FENERBAHCHE’Lİ KARDEŞLERİME

Dünya’nın tüm çocuklarının masumiyetine inandığım kadar emin olduğum bir şey varsa o da;  Ernesto Che Guevara’nın Dünya denen yerküreye gelmiş en “güzel”  birkaç insandan biri  olduğuna  dair sarsılmaz FenerbahCHEli inancımdır. 

“Bir devrimci başkasına atılan tokadı yüzünde hissedendir”  der CHE, masumiyetin ortak vicdanı olmanın her devrimcinin olmazsa olmazı olduğunu hatırlatarak…

“Hiç şansın yok, bunu kullan!”  diyen de bu efsane devrimci önderdir.  Umutsuzluğun umudun en güçlü kıvılcımını çakan ilk adım olabileceğini fısıldar bilincimize, her türden yenilgiyi reddeden ruhunun sesiyle…

Günümüzün “devrimci söylem esnafı”nın anlayamayacağı ve asla kavrayamayacağı kadar koca bir yürek ve Bakanlık  gibi çok çok az insanın kavuşabileceği Bakanlık makamını elinin tersiyle iterek  hiç tanımadığı insanların uğruna ölebilecek kadar “insan”dı Che. Ve O’na bu kudreti veren de hiç şüphesiz ki  VİCDANI VE  ADALET  duygusuydu.

Böyle olduğuna inanan milyonlarca insanın için de bizler de varız ki, O’nun şerefli adını kendi hayatlarımızın kaptan köşküne yerleştirip ilkelerini bayraklaştırıyoruz.  Zira içten içe hepimiz biliyoruz ki, bu dünyanın “her türden pisliğini” temizleyebilmemiz için pek çok CHE’ye ihtiyacımız var. 

Hayat bir filmden ibaret olsaydı eğer, kimimiz Travis (Robert De Niro-Taxi Driver) kimimiz  John Doe (Kevin Spacey- Se7en) olur çözüm arardık kendimizce, değil ama…

Gelelim günümün iç yakan gerçekliklerine ;   

                                                                                                               
Neredeyse tüm Fenerbahçelilerin ortak kanısı, kendilerine karşı bir komplo kurulduğu ve kurban olarak seçildikleri yönünde.
Soruşturmayı bir cemaat operasyonu olarak gören Fenerbahçelilerden bazıları, Fethullah Gülen’in Galatasaraylı olduğunu iddia ederek korelatif bir bağ kurmaya bile çalıştı. (Üstelik benim bildiğim Fetullah Gülen sıkı bir Erzurumspor  taraftarıdır )
Cemaat ilintisini kuran Fenerbahçelilerin en güçlü argümanları, cemaat ilişkileri herkes tarafından konuşulan kendi futbolcuları Emre Belözoğlu ve  adı şike soruşturmasında Fenerbahçe’den sonra en sık anılan takım olan İBB’nin Başkanı Göksel Gümüşdağ’ın neden bu soruşturmanın dışında kaldığına dair kuşkularıdır.  Bu bakış açısının haksız olduğunu söyleyecek durumda değiliz, ama aksini de iddia edemeyiz.  Unutmayalım ki soruşturma henüz devam etmektedir ve biz fanilere düşen de sonuna kadar beklemektir.

Bir diğer argüman da, “Türkiye’de şike şimdi mi başladı, eskiden beri vardı” iddiasıdır ki, doğrudur da. Lakin misal hırsızlık  dünyanın her yerinde suçtur ve ben bu satırları yazarken ya da siz bu satırları okurken de her coğrafyada binlerce hırsızlık olayı yaşanmaktadır . Ve  hepimiz biliyoruz ki polis bu hırsızların bir kısmını suçüstü yaparak bir kısmını da takip sonucu yakalayacak, ancak önemli bir kısmı da yakayı ele vermeyerek dünyanın en eski mesleğinin yaşamasına katkı sağlayacaklardır.
FenerbahCHElilerin yanıtlaması gereken soru şudur;  Yakalanmayan ya da yakalan-a-mayan hiçbir hırsız yakalanmadı diye meşrulaşır mı? Yanıtı aslında  hepimiz biliyor ve  ilgili her kim ya da kimler ise kamu vicdanında mahkum ediyoruz.  Namuslu insanların yapabilecekleri de bu kadardır.

 
Varlık nedenlerini CHE ile anlamlandıran ve bu yüce karakteri kendilerine bayrak yapanlar, o bayrakla simgeleşen VİCDAN VE ADALET gibi  ilkeleri de yaşamak ve yaşatmak gibi bir sorumluluğa sahip olmalıdır.

Gönülden aidiyet kurduğunuz markayı  “sevk ve idare edenler” , sizlerin adına bir çok kirli ilişkiye girmiş ve hem yasal hem de vicdani olarak suç işlemişlerdir. Ve suçüstü yakalandıklarında da “her şeyi takımımız için (yani sizler adına) yaptık” demişlerdir.
Kulüp başkanınızın ve diğer yöneticilerinizin bu açıklamasını onaylıyor ve her şeyi!  sizler için yaptıklarına inanıyorsanız yazı sizin için burada bitmiştir.

Yok,  birilerinin sizler için “bir şeyler” yaparken, başka birilerinin emeğini zay etmesine, hırsızlamalarına ve tehditle haksız kazanç sağlamalarına itirazınız varsa, ki kesinlikle olmalıdır; (Devrimci başkasının yüzüne atılan tokadı hissedendir:CHE)

 
Yol ayrımındasınız;
Ya sizin adınıza hırsızlama yaparken suçüstü yapıldığında sizden güç alanlarla…
Ya da DEVRİMCİ  AHLAK, DEVRİMCİ NAMUS VE ADALET İÇİN BİR ÖMRÜ FEDA EDEN CHE İLE
YOLLARINIZI AYIRCAKSINIZ!!
Seçiminiz Fenerbahçe’nin de geleceği olacaktır…
 
SOMALİ VE AFRİKA’NIN ÇIĞLIĞI

Batı dediğimiz “rasyonalite”nin en büyük özelliği sömürgeciliği insanlığa hizmet olarak yutturma becerileridir. Bilimsel metodolojiye yaptıkları katkı elbette insanlık adına devrimdir, lakin Batı’nın tüm devrimleri olumlu sonuçlarını hep kendi halkları için vermiş ve bin yıllardır sömürdükleri ülkelerin dramlarına yönelik tepkileri, entelektüel gevezelik ve acıma düzeyini aşamamıştır.

Tarih boyunca hep var olabilmiş ve devlet geleneğini yaşatmış olan Türkler, bir çok imparatorluk kurup yıkmalarına rağmen tarihin hiç bir döneminde “sömürgeci ” olmamış ya da olamamıştır.  Anadolu insanının en iyi bildiği şey, her zaman için düşmüşe yardım etmek ve onlara “insanca “dokunmak olmuştur.

Anadolu insanının en iyi yaptığı şeyi; hesapsız, beklentisiz ve merhamet duygusuyla harmanlanmış insan sevgisini  143 yıldır “kurumsal” olarak insanlığa taşıyan Türk Kızılayı, Afrika’nın çığlığına da sessiz kalamazdı, kalmadı ve “AFRİKA KARARMASIN” ADIYLA YENİ BİR YARDIM KAMPANYASI BAŞLATTI.

Hiç şüphesiz ki dünya’nın pek çok ülkesinde yüzlerce yardım kuruluşu Afrika’ya yardım için harekete geçerek çocuklar başta olmak üzere insanlığın açlık ve susuzluktan ölmemesi için  çalışmalar yapıyor ve yapacaktır.

Dileğimiz, toplanan yardımların bir kısmının daha önce de birçok kez yapıldığı gibi  “işletme sermayesi” vb gibi “bahanelere” kurban edilmemesidir. Bu kaygının yaşanmaması için en doğru adres hiç kuşkusuz Türk Kızılayı olacaktır.

“FENERBAHCHE’Lİ KARDEŞLERİME” için 7 cevap

 1. sayın hamsi kafalı ve hayatı boyunca hamsi yiyip beyninin sadece bir kısmını kullanan arkadasım onur. siz fenerbahcenin şikeci olduguna karar vermeden önce 25 senedir olamadıgınız sampiyonlugu ve 44 senedir giremediniz sampiyonlar ligini bana acıklarmısın ??? sürekli fener besiktas ve gs sampiyon olurken siz nasıl 4. büyük olabiliyorsunuz ?? biz sizin gibi baskanımızı satanlardan degiliz… federasyon nasıl eyyamcı oldu bende onu anlamadım ki adamlar karar bile vermediler sayın sadce hamsi yiyerek büyüyen arkadasım… Sizde 96daki ve 2011 deki kuyruk acısı oldugu icin ömür boyu şikeci diyebilrisiniz sorun yok…:)

  10 agustos 2011 ifatar menüsü

  HAMSİ ÇORBASI
  HAMSİ SALATASI
  HAMSİLİ BÖREK
  HAMSİ TATLISI

  AFİYET OLSUN ONURCUGUM :)))

  Beğen

 2. Gerçeği görmekten daha önemli olan onu kabullenebilmektir.F.bahçeliler için bu yazıyı yazmaya gerek yoktu . Zira çoğunluğunun Aziz Yıldırım şike yaptığını itiraf etse bile bu durumu kabul edeceğini düşünmüyorum.

  Beğen

 3. ONUR!! BİZ DAMGAYI, ZEKASININ BİR KISMINI KULLANABİLENLER BU OLAYI ANCAK SİZİN KADAR ANLAYABİLENLER TARAFINDAN YERİZ.AMA DİKKAT EDİN SİZ BAŞKA BİŞEY YEMEYİN….

  Beğen

 4. muzaffer türkoğlu Avatar
  muzaffer türkoğlu

  SAYIN; SEDAT TUNALI YAZILARINIZ ÇOK ENFES VE ÇOK ANLAMLI, ZATEN ŞU MEDYADA SİZİN GİBİ “VİCDAN VE ADALETİ” ÖN PLANA ÇIKARAN, HAKTAN VE NAMUSTAN BAHSEDEN VEYA KORKUSUZCA YAZI YAZAN YAZARLAR VE YORUMCULAR OLSAYDI ŞİKE GİBİ BİRÇOK OLAYLARIN ÖNÜNE GEÇİLİRDİ.
  ANCAK KALEMİNİ SATAN, PARA İLE VE KORKTUĞU İÇİN ISMARLAMA YAZI YAZANLAR OLDUKÇA BÖYLE OLAYLAR DAHA ÇOK OLUR.
  SAYGILARIMLA!
  CHE’NİN SÖZÜ İLE “BAŞKASININ YÜZÜNE ATILAN TOKADI HİSSETMEK İÇİN” VİCDAN VE ADALET DONANIMLI İNSANLARIN SESİNİN DAHA GÜR ÇIKMASI LAZIMDIR.

  Beğen

 5. SAYIN ALİ;FENERBAHÇE BENFİCA İLE OYNASA ;PORTEKİZDEN 5LİK OLUR DÖNERDİ…KİMSEDE FENER MAÇI SATTI 5 YEDİ DEMEZDİ…RAHAT OLUNUZ..ŞİKE OPERASYONU SULANMAYA BAŞLAMIŞTIR.EYYAMCILAR FEDERASYONDA GÖREV BAŞINDADIR…AMA TÜRKİYENİN % 75 İ HANGİ TAKIMLARIN ŞİKECİ OLDUKLARINA KANAAT GETİRMİŞTİR ARTIK.:.10 SENE DE ARKA ARKAYA ŞAMPİYON OLSAN;HER GİTTİĞİN YERDE ŞİKECİ DAMGASINI YEMEYE ALIŞACAKSIN…

  Beğen

 6. SAYIN S.T ACEBA DİYORUM Kİ… BENFİCADAMI MAÇI ŞİKEYLE SATIN ALMIŞTIR. BENFİCA BAŞKANI GÖZALTINA ALINIR MI ? KİM SATIN ALDI ? KİM SATILDI ACEBA ?

  Beğen

  1. Ne kadar hazırcevap, ne kadar nüktedan bir insansın 🙂
   Gerizekalı seni

   Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: