastırıp giyiyorlarsa zaten görüyorlar demektir… Bu yarış süresince Fenerbahçelinin dışında kimse Fenerbahçe’nin şampiyon olmasını istemedi… Hadi koyu taraftarlar, Galatasaraylılar, Beşiktaşlılar Fenerbahçe’nin şampiyon olmasını istemezler. Bu son derece doğal… Ama en ılımlı futbolseverler bile ‘Fenerbahçe mi, Trabzonspor mu’ dendiğinde hep Trabzonspor’dan yana tavır koydular… Fenerbahçe yönetimi bundan ders çıkarmalı… Başarı elbette kıskanılır ama, burada kıskançlıktan öte bir şey var… “

1’den başlayalım;

Sayın Büyüka, Fenerbahçe- Gaziantepspor maçında Gaziantep’in maça asılmasından hiç hoşnut olmayan ve saklamaya gerek duymadığı bir fanatizmle maçın hakemini ve genel olarak MHK’yi hedef alan bu cümleyi kurmaktan çekinmemiş ve maç sonrası ettiği “iyi ki Andre Santos golü attı yoksa kan gövdeyi götürürdü” cümlesiyle de bilinçaltını deşifre etmiştir.

Kaldı ki bu maçta hakkı yenen takımın Fenerbahçe olduğuna Fenerbahçeliler dışında kimse inanmamış, orta hakem ev sahibi oyuncular tarafında itilip kakılmıştır, futbol oyun kuralları atmosfere göre yeniden yazılıp yorumlanmıştır.

Usta gazeteci diğer bir yazısında da Buca – Fenerbahçe maçına değiniyor. Bu yazıda da Fenerbahçe’yi “ipten” alan penaltı pozisyonuna “öylesine” değinip geçen Büyüka, ne yan hakemin şaşırtan iştahlı koşusuna, ne Gökhan Gönül’ün oyun dışına çıkarması gereken harekete hiç değinmeyerek, bilinçaltını bir kez daha ele veriyor.

Alıntı yaptığımız 3 numaralı cümle aslında en ilginç olanı. Sanki bu günlerin şifrelerini de veriyor sayın Büyüka. Tarlaya gübre atmalar, yeşertmeler ve pislikle dolu cümleler size bir şey hatırlatmadı mı? Savcılık iddianamesinden basına sızan şifreleri hatırlayanınız oldu mu? Elbette ki tesadüftür, ancak ortak aidiyetin insanları teşbihte birleştiriyor olması da bir inceleme konusu olmaya değer..

4 numaralı cümlemiz naat niteliğinde. “İnanılmaz geri dönüşte Aykut K’nın da inkar edilemez katkıları var” düşüncesi Aslan payının Aziz Yıldırım’a ayrılmasıyla bitirilmiş. Ve araya şöyle de bir cümle sızıvermiş; “Başkan bir menejer gibi çalıştı”. Yorum size kalsın.

Alıntıladığımız beşinci cümlede çok belli olan bir Şenol Güneş kompleksi kendini ele veriyor. Büyüka Güneş’in “ Para emeği yendi” açıklamasından çok rahatsız olmuş olmalı ki, bu konuya değinmeden geçememiş ve Fenerbahçeli oyuncuların alın terinden dem vurmuş. Anlaşılan Büyüka için Fenerbahçeli oyuncuların akıttığı alın teri iken Trabzon, Bursa ya da Buca’nın akıttıkları dizanteriden öteye geçemiyor.

Yarım asra yakın bir tecrübe olan Şansal Büyüka’nın en çarpıcı ve Fenerbahçeliler tarafından da en çok dikkate alınması gereken tespiti ise son cümlesinde. Büyüka, Fenerbahçeliler dışındaki neredeyse herkesin Trabzon’un şampiyonluğunu istemesinin nedenini yorumlarken şöyle bitirmiş: Başarı elbette kıskanılır, ama burada kıskançlıktan öte bir şey var!

Haklıymış Şansal Büyüka! Kıskançlıktan öte şeyler varmış!!

Beklentimiz, yıllardır futbola yön veren en önemli figürlerden biri olan Sayın Şansal Büyüka’nın, içine düşülen çukur hakkındaki görüşlerini dile getirmesidir.

“Şansal Büyüka Okuma Kılavuzu!” için 14 cevap

 1. tahminim şansal bey bu yaşananlara inanmakta zorluk çekiyordur ve marka değerini nasıl oluşturacağını kara kara düşünüyordur ve yine düşüncem odurki sonuca göre yorum yapacaktır.Tabi söz konusu olan fener değilde trabzon yada herhangi bir anadolu takımı olsaydı düşüncelerini çoktan paylaşmıştı.

  Beğen

 2. Sn.Tunalı.Mesleğim eczacı olduğu halde elim iyi kötü kalem tutar sanırım.Bi şeyler yazıp çizmede azıcık -biraz mahir sayılırım belki ama; bir yazı okusam şöyle, yazanın kaleminin kuvveti ve maharetini kestirebilme hususunda kendimi beğenirim.Bu açıdan henüz kemale ermemiş olsanızda iyi bir yazar-çizer olma yolunda hızla ilerliyorsunuz.Yazılarınıza edebi açıdan olduğu kadar ,onları besleyen o Trabzonluluk ruhunun kattığı lezzetin farkındalıkla bu övgüyü yapıyorum.Yoksa sizi yazılarınız dışında hiç tanımam.Yazılarınız hakkınızdaki bu değerlendirmemi belki seversiniz belki sevmezsiniz ama hiç olmazsa bişeyler yaptığınız halde birileri beni izliyor ve yaptığım işe değer veriliyormu diye herkesin aklından geçene bir cevap olur umarım.
  Yazılarınızdan Trabzonspor konulu olanlar son zamanlarda daha da önem kazandı malum.”İstanbul medyası”nı n özgürlüğünü yitirmiş “yazarımsılarına” yönelttiğiniz eleştirilere sonsuz değer veriyorum.
  Trabzonsporumuzu hedef alan “çirkinliklere” sizin gibi bütün Trabzonlular olarak bende çok tepkiliyim.Şike soruşturmasının aniden ortaya çıkıpta kendi çarpıklıklarıyla yüzleşmek zorunda kalanlar öyle bir yakalandılarki adeta dumura uğradılar.Öyle çelişkili ,saçmasapan şeyler söylüyorlarki insanın acıyası bile geliyor.Kral çıplak diye haykıran çocuktan sonra çırılçıplak bir Kral ve üstüne üstlük çırılçıplak bir tebaa ortada kalıverdi.Epeydir kendi kendilerine yeter olduklarından etrafındakileride çıplak zannedip herkes çıplak diye cırax ediyorlar. (onların bu şekilde geniş halk kitlelerine deşifre olmaları belki hiçbir zaman mümkün olamayacaktı.Sizler gibi onların iç yüzünü bilenlerce sınırlı kalacaktı).
  Medyaya yansıyan bir çok diyalog her ne kadar tam olarak doğruluğu teyit edilmemiş olsada adı geçen şahısların şahsiyet ve karakterine bağlı olarak vicdanlarda hemen bir kanaat oluşturmaktadır.İki büyük kulübün başkanlarının TS ile ilgili medyaya yansıyan diyalogları gibi mesala.Malesef hayır bu insanlar bu konuşmaları yapmamıştır diyemedim ben söz gelimi.Bundan dolayı sizden bağımsız duygularınızı yazacağınız yazılarınızın devamını bekliyorum.Sokaklarda hemde İstanbul sokaklarında bile vicdanlarda(vicdanın memleketi olmaz zaten o bu dünyadan değil) mahkeme yapılmış,kararlar verilmiş herkes layık olduğu yeri bulmuştur.TS mizin Trabzonlu olan yönetici,sporcu,gönüldaşlarının sizinde değindiğiniz Trabzonlu olmanın gereği olan mertlik ve dikduruşluluktan ödün vereceğine bende inanmıyorum.Haa Olmaz ama insani bir özellik olan zaaf varsa zaten hiçbir kanunun onlara veremeyeceği cezayı bizler zaten veririz.Ama haksızlıklarla geçen onca yıllardan sonra şimdilik medyaya yansıyan delilleriyle suçu adeta sabit olanların hala ahlak ve dürüstlükten dem vurup mağdur olduğu halde mağrur durmayı tercih eden camiamıza saldırmalarına dur demenin ve hak ettiği dersi vermenin tam zamanıdır.
  Trabzonsporlulukla alakalı son bir şeyi paylaşarak yazıma son vereyim.Yedek subay olarak askerlik yaptığım yıllarda bir hafta sonu nöbetçiydim.1991 yılıydı.Möbetçi amirim olan Binbaşıyla oturmaktaydık.O zamanlar bir çok kanal başka başka maçları vermekteydi.FB-TS maçı bi kanalda BJK ve GS nin maçları başka kanallardaydı.Acaba binbaşı hangi takımı tutuyor,eğer BJK veya GS li ise bizim maçı seyredebilecekmiyim diye düşündüm.O meşhur bir Fotoğraf Sanatçı sıydı aynı zamanda.Fotoğraf negatifleriyle uğraşıyordu.Komutanım hangi takımı tutuyorsunuz diye sordum merakla.TS dedi.Şaşırdım.Sahimi dedim.Evet dedi.Komutanım Trabzonlumusunuz yoksa dedim.Yoo Ankaralıyım dedi.Peki niye TS diye sorunca çok ilginç cevap verdi.İlk TS 1.lige çıkıpta ertesi sene şampiyon olunca hepimiz çok şaşırmıştık dedi.Hele ertesi senede olunca bu büyük başarıdan Anadolulu idealist bir genç olarak çok etkilendik.Ben GS liydim hala.Ama bütün bu başarılara rağmen hala gazetelerde TS nin nasıl şampiyon olduğunun yerine GS,Fb,BJK niye başarılı olamadılar onu yazıyordu.Gazeteyi açıyorum GS nasıl yenilmiş sayfalar dolusu yenen kim diye adeta mercekle aranırdı dedi.Bende bana adeta zorla empoze edilen her şeye hep karşı olmuşumdur.Zaten bir asker olduğum halde görüyorsun meşhur bir fotoğrafçıyım özgürce kendini ifade eden dedi.Böyle epey konuştuk .
  1975 ten 2011 yılına geldiğimizde hayatın her alanında olduğu gibi spordada aynı empozizasyon devam etmekte ne yazıkki artarak.Helede suç işlemekle suçlanan birilerinin mağdura yaptığına empoze etmek kelimesi devede tüy gibi hafif bir ifade olur.
  Bütün bu yazı boyunca insanların masuniyet karinesi ilkesini hep aklımda tuttum ama yazım boyunca aksi algılamalar olmuşsa bunun bilinmesini isterim.Zaten derdim suçlu bulup yargılamak değil;çürümüş,hasta vicdanlara,beyinlere,fikir noksanlıklarına ,hastalıklarına değinmekti.
  Sağlıcakla kalın..

  Beğen

 3. SEDAT TUNALI’yı sadece tek yazısına bakarak yorumlayamazsınız.(Nokta)

  Beğen

 4. Sn.Tunalı.Benim paylaşmak istediğim bir iki görüşüm var.Bir kere bu şike operasyonunda ilginç olan bir durum var.Emniyet 7-8 ay devam ettiği şüphelileri dinleme işinde hangi aşamalarda ne yapmış merak ettim.Zanlıları takip ederken basına yansıdığı kadarıyla ligin bitmesinden 4 ay öncesine kadar uzanan maçlarda bile ciddi deliller ile şike tespit edilmiş.Arda arda suç ve şike tespit edilen bu haftalarda nedense operasyon yaparak suçüstü yapılmamış,şüphelilerin her geçen zaman diliminde yeni suçlar işlemesine ve başkalarınında bu suçlara dahil olmasına göz yumulmuş sanki.Suç işleyenlere illaki bir çok suç işlettikten sonra müdahale edilmesiyle ligin seyrinden;suçların ve suçluların muhtevasına her şey olumsuzluklara gark olmuştur.Hele ligler bittiği halde tesciller yapıldıktan sonra üstelikde bir sürü iddia varken 40 gün sonra bu operasyon yapılmıştır.Bence bir zamanlama hatası yada bilerek yapılmış bir geciktirme vardır.Seçimler falan ile ilgili ise dahada vahim bir kabahat bahis konusudur.Şimdi Kaleci Korcan deseki emniyete:tamam belki ben yanlış yaptım ama, madem bu insanların bu işleri sürekli yaptığını belgeleriyle biliyordunuz?aylardır suçlarını takip ediyordunuz, bizim maça ve dolayısıyla bana kadar ulaşmalarına neden göz yumdunuz,zamanında el koymadınız çokta haksız sayılırmı? Emniyetin suçluları bulmak kadar suçu önlemek gibi görevi yokmudur?
  Yazınıza konu olan şahıs ve zihniyetlere karşı yazdığınız bu kibar(hakettiklerine göre ancak bu denir)yazıya ekleyecek pekçok şey sizin olduğu kadar benimde var.Ama anlayana bu kadarıda kafi…Selamlar

  Beğen

 5. Bilen bilir, Sadri Şener bu lerin adamı değildir. Kendisinin de defaatle söyledği üzere futboldan da pek anlamaz. Sadece iyi bir yöneticidir.
  Burada gülücük saçan Fenerli arkadaşım da dahil olmak üzere herkes biliyor ki ikinci dalga şer cephesinin gazını almak için yapıldı. Trabzonlulara susun dendi, sesinizi çıkarmayın dendi.
  Olmaz ya, beceremezler ya; velev ki bir pisliğe karışmış olsunlar. Olsunlar da kümeyi boylasınlar. Bu oyundan her durumda Trabzonspor karlı çıkar. Belki bu sene küme düşebilir ama gelecek senelerde bir şampiyonluk umudu olur.
  Eğer bu pislikler örtbas edilirse aklıma silahlı mücadeleden başka birşey gelmiyor. Ya da memleketi terketmek lazım, sürekli mide bulantısıyla yaşanmaz !

  Beğen

 6. Denizhan ALTUNBAŞ Avatar
  Denizhan ALTUNBAŞ

  Fenerbahçenin “alınteriyle” aldığı şampiyonluk,bebelerimizin çocuklarımızın “Gözyaşlarına” teslim edilecek…İlahi Adalet vardır…

  Beğen

 7. sessizluk:)

  Beğen

 8. ŞEREFLİ SADRİ GÖZALTINDA…. AMA AZİZ YILDIRIM GÖZALTINDA ALINDIGI ZAMAN SEREFSİZDİ ÖYLEMİ… SEREFLİ ARKADASLARA SELAM OLSUN

  Beğen

 9. selçuk çakır Avatar
  selçuk çakır

  bence susmaya devam etsin, çünkü söyleyecekleri bellidir. Yaşayan hiç bir fb yorumcusunun kral çıplak deme cesareti yoktur. Örnek: efsane haberci! Uğur DÜNDAR

  Beğen

 10. fener düşecek hatalı olanlar haksızlık yapanlar şerefiyle değil kahpece bizans oyunları yapanlar cezasını çekecek. Aga burası trabzon burdan çıkış yok….

  Beğen

 11. Yılmaz Altuntaş Avatar
  Yılmaz Altuntaş

  Bu işin içinde Digitürk’ün olmadığını nasıl düşünebiliriz ki? Yanlı yayınları ile fenerbahçenin rezilliklerini örtbas etme gayretini sezon boyunca gördük. Meşrulaştırma çabaları içinde bazen komik duruma düştüler, kendileriyle çelişik yorumlar yaptılar, TS camiasını ara gazlarla geçiştirirken Şenol Hocanın söylemlerini, basın toplasını es geçtiler.. Ortada para varsa, en büyük pay fenerbahçeden geliyorsa bunu mazur görmek gerek diyen bir güruha şeref madalyası verip boğazını kurdelasıyla sıkıp boğmak gerek. Hak yerini bulur. Er yada geç.

  Beğen

 12. iyi güzel fenerbahçe şike yaptı hatta biyerleriyle gülerek te izleyenler var kesin.ama bişey dikkatinizi çekmiyor galiba.gs tv şike yayını yapmayarak jest yapıyormuş.gs da çıt yok.bjk de çıt yok serdar adalı yıldırım demirören ne olacak belli değil.en ilginçlerden biri de ligin bitmesine 4-5 hafta kala yaygara koparan ,dünyaları ayağa kaldıran ts camiası ve fanatik taraftarında ALLAH tan olsa gerek bir sükunet bir sessizlik.noldu ya herkes bana da işin ucu dokunur diye nasıl da kafasını kuma gömdü.Ama herkesin kıçı dışarda arkadaş.Bu lig kuruldu kurulalı bu tarz işleri sadece fb yaptıysa 3.lige de düşürsünler.ama günah keçisi seçip fb yi ondan sonra bu işler aynen devam edecekse herkes te birgün hesabını verir.fb şampiyon olmasa bu işler olacak mıydı?Sedat bey siz de Şansal üzerinden edebiyat yapmayın.varsa söyleyeceğiniz bişey söyleyin.ya da herkes gibi öyle seyredin / Var elbet söylyeceklerimiz, ama değil aziz yıldırım ya da avanesi, savcı karşısındaki tecavüzcü seri katil olsa ben bu durumdaki bir insanı eleştirecek karatta bir adam hiç olmadım. yıldırım ve benzerleri hakkındaki düşüncelerim, onlar kendileirnce en güçlü dönemlerindeyken yaptım. leş kargası da olmadım, yüzde yüz her durumun sadık köpeği de…adalet kararını versin, sonra…baki selam. ST

  Beğen

  1. Ali kardeşim,Sedat beyin hangi edebiyatı nasıl yapacağı ya da kimin üzerinden yapacağına karışma hakkınız olduğunu sanmıyorum.Yanılıyor muyum?

   Beğen

 13. sedat abi sadece o degil diger fenerli skor yazarlarından da hiç ses çıkmıyo heralde bu kadar haberin oldugu yerde tatillerini kesip dönemiyolar tatil daha önemli onlar için yoksa neden bişey yazmasınlar kimethiyeler dizdikleri fenerbahçelerine … bu arada abi bizim başkan sezon boyunca haftada 2 -3 ropörtaj veririken şimdi sesi çıkmıyo umarız kirli oyunda biz yokuzda ama varisek bizde en büyük cezayı allalım başta şadri başka olmak üzere bidaha futbol dünyasına giremesiler ..

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: