“Biz dostu da düşmanı da biliriz”

Yeni Şafak Gazetesi yazarlarından Hilal Kaplan’ın geçenhafta Uludere konulu bir yazısı şu hadisle başladı;  “Sizdenevvelki toplumların helâk olmalarının başlıca sebebi, aralarında itibarlı birkimse suç işlediği zaman ona dokunmamaları; zayıf ve kimsesiz biri suçişlediğinde onu cezalandırmaları olmuştur.”

Hilal Kaplan’ın Uludere duyarlılığı elbet ve tabi kiinsanlığın en önemli gündem maddelerinden biri ve ülkemiz için açık arabirincisi. Ancak kabul etmeliyiz ki Uludere yarası hala kanıyor ve toplumsalvicdanımız hala tatmin ol-a-muyorsa bunun nedeni de yine bizleriz.

Bu ülke 3 Temmuz 2011’den beri tarih ve insanlık önünde birahlak sınavı veriyor . Kişiler ve kurumlar, felsefi  ancak olarak sıfıra yakın bir anlamı olan takım aidiyeti üzerinden  kendi  turnusollarını yarattılar. Gördük ve anladıkki,  dilinden ahlakı ve  “güzel oyun”u düşürmeyen  etkili veyetkililerimizin kahır ekseriyeti  içinahlak , kurup işlettikleri soygun sisteminin romantik bir şarkısı olmaktanöteye geçememiş.

Misal;

Kulüpler Birliği..

Kulüpler Birliği’nin öyle ilke, ahlak, haysiyet, fair playgibi öncelikleri yoktu, tek dertleri yayıncı kendilerine aktarılacakcukkalardı.  Bu cukkaların Gaziantepsporözelinde nerelerde nasıl kullanıldığı sorusu yanıtını  Mahkeme salonlarındaaranadursun,  İstanbul dükalığına sadakatyarışının kimi karakterlerde yarattığı tahribatın şehirlerin kimliğini nasılrezil ettiğinin örneklerini de yaşadık. Menfaat Birliği faslını buradakapatalım.

Misal TFF’nin kendi hukukunu işletmek için oluşturduğu PFDK’nınBaşkanı HALİT FAHRİ GÜLTEKİN

Kendisinin FB fanatiği olduğunu yakın çevresinden bilmeyenyok. Hatırlatmakta yarar var. GÜLTEKİN ,  MAA  federasyonunun PFDK’sının da başkanıydı ve FB lehinekorunması gereken altın oran ( bazen 6’ya 1 bazen de 4’e 3) sayesinde korunuyorve gönül verdiği renkler lehine hukuku katletmeyi göze alabiliyordu.

Etik Kurul’un ilk raporundan sonra toplanan dönemin PFDK’sının,şikeye kesin olarak kanaat getirdiğini ve en az üç takımın kesin olarak ligdendüşürülmesi gerektiği konusunda uzlaştığını o PFDK’nın üyelerinden öğrendik,hem de FB’li üyelerinden

İşte şikeciler için işler fena halde sarpa sararken, kapalıkapılar ardında bir plan yapılarak,  FB’yidüşürmemek için her yolu deneyeceğini itiraf eden, ama bunun yanında da şikeyebulaşan her kim olursa olsun kesinlikle cezalandırılacağına dair “güçlü”işaretler veren MAA Federasyonunun bir an önce istifa ettirilmesi için düğmeyebasıldı.

Zira, PFDK’nın o zamanki ve şimdiki Başkanı HFG, FByönetimine  mealen ; “ Kuruldakiarkadaşların ben hariç hepsi  eldekidelillere göre FB’nin ligden ihracına karar veren bir rapor hazırlıyorlar. Acilolarak harekete geçmezseniz kaçınılmaz sona hazır olmalıyız”dedi

Sonrası malum. Kommenos ailesini kıskandıracak bir takımtertipler  RIDVAN DİLMEN  yönetiminde birbir hayata geçirildi. MAA Federasyonu tarafından UEFA ile ceza pazarlığını “bitirmeye”gönderilen TFF Hukukçularını  Nergiz Tvekranlarından “şarlatanlar” olarak aşağılayan RD, Başbakan’ın kardeşi ve yakındostu Mustafa Erdoğan’ı da “ekibine katarak” 58. Madde değişimini engelleyerek MAA’nın istifasını sağladılar (MAA’nında pu pisligden kaçmak için ilk fırsata gelişine vurarak topu doksana taktığınısöylememiz gerek)

Ortaya “çıkarılan” somut durum gereği yeni bir TFFgerekiyordu. Ancak bu TFF’nin toplam zeka düzeyinin Dilmen zekasını aşmayacakolması ve oluşturulacak kurulların da “gereken rapor ve cezaları” vermek gibibir misyona kariyer ölümü pahasına sahip olması gerekiyordu.

Plan tıkır tıkır işledi.  Önce Demirören TFF’si, ardından fanatik FB’liliğiile bilinen ve ilk PFDK raporunun vahameti üzerine “ilgilileri” uyaran HFG siparişPFDK’sı, son olarak da Spor  Hukuku Enstitüsü  ambalajıve  “şike sahaya yansımamıştır”boncuğuyla kara mizah tarihine altın bir giriş yapan ve FBve şikeciler lehdarıolan bir rapora imza koyan ENGİN TUZCUOĞLU TAHKİM’İ.

Normal bir spor ahlakının hüküm sürdüğü her Patagonya’da “ayıp”sayılacak tüm adımlar atıldı, pisliğin üstü örtülmeye çalışıldı veazımsanmayacak bir başarı sağlandı. Meğer tüm deliller uydurma, meğer şike bir masal, meğer bizler oyunagelmiş paryalar!

Evet, ayıp tarihine kaydını düşürecek bir ittifakla ,haysiyet  pazara düşürüldü. AK’ı CHP’si MHP’sive  BDP’si ile tüm TBMM ahlaksızlığınönünü açan bir yasaya anında imza koydu. Oy kaygılı siyaset anlayışını elbetteanlıyoruz, hele CHP gibi yakın tarihte çarşafa dolanan ilkesiz siyasetkalesinin bu işin önderi olmasına da kimsenin şaşırdığı yok. Ancak BDP’nin,  bu belgeye imza koyması unutulmayacaktır.

Bugün yarın UEFA  kararınıverecek ve kendi başımıza temizleyemediğimiz o pisliği yüzümüze gözümüzeçarpacaklar., Fenerbahçe ve oy uğruna Türk futbolunu ve itibarımızı pazaraçıkaranlar, bu vebal sizindir..

Yazıya müzik: Ahmet Kaya

http://www.youtube.com/watch?v=Kky3DucU-BA&feature=relmfu

— çino

YouTube – Bu e-postadaki videolar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: