Nereye Emenike ? Daha Karpuz Keseceğidik!

Nereye Emenike ? Daha Karpuz Keseceğidik!
 
Yılın “karanlık” adamlarından biri olan Karabülspor’un “Fenerbahçeli olamayan” oyuncusu Emmanuel Emenike, Rusya’nın Spartak Moskova takımına transfer oldu. Şaşıranlar çok olmuştur elbette, ama ben şaşırmayanlar tarafındayım. Hatta  daha fazlası, Emenike’yi yeni “transferler” izleyebilir.  İstanbul Adliyesi’nin koridorlarına “kulak kabartanlar”  Fenerbahçe yönetiminin adli makamlardan eldeki yabancıların satılabilmesi için “zaman” rica ettiklerine dair duyumlardan söz ediyordu, bu transfer de bu tabloyla anlaşılır olmuştur.
 
Emenike demişken, bu oyuncu her türden tartışmanın ve savcı sandalyesinin konuğu olurken kendisine “başkanlık” yapan Feridun Tankut nerelerde, haberi olan var mı? Keşke usta bir gazeteci kendisine sorulması gerekenleri sorabilse…
 
 
Sinan Engin Haber Yaptırmaya Devam Ediyor mu?
 
Dinlemelere takıldığı iddia edilen kimi konuşmalarda Beşiktaş’ın Trabzon kökenli eski futbolcusu Sinan Engin’in de adı geçiyor ve Engin’in, isimlerini yazmaktan hicap duyduğum kimi gazetecilere “ısmarlama” haber yaptırdığı belirtiliyordu.  (BU konuyla ilgili 21 Mayıs tarihli yazımdan küçük bir alıntı şart oldu: (Hürriyet gazetesinin 20 Mayıs tarihli nüshasının spor sayfasında  ortalama zekaya sahip spor seyircisine hakaret sayılabilecek bir haber yer aldı. Çok yakın arkadaşım ve Trabzon’da annemin sofrasında o güzel elleriyle yaptığı bol tereyağlı kuymağı birlikte  kaşıklayacak kadar yakınım olan F.N  imzalı bu haberi ilk okuduğumda “oha” türü bir çıkış yapıp üzerinde de pek durmamıştım. (F. kardeşimle bu konuyu elbette yüz yüze de görüşeceğiz, ve fakat yazının bekleyecek zamanı yok ve ben uzaklardayım

Şekip Mosturoğlu, bir gün önce Hürriyet Spor Sayfasında yayınlanan bu haberi ihbar kabul ederek Futbol Federasyonuna “önlem alın” uyarısında bulunmuş….Aziz Yıldırım’ın en has yöneticilerinden Şekip  Mosturoğlu’nun, olmayan bir şeyden ve uydurma bir haberden “vazife” çıkararak  ilgilileri göreve çağırması da bu stratejik değişimin ve vites artırmanın bir sonucudur.  Haberciliğin 5 n 1 k ilkesini yerle bir eden  ve “ısmarlama” hissi uyandıran bu haber ve sonrasındaki Şekip Mosturoğlu hamlesi, aslında “Fenerbahçe neden Fenerbahçelilerden başka kimse tarafından sevilmiyor ve saygı görmüyor?” sorusunun da yanıtını içinde saklıyor. Kendi cumhuriyetinizin içinde başarıya giden her yol mübah sayılıyor olabilir, ve fakat hayatın denizine akan başka yüzlerce, binlerce ırmak daha var…)
Yazının ortalama zekaya hakaret odluğunu belirtmişim, savcı hakaret unsurunu değil de bir başka yönünü ciddiye almış olacak ki, senaryo deşifre oldu. F. N kardeşimle henüz yüz yüze görüşme şansım olmadı. Ismarlama hissine boşuna kapılmamış, gazetecilik sezgisinin bazen gerçeklerden daha güçlü olabileceğine kendim de tanıklık etmişim. Helal bana!
 
Yıllar önce Beşiktaş’ın farklı galibiyetiyle biten bir BJK- Trabzonspor maçı sonrası kendisine uzatılan mikrofona “Aslında Trabzon’a çok daha fazla atabilirdik ama, acıdık” mealinde bir röportaj veren Sinan Engin’e karşı içimde var olan sempati o anda sıfırlanmış ve böylesi algı ve söylem sahibi bir kişiyle “hemşehri” olmaktan hicap duymuştum.  O gün galibiyetin sarhoşlaması ile dip yapan Sinan Engin’in, bugün çete soruşturmasına takılan “ayarlamaları ve ağabeye yaranma durumları”, acınacak olanın kim olduğu sorusuna tarihi ve acınası bir tebessümdür artık. 
 
TRABZON’DA OLİMPİYAT!  SANDALLI KONSER
 
Olimpiyat fikri bile başlı başına bir heyecan kaynağı olmaya yetiyor.  4 Bin yıllık bir tarih kentinin olimpiyatla buluşması kent tarihi açısından muhteşem bir zenginlik halkasıdır elbette.
 
Ve fakat;
 
Bu muhteşem organizasyonun şehre alınmasında çok büyük katkıları olan Mehmet Atalay ve Volkan Canalioğlu’nun seremonilerde olmayışı, bunun yanı sıra kentin Belediye Başkanı Orhan Gümrükçüoğlu’nun açılıştaki yerini almayışı sportif ruh açısından skandaldır. Organizasyon sürecinde yaşanan sorunları ve tarafımıza ulaşan ihbar mektuplarını kimseyle paylaşmadıysak, şehrimize duyduğumuz sevgidendir. Ama başta bu organizasyonu yapanlar ve bu işin başındaki kişiler olmak üzere pek çok kişinin önceliğinin şehir olmadığını anladık.
 
Açılış konserine yörenin yetiştirdiği ve evrensellik denizini kucaklayan en büyük sanatçı Volkan Konak yerine, düşüşe geçmiş ve kentle duygu bağı olmayan birini getiren zihniyeti de eleştirmeden geçemeyiz.  Biliyorum onlarca bahanesi vardır sorumluların, ama benim kulağım boş lafları duymuyor, organizasyonu yapan Konak’ı her ne olursa olsun oraya getirecek!
 
Bir sorunu çözmek içim önce anlamak gerekir madem…
 
 
Bu yazıyla gidecek şarkı:
 
-Dersini almış da ediyor ezber : Ali Ekber Çiçek
 
– Unut Beni                              :  Cem Karaca
 
– Eşeği Saldım Çayıra              :  Ruhi Su

“Nereye Emenike ? Daha Karpuz Keseceğidik!” için 4 cevap

 1. Yarın Trabzonspor’un Benfica ile rövanş maçı var.İçim kan ağlayarak seyredeceğim ne yazık ki!Hakkımız olan şampiyonluk çalınmış,gaspedilmiş ve bir numaralı zanlıya verilmiş.Ta yarış devam edereken(biz yarışıyor sanıyorduk;birileride gülerek seyrediyordu maçların sonucunu önceden tabii)hissetti bütün Trabzon camiası bu tezgahı.Vicdanlara sığmadı,hile var dedik;bazı şeyler normal gitmiyo dedik.Sonra deliller döküldü.Tlf mesajları falan.Ama ilgilenen olmadı.Alalacele tezgahlanan maçlar sonrası TS’nin müracaatlarına rağmen lig tescil edildi.Emniyet,savcı daha tapeleri düzenlediğinden 40 gün sonra düğmeye basıldı.Şimdi ne var elimizde.Yüzde 99 şampiyon ilan edilecek TS miz ön eleme maçı yaparken ;FB nin adı şampiyon olarak UEFA ya bildirildi.%99,9 oradan atılacak diye düşünüyorum.Ne olacak TRABZON’UN hakları.Şampiyon olsaydık Selçuk,Jaja,Egemen,Umut gitmek istermiydi.Yoksa kalmak için yalvarırmıydı?Kaç yürek yandı!Kaç paramız uçtu!İnanamıyorum olanlara.Nasıl verilmez şampiyonluk TS’ye.Hep Fenerlilerin olası mağduriyetinden söz ediliyor.Doğrudur yargılama bitene kadar kimse suçlu değildir.Bir büyük mağduriyet söz konusu olacaktır belki.Ama hiçbir şekilde Trabzona yaşatılan kurumsal ve kamusal mağduriyetin yanına bile yaklaşamaz.Ben Trabzonsporlu olarak ilk olarak şu ahbap çavuşlarla arasına bir mesafa koymasını ve “Yalnız Kurt “misali ama kendisiyle çarpan yüreklerin ardında olduğunu bilerek yolunu çizmesini istiyorum….

  Beğen

 2. ağzı olan konusuyor ya… mantıga bak. aceba emenike gibi sen kac gun kaldın gözaltında sayın sedat tunalı.. o adamın neler yasadıgını biliyormusun.. kendi secti ve gitti. bilgi kirliliginden baska bişi degil yazıların. merak etme kupa sizin.. 25 sene sonra belki

  Beğen

  1. burada ne işin var o zmn?

   Beğen

 3. selçuk çakır Avatar
  selçuk çakır

  kızılay yönetimindeki şikecinin kızılaydan ne zaman uzaklaştırılacağını merakla bekliyorum… Zira insanlıktan nasibini almamış birinin, insani bir örgütün yönetiminde yer alması, insanlığımı sorgulamama neden oluyor…

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: