ÖZKAN SÜMER VE ETİK SORUNU!

Trabzonspor tarihinin en önemlifigürlerinden ve o muhteşem kadronun “şampiyon teknik direktör”sıfatı  “kazandırdığı”  iki isimden biri olan sayın Özkan Sümer döndüdolaştı en sonunda en iyi yapabileceği  işibuldu. Düşünceleri yazıya dökme yeteneği nasıl bilmesek de konuşma yeteneğininhakkını vermemiz gerek. Sonuçta Hürriyet gibi gazetelerde yaşlılar telefondasöyler genç muhabirler de yazıya döker, en fazla bu olur.

Son şike çete sürecindeki Hürriyetduruşunu sonraya bırakalım konuşalım ve işe önce etik pencereden bakalım.

Benim bildiğim bütün TrabzonsporBaşkanları Özkan Sümer’in şerrinden ve gücünden korktukları için olsa gerekkendisini istemeseler de işine son vermeye cesaret edememişlerdir, buna haliylemevcut başkan Sayın Şener de dahildir.

Yıllardır Alt Yapı Koordinatörü olarakTrabzon koşullarında “rüya gibi” kıvamında maaş alan “Sümer ve ekibinin A takıma kaç oyuncuverdiği?” sorusu, bir zavallı yanıtsızlık fotoğrafı olarak  nanik çekmekte ve o sahipsiz şehrimin kıtkaynakları sorumsuzca heba edilmektedir. Neymiş, Özkan Sümer aleyhimizdeçalışmasın!!

Sayın Sümer’le ilgili eleştirilerimiziMaçka Sümer Tesisleri hatırına daha da hızlanmış bir güdüyle göğüslemeyeçalışan kimi yerel medya mensupları ve sevenleri vakit daha fazla geçmeden ellerinivicdanlarına koymayı denesinler.

Bu nasıl bir alt yapıdır ki 10-15 yıldırnumunelik de olsa tek bir oyuncu üretememiş ve bu nasıl bir yönetsel iradedirki öz eleştirisini yaparak istifa etmeyi aklının uç kesimlerineyaklaştırmamaktadır

Kim ne karışır değil mi?

Trabzonspor sizlerin baba mirasınızsizler de mirasyedilersiniz değil mi?

Bizler kim oluyoruz da sizi eleştirmeyecüret ediyor, sizlerden hesap soruyoruz değil mi?

Üstelik beyaz Trabzonlu da değiliz,üstelik hiç kimseye diyet borcumuz da yok hiç kimseden zerre beklentimiz deyok.

Öyle ya, Trabzon’un sahibi sizlersiniz veölene kadar bu şehir sizleri beslemeye mecburdur değil mi !

Trabzon yerel basının etkin isimlerindenbirinin 2011 Ağustos’unda yetiştirdiği futbolcular Trabzon’dan Mekke’ye yol olan Sümer’in maliyetini şöyleyazmış:  “Fakat başlarındaki futbol ağası bay Sümer’in maaşı onbeş bindolar, artı sekreteri, artı özel şoförü, artı harçlıkları, aylık geliri veyakulübe kazığı yaklaşık kırk bin TL..!”

O 40 bin lirayı ömrü boyunca bir aradagörmemiş binlerce Trabzonsporlu boğazından kesip maça gidiyorsa, İşte ÖzkanSümer ve benzerlerinin maaşı karşılansın diyedir.

Buraya kadar olan işin”profesyonel” kısmıydı, belli ki kimse rahatsız değil bu durumdanbana da ot yolmak  düşüyor.  Tabi siz kalbi Trabzonsporlulara da…

Gelelim etik konuya;

Özkan Sümer’in Hürriyet’te bir ücretkarşılığı yazdığını biliyorum. Çünkü mesleğe başladığım Hürriyet’te imzasıçıkan herkese az veya çok bir ücret ödendiğini ve bunun değişmez bir prensipolduğunu biliyorum. Yanisi, Sümer Hürriyet’te para karşılığı yazıyor. AynıSümer bu yazıyı yazdığım ana kadar Trabzonspor’daki görevinden istifaetmediğine göre Trabzonspor’dan da maaş almaya devam edecek.

Soru şu;

Özkan Sümer maaş aldığı  Trabzonspor yönetiminden herhangi birihakkında olumsuz bir haber aldığında ya da bir yanlış gördüğünde yönetimerağmen bunu yazabilecek midir? Cevabı hepimiz biliyoruz, yazamayacak!

Bu soruyu sayın başkan Sadri Şener’e desordum  ve doğal olarak cevap alamadım.

Medya etiği açıısından kabul edilemez birdurumla karşı karşıyayız ve bunu da benden başka dert eden yok. iYİ UYKULARAHLAK!

Ve asıl can alıcı nokta;

Çete-Şike sürecinde Hürriyet gazetesininbilerek ya da bilmeyerek Fenerbahçe’nin yayın organı olarak utandıran başlık vehaberlere yer verdiğini,  F.Byöneticilerinin Hürriyet muhabirlerine “ısmarlama kumpas” haberleryaptırdıklarını;  Trabzon ,Galatasaray veBeşiktaş’ı Fenerbahçe’nin yanına çekebilmek için FB TV’yi bile kıskandıran biriştahla  dezenformasyon yağmurlarıylakamuoyunu aldatmaya çalıştığını  outandıran süreçte ve sonrasında ortaya saçılan tapelerde okuduk, gördük,utandık.

Ve bu utanç duygusu, kişilerle vekurumlarla polemiğe girmemesiyle bilinen Trabzonspor teknik Direktörü ŞenolGüneş’i bile çileden çıkarmış ve sayın Güneş isim vererek “Hürriyet’inTrabzon Düşmanlığının” nedenlerini sorgulamıştı. Ve Trabzon’da Hürriyetgazetesine yönelik protestolar ve gazete almama eylemi yaşanmıştı. (onun datuttuğundan şüpheliyim. Trabzon çözülüyor)

Çok merak ediyorum, hakikaten şaşkınlıkiçindeyim.

Özkan Sümer’e Hürriyet gazetesinde yazıyazdıran güdü hangi kaygılardan, hangi beklentilerden, hangi hesaplardan, hangiahlak anlayışından beslenir?

Sayın Sümer’den , yanıt bekliyoruz.

İçinde bulunduğunuz durumu ahlaki buluyormusunuz?

(Kimse kalkıp da işte medyada yer bulduk,işte  zaten azız deme şavulluğunatenezzül etmesin, Sümer yazmak istedikten sonra ona hayır diyen gazete olamaz.Son 3 aydır size sabah akşam hakaret eden birinin kayığına biniyorsanız bununperde arkasında başka şeyler olmalı)

 

ERDOĞAN BAYRAKTAR VE FENER MEDYASININ “İNCE AYAR”I

Sayın bakanın “ince ayar”dan neyi kastettiğinifutbolun saha içinde oynandığına inanan her Trabzonsporlu gibi ben deanlamadım.  Tahmin hakkımı az sonrakullanacağım.

Trabzon takımı daha önce elinden çalınmış4 şampiyonluğun da rakiplerinin “ince ayarları” ile uçup gittiğini bilir vebuna rağmen bu türden küçülüşlere asla itibar etmez. Zira bilir ki, rakibinieşit koşullarda alt edemedikten sonra ne içilen şampanyanın tadı vardır, neşükür yemeğinin ne de eğlencenin. Varsın birileri kendilerini  kandırmaya  ve ayak oyunlarıyla elde edilmişşampiyonluklarla avunmaya devam etsinler.

Tahmin hakkımı kullanıyorum:

Başbakan geçen hafta Dolmabahçe ofisinde TFFbaşkanı M.A.A ve UEFA Asbaşkanı Şenes Erzik’i  kabul etti. Bu sürpriz ziyarette şike-çetesürecine UEFA’nın bakışı ve son durumun müzakere edildiğini herkes kabul edersanırım.

Şampiyonluk kupası Trabzon’a, Fenerbahçe’yedüşme yok ancak  eksi 30 puanla yoladevam (yani anlayacağınız play off dışına) böylece süreci en az kayıplaatlatmak!

Şenes  Erzik’e düşen görev belli ki UEFA’yı buformüle ikna etmek. Gelişmeleri hep birlikte izleyeceğiz, başka da şansımızyok. Ancak hiç aklımızdan çıkarmamız gereken gerçeklik şu ki, Edirne’den ötedede bir dünya ve o dünyanın da kendine has değerleri ve kuralları var.

“ÖZKAN SÜMER VE ETİK SORUNU!” için 3 cevap

  1. Abi eline yüreğine sağlık.Sen bu şekildeye yazmaya devam edersen biz gerçek Trabzonspor’luları mutlu edersin.

    Beğen

  2. Sedat güzel bir yazı olmuş eline sağlık.Ama Sümer’in Hürriyet gazetesine nasıl pazarlandığını arkadaşım yazmış,anlatmıştı bize.Sadri başkan bizzat kendisi pazarlamıştır bu durumu.Hatta çok akıllara zarar olarak eğer gazetenin trajı artmaz ise bu işe son verileceği bile konuşulmuştur.Böyle bir pazarlık içinde nasıl olabiliriz çok şaşırmıştım.Ne gerek vardı ki bizden birinin hürrüyette yazmasına!Hadi yazdırıyorsunuz bari bu şartı kabul etmeyin.Ya da senin bahsettiğin gibi kulübün içinden birine bu işi vererek güya gazetecilik mi yapacak Sümer?Eleştirmedikten sonra ne anlarım ben bu işten…/arkadaşın yanılmış olacak. konunun tüm taraflarıyla yüz yüze konuştum, hoca hariç…sadri bey bu durumdan çok rahatsız, hürriyet spor müdürü istememi yukardan ceo var hasan o bastıermış felan…görüşürüz..

    Beğen

  3. kalemine sağlık…

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: