Yargıtay 5.Ceza dairesi Başkanı İle Röp.

Eskişehir ne olmak istiyor?

Türk futbolunun “marka”larını saymaya kalksak, biraz bilgi ve vicdan sahibi herkes eminiz ki Eskişehir’i anmadan geçmez, hatta Es-Es güzellemesi de yaparak sevgisini belli eder.

Ancak Bülent Uygunj’un Teknik Direktörlüğü ve Halil Üner’in başkanlığı sırasında Eskişehir namuslu insanların kafasını karıştıran “ilişkiler ağının” içine çekildi. Mahkemelerin şike dosyalarında “aktif” olarak sokuldu Eskişehir, ve renkleriyle temsil ettiği isyan ve adalet duygularına ihanet etti.

Trabzon’dan çok yıllar önce İstanbul dükalığına karşı saha içinde onurlu bir mücadelenin adı olan Eskişehir’in, onca başarılı kadro ve performanslara rağmen nende şampiyon olamadığı sorusunun yanıtı da şike sürecinde belli oldu.

Eskişehir ve O’nun gibiler , İstanbul dükalığına “zarar”vermedikleri müddetçe başları okşanıp “aferin len sana kerata” kıvamında bir ilişki biçiminin figüranları olarak kabul görecek, ancak şampiyonluk gibi bir niyet taşıdıkları zaman ise her türlü puştlukla alaşağı edilecekler lsitesindedir.

Bursa’nın, Trabzon’un da katkısıyla dükalar düzenine çomak sokması bir detay olarak kalmaya mahkum, dileriz bizi yanıltırlar.

Ama Eskişehir son iki Fenerbahçe maçında hakemler tarafından alenen doğranırken sesini çıkarmayan bir kabullenişin öznesi olarak var olan saygımızı da kaybetmiştir. Gerçek Eskişehirlilerin, Halil Ünal işbirlikçisi ile temsilden duydukları rahatsızlığı biliyor olsak da tarih olanı yazar, dilenenleri değil.

Mustafa Denizli Ne Demek İstedi

İçerdeki hayati Manisa maçında 1-0 mağlup durumdayken tepki gösteren seyircilerin sahaya yabancı madde atmaları sevgili Denizli’yi çileden çıkarmış ve bize göre kantarın topuzunu fena halde kaçırmış

Hocamız çok değerli bir insandır, futbolumuza Şenol Güneş’le birlikte fazla gelen insanlardan biridir. Lakin sayın Denizli kendini Rizelilere sunulmuş bir armağan gibi görme yanlışına düşmüş ve bence maksadını aşmıştır.

Lige çıkabilmek için trilyonlar harcayan Rize bize göre lige çıkacak iki takımdan biri, bunda Sayın Denizli’nin de payı büyük. Bunu kimse ,inkar etmez, edemez.

Ve fakat biri hocamıza şunu anlatsın, Rize insanına kendini bir armağan gibi görürseniz, en büyük hayatı yaparsınız. Rizeli, burnu yere düşse almak için eğilmeyecek kadar gururludur, yapmayın!

Hem sayın Denizli bundan önce üç hacimliyi yönetirken de sahaya yabancı maddeler atıldığında aynı tepkiyi gösterebilmiş miydi? Yanıtı hepimiz biliyoruz, İstanbulluya yapamadığınızı Rizeliye hiç yapamazsınız , bunu biri sevgili hocamıza anlatsın..

1461’in Durumu

TFF, 1461’in Trabzonspor’la organik bağını kesmemesi halinde süper ligde mücadele edemeyeceğine karar vermiş. Normal.

Şahsi görüşüm 1461’in Trabzon’da başka bir takıma devredilerek organik bağın kesilmesi ve kitlelere heyecan veren kişilikli mücadelesine devam etmesidir. Bank Asya gelirleri, Mustafa Reşit Akçay kalibresindeki adamların aklıyla buluştuğunda şehri temsil etmek için yeterli olacaktır.

Trabzon’un BaşkanıNasıl Biri Olmalı

Erol Tuna karşıtlığı gibi algılayanlara notla başlayalım. Erol Tuna hakkında hiçbir önyargım yok, hatat duyduklarım hep pozitif şeyler. Lakinşike mücadelesinde ahlaksızlığın kaptan köşküne kurulanlarla “herhangi” bir ilişki ne Sayın Tuna’ya bir yarar sağlar, Ne Trabzon2a ne de Türk futboluna, yanisi kesinlikle uzak durmalı.

İktidarla herhangi bir şekilde “ekonomik” ilişki içinde olan her kim olursa olsun, yani ekonomik kayıpları söz konusu olabilecek büyük ölçekli herhangi bir işadamının da TS’ye başkan olması düşünülemez. Trabzonspor Başkanı , takımın ve şehrin hakkınısavunurken dik durabilmeli ve iktidar vb kanatlardan gelebilecek saldırıların muhatabı olmamalıdır.

Uzattıkça uzatmak mümkün. Kısaca şöyle tanımlamak daha doğru sanırım;

Trabzonspor’a başkan olacak kişinin yüreği de kalibresi de en az Başbakan kadar “büyük” olmalı. Bir davayı sonuna kadar götürmek için namuslu insanların ihtiyacı olan tek şey, haklı olmaktır. Bu davada Trabzonspor’un haklılığına inanan ve bu uğurda sonuna kadar gitme iradesi ve cesaretine sahip, evrensel değerleri yerel değerlerle harmanlayıp limanı yanaşma deği lde açılmanın kapısı olarak gören herhangi biri benim başkan profilim olabilir.

Ha en önemli ayrıntıyı unuttum;

Bu başkanın “derin” Trabzon’da adı geçen ve bugüne kadar kulübün sahibi gibi davranan tüm siyasilerden ve çakallardan asgari 100 bin kilometre uzakta olması olmazsa olmazımızdır

 

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti

Üyesi olduğum Trabzon gazeteciler cemiyeri yeni başkanıolarak Turgut Özdemir’i seçti. Zafer Sel başkanlığındaki liste ile demokratik bir yarış veren yeni Başkan Özdemir’e ve Sel’e şehrim ve mesleğim adına kutlarım. Görevi devreden ve koltuğa yapışmayan Ergun Ata ve ekibine de ayrıca teşekkür ederim.

Sivas’da Tribün Terörü

Taraftarın bir kısmı bir kısmına saldırmış, ekranlar kirlenmiş, yürekler burkulmuş filan..

10 yıldır her yazımda değinmeye çalıştım, çalışıyorum;

Tribünleri geçim kapısı oalrak gören esnaflara telim eden yönetim felsefesi hakim oldukça bu tür çirkinlikler her takım için yaşanmaya devam edecek. Çirkin olan o besleme taraftar tipinden çok, onları besleyen çapsız ve hesaplı yönetici tipidir. Mehmet Atalay önderliğinde hazırlanan ve TBMM’de yıllardır bekletilen yeni Kulüpler Yasası geçmeden, bu çirkinlikler bitmeyecek.

 

Yargıtay 5.Ceza Dairesi Başkanı

Şike Davasına bakacak olan Yargıtay 5. Ceza Dairesi başkanıSayın Ahmet Ceylani Tuğrul’un davetlisi olarak makamına gittim. Çok nefis ve kendine has Ihlamur’undan içtik, (Müsteşar abiminkinden nefis değildi ama) çok yoğun programı arasında bana zaman ayırdığızaman dilimi içinde aklımıza takılanları sorma fırsatım oldu.

Sıralıyorum;

-Sayın Başkan, kamuoyunda başta Spor Bakanı Suat Kılıç olmak üzere birçok etkili ismin Aziz Yıldırım ve diğer bazı sanıklar lehine sizinle görüştükleri, sizi etkilemeye çalıştıkları konuşuluyor. Dorğu olma ihtimali var mı?

+Asla bu ve buna benzer girişimler olmamıştır, buna izin vermem. Ben hayatı boyunca dik durmuş biriyim. Ekşi yemediğim için de karnım hiç ağrımadı. Bundan sonra da aynı olacak

-Davayı ne zaman karar bağlarsınız?

+Dava Geldikten sonra hızla çalışacağız!

-Dosya hala size gelmedi mi? Neredeyse 9 ay oldu??

+Maalesef Yargıtay Başsavcılığının incelemesi bitmedi. Bekliyoruz.

-Özellikle şikenin mağduru Trabzon camiası bu gecikmelerin kasıtlı olduğunu düşünüyor ve sizleri de “şahsen” tanımadıkları için bu oyunun parçası olarak değerlendiriyorlar. Aslında böyle olmadığını anlatmak takdir edersiniz ki çok zor

+Sedat bey, ben Fenerbahçe Kongre Üyeliğimi de gizlemedim, buna gerek duymam. Zira insanın en büyük mahkemesi kendi vicdanıdır ve ben önüme gelen dosya ne diyorsa onu diyeceğim.

-Peki size göre devletin bir mahkemesinin sanıklar hakkında “şike yaptılar ve şu şu cezaları verdim” hükmü, sizin kanaatinizi etkilemedi mi?

+Burası en üst makamdır. Ben ve arkadaşlarım önümüze gelen dosyalara sadece bir hukuk dosyası olarak bakarız. Ben şu gördüğünüz kitaplarıyazabilmek için (Tuğrul, burada yazdığıbirbirinden kalın ve uzmanlık gerektiren hukuk kitaplarını gösterdi ) 40 yıllık bir geçmiş ve tecrübe biriktirdim.

-Evet

+Sizce hayatı boyunca dimdik durmuş bir hukuk adamı, bu birikimini suç işlemiş ya da işlediği iddia edilen herhangi biri için , ki bunlardan biri de Aziz Yıldırım’dır, bir anda yok sayabilir mi? Dosyaya bakacağız Aziz Yıldırım ya da diğer sanıkların bir suç işlediklerine kanaat getirirsek de gereğini yapacağız.

-Tüm Trabzonsporlular ve adalet beklentisi içindeki futbolseverler ve hatta Dünya futboluna yön veren UEFA ve FİFA gibi kurumlar sizden gelecek kararı bekliyor. Özellikle Trabzonluların devlete ve adalete olan güvenleri sarsılmış durumda

+Benim öz yeğenlerim Trabzonlu, ve ben Trabzonluların bu memleketi nasıl sevdiklerini iyi bilirim. Herkes şunu bilsin ki, dosyada hukuken ne varsa karar da öyle çıkacaktır.

-Daha ne kadar uzar bu süreç, öngörünüz var mı?

+Yargıtay başsavcılığındaki inceleme bitip bize geldikten sonra bu davaya öncelik verecek ve en az 5 kişilik komisyonla dosyayı incelemeye başlayacağız. Dosya bize geldikten sonra 2-3 ay içinde kararı veririz.

-Ihlamur çok güzeldi, çok tşk ederim

+Ben tşk ederim Sedat Bey. Her zaman beklerim.

“Yargıtay 5.Ceza dairesi Başkanı İle Röp.” için bir cevap

  1. adalet güçlüden yana TRABZON un hakkı yenildi artık bunun etkisinden kurtulup lige önem vermeliyiz.

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: