HEPİMİZİ KANDIRIYORLAR!

Eski Milli Sporcu ve Federasyon Başkanlarından ve Sportsnet’ın kurucusu Ahmet Gülüm, Genç Müsiadçıların Cevahir Kongre Merkezi’ndeki çok başarılı bir organizasyonunda; Dünya futbol pazarının , bazı katma değerler hariç olmak üzere 500 milyar dolar civarında olduğunu söyledi. Ve bu paraya illegal bahisler dahil değilmiş üstelik, hayal gücünüzün tüm kapılarını açın ve gözlerinizi kapayarak birkaç saniye düşünün!

Türkiye’nin yıllık bütçesini komplekse sokan bu rakamların, en kolay yok edecekleri kavramlar ahlak, namus , sadakat ve vefa olacaktır. Şu yaşadığımız kapitalist egemen dünyanın açık ara bir numaralı belirleyeni paradır, yani iktidarın öte adı…Hey sen vapurda yandaki kişinin gazetesine eğilen mor çizgili gömlekli, sanırım sen de farklı düşünmüyorsundur! Sağa sola bakma sen, sen, yemezler!

Her toplumsal yapı kendi dünyasının hakimi olmak ve payına düşen rakamları büyütmek gibi kutsal bir motivasyonla, kıbleye dönüşen paraya tapınmaya ve ıkonlar yaratarak iktidarlarını pekiştirmeye çalışıyor, işin kötüsü bunu da kolayca başarıyorlar.

Fenerbahçeli kardeşlerimiz ne kadar kullanılıyorsa, Trabzonsporlular da, BJKlılar da, G.Saraylılar da, Bursalılar da, Zonguldaklılar da, İzmirliler de, Çorumlular da en az o kadar kullanılıyor ve hiçbir repliğinde kokusu bile duyulmayan saf sporsever kimliği acımasızca menfaate ve paraya dönüştürülüyor.

Kulüpler Birliğini, yasaya ışık hızıyla müdahale eden TBMM’yi, söylediklerini yutan siyasi kimlikleri ve mağdur olmalarına rağmen sessizliğe gömülen kulüp başkanlarını “anlayabilmemiz” için, Büyük Oyun’un farkına varmak gerekir. Ve maalesef hiç birimiz bu oyunun farkında değiliz. Zannediyoruz ki, masumiyetimizi emanet ettiğimiz o armaları “yöneten ve temsil edenler” de bizler kadar masum, bizler kadar temiz…Değiller elbette, lakin;
Eğer biz hesapsız beklentisiz ve rekabeti toplumsal hayatımızın yaşanan güne dair en güzel armağanlarından biri olarak görenler bu büyük fotoğrafı göremez ve değerlerimize sahip çıkamazsak,  “güzel oyunumuz” çok kısa süre sonra gazele dönüşecek ve halimizi tarife Nef’i bile yetmeyecektir

Kardeşlerim;
Hepimizi kandırıyorlar!  Hergün ekranlarda gördüğümüz “bütük adamaların” hiçbirinin derdi, futbolumuz ve mertçe rekabet değil. Onların payına hiçbir zaman bu tatlı rekabetlerin hazı-hüznü düşmez, onlar için futbol banka hesaplarına yatan paradır!
 
TFF Neden Susuyor?
TFF Başkanı “Biz amatörce çalışıyoruz” açıklamasını yapalı neredeyse 1 ay oldu ama hala TFF yönetiminde kimlerin ne kadar para aldığını açıklamadı. Bekliyoruz, fikri takip ilkesine bağlı kalmaya yemin etmiş bir meslek mensubu olarak bu soruyu cevabını alana dek soracağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.

TFF’ye bağlı Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun , gördüğü kart bile tartışmalar yaratan Trabzonsporlu Zokora’ya 3 maçtan men cezası vermesi trajikomik bir suçüstü vakası olarak kaydını düştü. 

Trabzon yönetiminin yerinde olsam bu cezaya itiraz etmez ve sadece bilgilendirmek ve bir zihniyetin teşhiri için yakın tarihin Alex ve Engin baytar örnekleriyle UEFA ve FİFA’ya bir dosya gönderirdim.  Sorun günlük değildir, yani Zokora oynasa da oynamasa da PFDK Başkanı’nın takımı Trabzon önünde favoridir, sorun insanlığın düştüğü durumun tespitidir artık.
FENER- TRABZON MAÇINDA NE OLUR?
Ne olacağını sahadaki futbolcular belirleyecektir. Cüneyt Çakır’ın kötü niyetli olacağına ihtimal vermiyorum, kendi kariyeri açısından gördüğünü çalmaya özen gösterecektir. 

Fenerbahçeli kardeşlerime önerim, Trabzonspor’u kendi yanılgılarının maskesi olarak kullanma alışkanlığından vazgeçmeleri ve kendileriyle yüzleşmeleridir. 

Vicdanına danışan herkes, Trabzon’un şikeye bulaşmadığını biliyor, eminim Fenerbahçeli büyük çoğunluk da bunun farkında. Oynanan “büyük oyunun” hiçbir sahnesinde Trabzon iradesini göremezsiniz ve hem Fener hem de Trabzon’un bir önceki sezonun son maçında bu ligin en şerefli iki takımı gibi oynadıklarını da kimse unutmamalıdır.    
 
FATİH TERİM  DEĞİŞTİ Mİ?
Fatih hoca hakkında birçok yazım oldu, eleştirdim, övdüm, çekimser kaldım, e-hiçbiri oldum vesaire…
Arafilboy-Değirmendere-Uzunsokak dolu bir geçmişten geldiğimden olsa gerek, o yengeç tavırlarından dolayı saklayamadığım bir sempatim de oldu kendisine.
Bu yıl tekrar G.Saray’ın başına gelen Terim’in,  geçmişiyle çok da örtüşmeyen bir nezaket, hoşgörü ve sevecenlik sarmalına girdiği görülüyor. Rakiplere, hakemlere ve oyunculara yönelik mesajları özlenen dostluk tablosunun sıradışı fırça darbeleri gibi okşuyor ruhumuzun tuvalini

Ama yine de sormadan edemiyorum;

İnşallah bu değişimin nedeni,  Spor yazarı Osman Tanburacı ile yaşadığı hukuki sürecin sonucu değildir?  Malum bazı cezaların infazı  , tekrarlanmaması koşuluyla  ertelenir, tekrarlandığında ise katlanır ve hükmün gereği yapılır.
Biz Fatih Terim’i bir “bütün” olarak seviyor ve son dönemdeki Terim fotoğrafını gönlümüzün duvarına asmak istiyoruz.  Derdimiz budur…

“HEPİMİZİ KANDIRIYORLAR!” için 5 cevap

 1. ali kardeş ; tapeleri oku…..hak hukuk tanımayan bir şahsiyetin hala başkan olarak sizi temsil etmesini nasıl sindirebiliyorsun. tabi sindirim sisteminiz varsa …

  Beğen

 2. nedenini fenerbahce o kadar baska bir anlamı yok.. zokora konusuna gelince evet bencede fazla oldu ama bunu yine fenerbahceli pfdk ya baglaman bana garip geldi onu söyledim sadece.. birde bri yazı gördüm internet sitesinde. aslında tam size göre sedat bey katılırmısınız bimiyorum ama.. hep ben buraya yorumlarımı yazarken ts formanızı cıkartıpta yazın die defalarca yorum yapmıstım… ama sizde farklı örneklerle kendinizin objektif oldugunuzu savundunuz. mesela bügünde sadri sener örnegiyle. sadece nette gördügüm yazıyısı paste and copy yapıyorum ve susuyorum….. !
  – ergenekon?
  – hükümetin komplosu
  – balyoz?
  – sindiriyorlar abi..
  – cübbeli?
  -cemaatin kumpası..
  – ahmet şık? nedim şener?
  – dokunan yanar abi..
  – aziz yıldırım?
  – kesin şike yaptı. savcıya, hukuka güvenmeyelim mi?

  Beğen

 3. sizin yazınızı okurken bir FENERBAHCELİ olarak cok mutlu oldum.. dedim ki formasını cıkartmıs gercekleri yazmaya baslamıs en azından gercek demesekte kapitalist dünyayı bir sekilde sosyalist acıdan yazmaya baslamıs helal olsun dedim..
  sonra nerden esti nasıl bagladın algılayamadım ki tff ve zokoraya bagladın tabi yakısmazdı bir tsli yazara trabzonspor ile ilgili yazmadan durmak.. diyorsun ki alex ve engin baytar orneklerini uefaya gönderirim.. sen ALLAH askına alexin pozisyonunu baktın mı?? orda kart bile cıkarılması güc bir durum? pfdk baskanı fenerbahceliymiş :))) yav bir kerede kendi hür dusuncelerinizde yazınız su yorumları olurmu sadri sener agzıyla degil… gelelim şike operasyonuna sadri sener sucsuz fenerbahce baskanı AZİZİ BASKAN suclu öylemi ?? sen tabi iddanameyi okumussundur kesin.. ama bi kerede kendi tapelerine bakarsan sevinirim.. ama aziz yıldırımın ise bana bir tane konusmasını ve resmini göster olurmu ?? sedat bey samsuna gel lütfen seviyeli bir sekilde konusalım seni misafir edelim.. ben fenerbahce taraftarıyım.. sizinde sosyalist dusuncede oldugunuzun bugun biraz kanısına vardım… ama bu kadar yanlı bir sekilde fenrbahceye ve aziz baskana saldırmayın. istediklerimi burdan yazamıyorum ki aslında söylenicek o kadar olay varki.. sana ahmet cakara mehmet baransu ya… elbet baskan da cıkar konusur.. tuncay özkana o kadar yazı yazdınız.. aziz baskan sırf fenerbahceli oldugu icin mi yazamıyorsunuz anlamıyorum ?? / size komik gelecek biliyorum ama, ben a. y yi severim, zira orospu olan o değil, hepimiziz…

  Beğen

  1. selam;

   aziz yldrmn kt bir insan olduunu hi dnmedim. kendisi ile oturmuluum da vardr, itiraf edeyim ki sempatik de bulmutum. ama kiisel duygular iimize kartrmamalyz. bilmiyorsunuz ama ben sadri beyle de tm iletimimi kestim, bana gre my myn tekidir o da.

   alex rnei kt rnek olduu deil, bence de tek ma ceza uygundu. fifaya gnderme gerekemiz zokora nn urad hakszlk. bakn aykut hoca bile ilk duyduunda “oha” demi, derdimiz bir zihniyetin tehiri. ayrca alex e zel sempatim olduunu da ekliiim bari de tam olsun.

   ben samsun a zor gelirim, ama sizin istanbul a ayanz derse beklerim. samsun dururken fener sevginizin nedenini de konuuruz hem:)

   baki selam ile..

   Beğen

 4. Geçen seneki Trabzonspor ve fenerbahçe maçlarında gösterdiği üstün performanslardan!!! sonra cüneyt çakır’dan dürüst bir yönetim beklemek çok aşırı bir iyimserlik olurdu.Nitekim de öyle oldu.c.çakır bir hakemin bir maçı bir takımdan alıp öteki takıma vermekteki ustalığını YİNE ustaca gösterdi.Sizin deyiminizle istanbul’un 3 hacimlilerden 2si ile yapılan maçlardaki hakem ayarlamalarının bu maçtada devam etmiyeceğini sanmak biraz fazla iyimserlik olurdu.Şunu da belirtmeden geçemiyeceğim.Hakem atamalarındaki tesadüfe bakarmısınız;beşiktaş maçına bjk’li fırat aydınus,gs maçına gs’li kuddusi müftüoğlu,fb maçına fb’li cüneyt çakır.Bunların hepsi sadece bir tesadüf olabilir mi?
  Belli ki fenerasyon geçen sene yarıştan kopmayarak fb başkan ve yöneticilerini şike yapmaya zorlayan Trabzonspor’dan aklınca intikam alıyor.

  Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: