Fenerbahçe Sol ile Sağı Nasıl Birleştirdi!

 

Merhum Profesör İdris Küçükömer  “Düzenin Yabancılaşması” adlı eserinde “Türkiye’de sol sağdır sağ ise sol” tespitini okuyalı ve beni benden alalı neredeyse 20 yıl olmuş.

Geldiğim noktada sol diye gözümüze gözümüze sokulan legal örgütlerin neredeyse tamamının geçmişten besleniyor olması ironiden trajedi kıvamına geçiş yapsa da, son şike-çete sürecinde “solcu” diye bildiğimiz nice figürün içindeki faşisti dışa vurduğuna tanıklık ettik. (Sol vicdandır sol herkes için adalettir üst başlığımızı hiç unutmadan…)

Gençliğinde Bekaa Vadisi’nde arkadaşlarını “satan”ından, Fenerbahçe dışındaki her konuda aklına ve duygularına inandığınız profesörüne; iş hayatında mucizelere imza koyan başarılı iş adamlarından, ülkenin en etkin gazetesinde köşe yazıları yazan  kanaat önderlerine kadar; “değer” kavramının karşısında isimlerini bir şekilde düşürmüş yüzlerce, binlerce “etkin” isim, konu Fenerbahçe olunca “Başkalaşım” geçiriyor.

Fenerbahçe- Trabzon maçına dair gazete yazılarını okuyan herkes görecektir ki, tapelere “ailenin hakemi” olarak kayıt düşen Cüneyt Çakır nam hakemin, Trabzon’u katledişine dair tek bir vicdanı kırıntısı bulamayacaklardır.

Hiçbir konuda anlaşamayan ve sabah akşam birbirlerine “sallayıp duran, atıp-tutan” , Sözcü’den Bugün’e, Yeniçağ’dan Milliyet’e, Hürriyet’ten Cumhuriyet’e dek tüm gazeteler, Trabzonspor’un hakem marifetiyle katli konusunda devekuşu olma yarışına girmişlerdir, utanılasıdır, ama daha kötüsü rutin bir duruştur. Misalen, Televizyonlarda yıllardır spor programı yapıp sunan ama Tavşan Atlet kavramından bihaber bir spor kültürüyle topluma yön veren Faik Çetiner’in 18 Aralık F.b-Trabzon maçını yorumlayan yazısını okuyun. Cin olmadan takım çarpan Cino ile ilgili tek satır bulamazsınız, acı tebessümünüze bile yazık. Çetiner, yazısını okuduğum için “rasgele” bir örneklemedir, siz de başka bir örneği okuyun, “fark göremiyorum ya sen!”

İdris Küçükömer bizi affetsin. Türkiye’de sağ sol sol da sağ değildir olamaz, böyle olabilmeleri için bir ideolojilerinin olması gerekir. Ama son şike-çete-fenerbahçe süreci bize şunu öğretti ki, vicdanı olmayanların ideolojisi olamaz ve vicdansızların buluşma noktası da bellidir.

Gökhan Gönül-Mehmet Topuz

Mutluyum zira hakkında birçok yazı yazdığım Gökhan Gönül herkese adamlık dersi verdi. Son Trabzon maçında yaşanan bir pozisyonda, Fenerbahçe’ye oyun üstünlüğü kuran Trabzon’un hızını kesmek için  uydurma bir kırmızı kartla genç oyuncu Aykut’un atılmaması için müdahale eden Gönül,hakemin infazını engelleyemediyse de, namuslu insanların gönlünde iz bıraktı.

Pozisyondan “rahatsız” olan Gökhan Gönül hakeme “durumu” izah etmeye çalışırken, (Kırmızı kart gören Aykut’la ikili mücadelesinde her iki futbolcu birbirine değmemişti bile) , ekranlara bir “gölge”nin girdiğini gördük, arkasında Topuz Mehmet yazan bir gölge…Ne olursa olsun kazanalım, ne şekilde olursa olsun biz kazanalım çukurlaşmasının temsili fotoğrafı.

Şu yaşadığımız hayatı Topuzgillere rağmen tüketiyorsak , yeni Gökhan Gönül’ler umudu hatırınadır. Senden o kadar çok var ki Topuz, o kadar gereksiz ve çoksunuz ki tarihin onur defterine kaydınızı düşemeyecek kadar çok…. Ve Gökhan’lar, Turgay’lar o kadar az…

Atın Şenol Güneş’i içeri mesele kapansın!

3 Temmuz’dan beri önüne gelenle sevişen bir temsilin geleceği nokta da kaçınılmaz olarak bu olacaktı.  Şimdi yapılması gereken, geçen yıl onca teşvik ve şikeye rağmen tek bir haram puan almadan ve hakemlerce birçok puanı çalınmasına rağmen 82 puan toplayan Trabzonspor Takımı ve Şenol Güneş hakkında suç duyurusunda bulunmaktır. Gerekçe: Namusuyla oynayıp şampiyon olmaya çalışmak, teşvik ve şike harcamalarının boşa gitmesine sebep olmak ve bir takım kişileri suç işlemeye mecbur bırakmak!

Atın Şenol Güneş’i içeri, herşey güllük gülistanlık olsun. O la laaaa ne ala mualla!!

TFF Neden Susuyor?

TFF Başkanı “Biz amatörce çalışıyoruz” açıklamasını yapalı neredeyse 1 ay oldu ama hala TFF yönetiminde kimlerin ne kadar para aldığını açıklamadı. Bekliyoruz, fikri takip ilkesine bağlı kalmaya yemin etmiş bir meslek mensubu olarak bu soruyu cevabını alana dek soracağımızdan kimsenin kuşkusu olmasın.

TFF’ye bağlı Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’nun , gördüğü kart bile tartışmalar yaratan Trabzonsporlu Zokora’ya 3 maçtan men cezası vermesi trajikomik bir suçüstü vakası olarak kaydını düştü.  Trabzon yönetimi, çifte standardın teşhiri için yakın tarihin Alex ve Engin Baytar örnekleriyle UEFA ve FİFA’ya bir dosya göndermeli ve teşhirci olmalıdır.

Şey bi de, şu PFDK daki 4’e 3 oranı biraz sakat gibi duruyor. Fenerbahçe bu kurulda da farkı en az ikiye çıkarmadan rahat edemez, demedi demeyin

Saf Fenerbahçeli şimdi ne düşünüyor?

Saf derken, kulübüyle gönül bağı dışında ilişkisi olmayan ve markadan beslenmeyi aklının ucundan geçirmeyen milyonlardan bahsediyorum. Etik Kurul raporuyla (yanılmıyorsam 5 üyeden ikisi Fenerbahçelidir) ortalığa saçılan şike ve teşviklerin tek suçsuzu varsa o da Fenerbahçe taraftarıdır. Başta Trabzonsporlular olmak üzere diğer takım taraftarlarının eleştirilerinde ölçüyü kaçırmaları sadece kendi değerlerini düşürecektir. Yapılması gereken Fenerbahçe’ye gönül veren milyonların artık kaçınılmaz olan öz eleştiri ve iç hesaplaşma sürecini saygıyla karşılamak ve kırıcı yorumlardan uzak durmaktır. Kendi adıma yapacağım budur.

Trabzon Kendi Kupasını Tasarlasın!

Başta Fenerbahçe olmak üzere tüm Türk futbolunu kaosa ve çöküşe  sürükleyen ve Avrupa’nın gözünde küçük düşürülmemize sebep olan TFF ve unun başkanından şampiyonluk kupasını almayı hiç bir TS’li istemez. Yayıncı kuruluşun çıkarları için süreci uzatan ve “sağma” operasyonuna imza koyan TFF suç işemiştir. TS yönetimi bu kirli sezonun anısına bir tasarım yarışması açarak kendi kupasını dizayn etmeli ve müzesinde ibret-i alem için sergilemelidir.

MM’de Markar ve Ermeni Meselesi

Erdoğan Aktaş’la Memleket Meselesi’nde bu akşam Taraf yazarı Markar Eseyan’ı izleyebilirsiniz. A Haber’de saat 21.00 de yayınlanacak programda Ermeni Meselesi dışında, şike ve kolesterol meseleleri de konuşulacak

 

 

— çino

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: