ARAMA KONFERANSI 1: AZİZ YILDIRIM BAŞKAN OLSA NE OLUR?

ARAMA KONFERANSI 1: AZİZ YILDIRIM BAŞKAN OLSA NE OLUR?

Biliyorum çoğunuz için ironik bir başlık olduve sevenler tebessüm etti, sevmeyenler salladı.

Sakin, sakin…Bi durun hele!.

Herkesin kabul edeceği bir gerçekliklebaşlayalım; Aziz Yıldırım Türk Futbolunun neredeyse son yirmi yılına hakim.Hangi ayak oyunlarının hangi merkezlerden kurgulandığını, hakemlerin ve etkinkurulların nasıl etki altına alınabileceğini, siyasilerin esen rüzgarlara görenasıl yapraklaştıklarını, tribün esnaflarının yönetimleri nasıl etki altınaaldıklarını, menecerlerin kulüplerin asalak kadrolarını nasıl kapattıklarını,maçların nasıl “döndürüldüğünü”, medyanın kulüp ve şahıs çıkarları için nasılkullanılabileceğini  en iyi bilen vezaman zaman da uygulama sahasına taşıyan biri oldu. İtirazı olan yazıyı buradabıraksın. Biz temiz futbol tutkunları devam ediyoruz.

Şike iddianamesine yansıyan Aziz Yıldırımtapelerinin ciddi olduğunu sayın Yıldırım’ın şu sıralarda hakim karşısınaçıkmış olmasından anlıyoruz. Bu işlerin şakası bile olmaz, malum. Fenerbahçecamiası, başkanlarının bu “alengirli” işlere, rakipleri tarafından mecburbırakıldığı için itildiğini ve asıl amacın da Fenerbahçe’nin ele geçirilmesiolduğunu söyleye geldiler ve hala gidiyorlar! Kendi içlerinde tutarlı birdüşünce de olabilir, ancak kendi dışlarında bir hayat da var, belki ıskalananda bu.

Fenerbahçe’nin, Denizli ve Trabzon dramatik finalleriyledip yapan özgüvenini tekrar kazandırmak için sözler veren sayın AzizYıldırım’ın, bu sözlerin altında kalmamak için kendisiyle de çeliştiğine veolmadık işlere izini düşürdüğüne inanıyorum. Yargı süreci sonunda mahkemekararını verecek ve halk deyimiyle “şeriatın kestiği parmak acımayacaktır”, vefakat her durumda kaybeden Türk Futbolu olacaktır.

Sayın Yıldırım’ın mahkeme sürecindeeteğindeki tüm taşları dökmesini ve ne biliyorsa anlatmasını dilemekten fazlasıgelmiyor elimizden. Türk futbolundaki tüm “gündemden” haberdar olan Yıldırım,Türk futbolunun temizlenmesi için tek umudun kendisi olduğunu fark ettiği an,çok şey değişecek ve gerçek bir arınma başlayabilecektir.

Son 7 – 8 aydaki süreçte tanıştığımız oncaomurgasız figürün yanında ilk günden beri duruşunu koruyan Aziz Yıldırım’asaygı duymayan taş olur!

Bu tespit Yıldırım’ın masum olduğu anlamınagelmiyor elbette, ama “adam” olarak çok dersler verdiğini kabul etmemiz gerek.

Ve ben “insan” tarafının da tanığı olduğumAziz Yıldırım’ın, mevcut yasayı ve delilleri önüne koyarak  kendi cezasını kendisinin vermesinin ve kamuvicdanı önünde raconu keserek aklanmasının toplumsal barış adına çok büyük birhamle olacağına inanıyorum. Adli yargılama bir yandan sürecektir elbette vebizi işin o kısmı hiç ilgilendirmiyor. Ancak böylesi bir Aziz Yıldırım hamlesininhem kendisine hem de işin içine bulaşan tüm figürlere büyük bir rahatlamagetireceği su götürmez bir gerçekliğe dönüşecektir.

Türk futbolu tıkanmış durumda ve anahtarsayın Aziz Yıldırım ve Platini’nin elindedir.

****

VE PLATİNİ !?

Sevgili Platini;

Ülkemizde yaşanan şike sürecini biliyorsunuz,hatta bizim bilmediğimiz pek çok şeyi de, belki.

Ancak hayatındaki ilk dönüşümü Honore deBalzac ile yaşamış;  Danton ve Maratbaşta olmak üzere Dünya tarihine yön verip insanlığa değer katmış birçokFransız’ın öğreticiliğinde kişiliğini oluşturmuş bir Dünya vatandaşı olaraksizin de bilmediğinizi sandığım bir Türkiye gerçeğini paylaşmak isterim;

Bizim ülkemizde İstanbul’un üç büyükkulübünden daha güçlü hiçbir toplumsal hareket ve bu silahı kontrolü altındatutmak isteyen güç odakları için evrensel değerlerin ve tabi ki UEFA veFİFA’nın hiçbir anlamı yoktur.  Üçİstanbulludan herhangi birinin içine düştüğü bir durumdan kurtarılması için herşey yapılabilir, gerekirse yasa bir günde değiştirilir ve ülke tarihinin enbaşarılı ve karizmatik siyasi lideri bile etki altına alınabilir. Bir T.CVatandaşı olarak adaletin tecellisi için en çok güvendiğimiz kişi olan sayınbaşbakan bile yanıltılmış durumdadır ve ülkemin bu karanlıktan çıkacağına dairyerel hiçbir inancımız kalmamıştır.

Adaletin yerini bulması ve suçlularıncezalandırılması için tek umudumuz siz Danton’un , Marat’nın torunlarıdır.Lütfen  Türk futbolunun ve dolayısıylaDünya futbolunun geleceğini Türkiye’deki ayak oyunlarına kurban edilmesinesessiz kalmayın.  ( Uefa ve Fifa’nın kurumsal olarak Türk Medyasını takip ettiğini biliyoruz. Umar ve dileriz ki Taraf’ı da izliyorlardır, objektif ve korkusuz gazetecileri izliyorlarsa, okurlar artık.!)

CherPlatini; Vousêtes certainement au courant de l’enquête en cours, sur lesmatchs truqués dansnotre pays.  Etprobablement, vous ensavez plus que nous.

Maisen tant qu’un citoyen du Monde; qui a subi sa premièretransformation grâce àHonoré de Bazac, et dont la personalité a étéprofondément influencée par Danton, Marat, et des autres personalitésfrançaisesqui ont changé le cours de l‘histoire du Monde; je voudrais partageravec vous,une réalité de la Turquie, dont je suis sur que vous n’en savez pas.

Dans notre pays, il n’y a aucun mouvement socialplus puissant queles trois grands clubs d’Istanbul; et les valeurs globales,et donc FIFA etUEFA, ne portent aucune importance pour les milieux qui veulentcontrôler cettepuissance. Tout est licite pour sauver un Stambouliote surtrois de cettesituation; on peut changer la loi dans un jour, on peut mêmeprendre sousinfluence le leader politique le plus couronné –de succès– et lepluscharismatique de l’histoire du pays. Lême le Premier Ministre, auquel,nousavons tant de confiance pour la manifestation de la justice, et en tantquecitoyens de la République Turque; il ne nous reste plus aucune espérance quenotrepays puisse un jour sortir des ténèbres.

Vous; les rejetons, les descendants des Dantonetdes Marat, vous êtes, dorénavant, nos seuls espoirs pour  croire à la justice, et que les coupables neresterontpas impunis. S’il vous plaît Monsieur, ne restez pas muet contre cesirrégularitésqui menacent le futur de football en Turquie, et dans le Monde.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: