BİR TRABZON TÜRKÜSÜ: YA ADALET YA İSYAN!

BİR TRABZON TÜRKÜSÜ: YA ADALET YA İSYAN!
Trabzon’daki Gençlik Olimpiyatları öncesi Trabzon’a giden ve gözlemlerini okurlarıyla paylaşan usta gazeteci Yavuz Donat,  kendisinden önceki yüzlerce, binlerce ziyaretçinin tespit ettiği gibi Trabzonlular için üç şeyin yaşamın vazgeçilmezleri olduğu gözlemini paylaşmış;

Din, Vatan ve Trabzonspor!

Hürriyet Gazetesinin tüm çabalarına rağmen “şike soruşturmasına” dahil edilemeyen Trabzonspor ve taraftarları açısından tarihin en “sessiz ve gergin” bekleyişi yaşanıyor. Tarihiyle nanikleşen Hürriyet Spor Servisi’nden bir muhabir, “ çok sağlam yerden öğrendim Trabzon’da ligden düşürülecek” haberiyle yemeğe konan kara sinek rolüne devam ederken, misal ben de “Çok sağlam yerden öğrendim, Aziz Yıldırım Hürriyet Spor Servisine ödediği maaşları gereken etkiyi yaratamadıkları için yarı yarıya azalttı” diyerek sivrisinek olsam ne olur?  Hiçbir şey olmaz, ikimizin de yalan söylediği çok belli oluyor…

Hürriyet’in durumunu en güzel bir Nazım Hikmet dizesi anlatıyor aslında.  “Memleketimden İnsan Manzaraları”nda , Haydarpaşa Garı’ndan trene binmeye hazırlanan koca şair, kendisini izleyen sivil polisleri şöyle tarif eder;
“O kadar belli olmamak istiyorlardı ki, derhal belli oluyorlardı”

Niyetin çok belli oluyor Hürriyet, çok…

Trabzon ve Trabzonsporlular hamsiyi çok severler evet, ama hamsi hafızalı değillerdir ve habercilik kuralları bir yana,  asgari bir ahlaki duruş adına tüm “militarize eylemleriniz” kaydediliyor…

Bir gözlemle devam edelim.

Trabzonsporluların suskunluğunu, “ulan acaba bizden de karışan mı oldu” sessizliği olarak yorumlayanlar büyük yanılgı içindedir.  Bu sessizlik, yangın yerine dönen futbolumuzun orta yerine elde benzin bidonuyla dalmama sağ duyusu ve adaletin tecellisine dair umudun diriliğidir.

Hiçbir yöneticisi göz altında olmayan ve adalet tarafından serbest bırakılan Trabzonsporlu yöneticiler, biraz olsun vicdan barındıran herkese şunu da söylemiştir; Trabzonspor ve yöneticileri masumdur ve bu kirli oyunun tarafı olmamıştır!

Mevcut durum bu iken yapılması gereken tek şey;  şampiyonluk kupasının suçüstü yapılan kişilerden alınarak esas sahibine teslimidir. Futbol Federasyonu bu adımı atamayacaksa topluca istifa etmeli ya da Trabzonspor bu kirli ligin parçası olmaktan vazgeçmelidir.

Ey Federasyon iki yolun var;

Ya adalet ya istifa!!

Ey Trabzon yol ayrımındasın;

Ya adalet ya özgün isyan!

BU FEDERASYON ADALET DAĞITABİLİR Mİ?

Her fırsatta sorumluluğu atacak birilerini arayan, önce savcılık ve mahkeme, olmadı UEFa ve FİFA, o da olmadı en son tutunulacak dal olarak da kendi içlerinden beslenen Etik Kurul’a sarıldılar!! Aman ne etik ne etik, yapılar gotik gotik…

Trabzon sokaklarında sık sık “iki katlı kedilere” rastlardık, özellikle malum ayda, ve bu iki katlı kedilerin üst katta oturanı hem istediği gibi koşturur hem de avazı çıktığı kadar bağırırdı. Biz bu üst kat  sakini hem öpen hem bağıran kedilere  Margo derdik.  Ne yaptığından utanacak kadar ahlak sahibiydi bu margolar, ne de çevrelerindeki “şero” ağabeylerine kulak asarlardı. Hatta işi zaman zaman öyle azıtırlardı ki,  mahalledeki tüm margolar toplanır ve toplu gösteri yaparlardı.  Sonunda mahalleli dayanamadı ve bir gün bütün margoları alıp belediye marifetiyle kısırlaştırdı. O gün bugündür margoların sadece sesi çıkıyor artık, yazık oldu Süleyman efendiye…

Ne diyorduk? Bu Federasyon adalet dağıtabilir mi?

Kişisel kanaatim mesir macunu bile dağıtamayacaklarıdır. Çünkü ne şanssızlıktır ki her armudun bir sapı her üzümün de bir çöpü var, ne yapsın adamlar!! Sapsız armut ya da çöpsüz üzüm üretildiği dakka Federasyon da aklın, vicdanın ve adaletin gereğini yerine getirecektir. Böyle de ilkelidirler yazmadı demeyin!.  Baksanıza ligler sıcak yüzünden ertelenmiş, e tabi Nijerya’daki şike ve çete skandalından Türkiye’nin de “bi şekilde” etkilenmesi doğaldı.

“BİR TRABZON TÜRKÜSÜ: YA ADALET YA İSYAN!” için bir cevap

 1. Sn.Tunalı,
  Ortalık şike soruşturmasıyla toz duman olmuş,şike yapmakla suçlanan kişiler ve camialar ya feryad-ı figan etmekte yada sus pus olmuşlar.Her kişi ve kurum kendini kurtarma peşinde.Her kafadan bir ses çıkmakta.Ben aslında genelde böyle karmaşık durumlarda; olaylara,ayrıntılara takılıp gün be gün döngü şeklinde aynı fasit dairede dolaşacağına iyi bir tahlille olayı analiz edip masaya yatırırsak doğruyu daha sağlıklı elde ederiz diye düşünüyorum.
  Bu bakış açısıyla olaylar aslında devre arasında başladı diyebiliriz.Her ne kadar şike soruşturması başka bir noktadan başlayıp buralara geldiysede kamuoyunu ilgilendiren süperlig boyutuyla devre arası bir ara başlangıç olarak kabul edilebilir.Yoksa O kadar yönlü bir olay ki nereden ve hangi zaman diliminden başlarsan başla “yetmez daha eskiden,başka noktadan başlayalım” diyenler haklı olarak çıkabilir.
  Devre arasında Fenerbahçe’nin Teknik Direktörü,Yönetimi ve yandaş medyasıyla başlattığı yaygara;önce emeğe ve şu aralar dillerinden düşürmedikleri alın terine ve dürüstlüğe yapılan en büyük saygısızlıktı.Şimdilerde gazetelerde çarşaf çarşaf yayınlanan sızdırılmış belgelere rağmen bakıyorum hala sesi çıkması gerekenler yerine yine suçlananlar akla hayale gelmeyecek şeyler gevelemekte.Kendilerini savunsalar anlarımda ; amaç olayı sulandırmaktan başka bişey değil.
  Yargılamanın sonucu belli olana kadar “resmi” olarak kimseyi suçlamak doğru değil ama basına yansıyan belgeler açıkça ortaya koymaktadır ki Fenerbahçe,Sivasspor,Eskişehirspor,İBB,BJK kulüp olarak açıkça şikeye teşebbüs etmiş ve şike yapmıştır.Bu hemen hemen tüm vicdanlarda oluşan bir kanıdır.Yargılamanın sonunda inşallah bunlar aklanır demek Türk toplumunun temiz ve safiyane duygu dünyasının yansımasıdır ama gözüken durum bunun pekte mümkün olamayacağını göstermektedir.Ortak kanaat Şikeyi planlayan ve yaptıran Fenerbahçe başkanı ve etrafındakiler olmuş diğer kulüpler bu şikeye yönetici ,futbolcu,antröner,menajer düzeyinde iştirak etmiştir.Diğer adı geçen bazı kulüpler ise bu yoz ortamda kalabildiklerince temiz kalmışlardır.Ama herkes evet şike vardır,bu yıllardır böyledir ama ilk kez suçüstü yapılmıştır demektedir.Bu soruşturmada hasbelkader adı geçmeyenler için bile kimse şike yapmazlar,yapmamışlardır diyememektedir.
  Bu durumda şike yapan kulüplerin isimlerine bakmadan,şike yapanların ünvanlarına bakmadan gereken yapılmalıdır.Bunu yaparken bu kulüp taraftarlarının niceliklerine bakıp kamuoyunda oluşması muhtelmel istenmeyen sonuçların yumuşatılması için başta Trabzonspor olmak üzere diğer kulüpleri bu cendereye katmanın yapılanı dahada vahim hale getireceği aşikardır.
  TFF nin konumu ve vereceği kararların zorluğu bahis konusudur.Ama bu zorluk eldeki veriler yerine takımların ,şahısların isimlerine takıldığındandır.İkide bir TFF ile yapılan görüşmelerden sonra çıkıp konuşan sn.İlhan Cavcav’ın on yıllardır süregelen tüccar başkan profiline uygun ama toplum vicdanına aykırı fikirlerini ibretle takip etmekteyim.İşini daha doğrusu müşterilerini kaybetme telaşındaki bir uyanık esnaf görüntüsü vermektedir.Oysa yıllardır Türk futboluna yıldız oyuncu yetiştiren bir takımı temsil ederken sanki futbolun bu pisliklerden temizlenmesi yerine mevcut düzenin devamını istemektedir.
  Ben yargılama uzun süre sürüp gideceğine göre acilen Trabzonsporumuza hak ettiği kupanın bir an evvel verilmesini istiyorum ve tüm Trabzonspor camiasının bunu yüksek sesle dillendirmesini bekliyorum.Adalet ama bir an evvel!
  Geçmişi unutmadık.FB ve GS nin assolist,Beşiktaş’ın solist , Trabzonspor’un üvertür sanatçı diğer takımlarında adeta figüran olduğu bu futbol sirkinde artık roller değişmelidir.Medya marifetiyle bizlere yapılan dayatmalara artık dur demeliyiz.Hak ,hak edenin olmalıdır.İsmi değil futbolu büyük takımlar şampiyon olabilmelidir.Futbol sadece bir oyundur.Oyunu hak eden ve kurallarına göre oynayan kazanmalıdır.Hak edilmiş birincilikte,sonunculukta aynıdır fair play ruhunu taşıyanlarda.Başkalarının işlediği günahlarla cennete gidilmez derler.Kendi günahlarımızın cezasını çekeriz,ama başkalarının işlediği günahlardan doğan mağduriyetimiz yetmezmiş gibi birde bizlere o günahları yüklemeye kalkışanlar artık hak ettiği dersi almalılardır.
  Bir Trabzonsporlu olarak o kupayı istiyorum.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: