Fatih Terim’in Corona İle İmtihanı

Mümtaz ve nezih medyamızın ‘dokunma yanarsın’ ön kabullerinden biri de Fatih Terim. Oysa, en azından ben biliyorum ki, belli bir edep dairesi içinde Terim de her toplumsal figür gibi eleştiriye açıktır, yani tipik bir şeyh uçmuyor müritler uçuruyor durumuyla karşı karşıyayız, 30 yıldan fazladır.

Corona vebasıyla ilgili bir hatırlatma/uyarı ile başlayalım.
Notalardan ruhlara üflenen şaheserler yaratan Çaykovski, insanlık koleradan kırılırken, bir anlık dalgınlığını hayatıyla ödemişti. (1893)
Zira, ismi “Martı=Zinos” anlamına gelen Çayka, bir bardak kaynatılmamış su içmişti!
Türkiye’nin çok büyük başarıyla sürdüregeldiği Corona ile savaştaki göreceli iyileşmeye aldanıp, aman, tedbiri elden bırakmayalım. Üstelik seni beni bilmem kaç yıl sonra kimse de hatırlamaz!
Terim’in Açmazı
—————————
Galatasaray’ın seyircisiz macta BJK ile golsüz biten maçının ardından mikrofonlara kükreyen bir aslana tanık olduk. Sayın Fatih Terim, camia olarak seyircili oynamaya koşullanmış takımın TD’si olarak, maçın seyircisiz de olsa oynatılmasına çok sert tepki veren bir spor adamına evrildi!
Terim pandemiye atfen; “top toplayıcı çocukların  eldiven takması bir şey ifade etmez, bizim canımız ailemiz yok mu? Hiç mi Allah’tan korkmuyorsunuz” vb dedi,ki, camia olarak 2 gün içindeki tarife muhtaç savrulmaya rağmen, insanca ve çok haklı bir tepkiydi.
‘Bahane Aramayalım’
————————————
20 Nisan’da Terim’in yeni bir açıklamasına tanık olduk; “Bahane üretmeyelim, yapacak bir şey yok çıkıp oynayacağız”
Şerbetli olduğumuzdan, küçük dilimize hala yerinde şükür!
15 Mart’ta, yani Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü günden 4 gün sonra ve toplam 1 ölümün yaşandığı gün o zehir zemberek açıklamayı yapan, ailesinin ve kendi canının yaşam hakkını çok haklı nedenlerle savunan Fatih Terim’den;
20 Nisan’da, yani her gün ortalama 4 bin yeni vakanın tespit edilip 100’den fazla ölü verdiğimiz günlerden bir günde, “bahaneye gerek yok, çıkıp oynayacağız” diyen Fatih Terim’e dönüşümün neden ya da nedenleri ne olabilir?
Düz mantıkla ‘benimki can diğerleri patlıcan’ olarak okunabilecek bu dönüşüm fena halde izaha muhtaç.
Diyalektik metodoloji, determinizm  ve mantığı yerle bir eden bu savruluş, vicdanlarda kapanmaz yaralar açar. Fatih Terim’in bu konuda son sözünü söylemediğini, en azından temenni ediyorum. Zira o babacan figürle bu açıklamalar arasındaki çeliski, acı tebessümlerin de kaynağı.
Herhalde, müzesinde onlarcası bulunan, daha geride kalan son iki yılın şampiyonu olarak da, doymak bilmez bir kupa iştahına koca bir kariyeri kurban vereceğini düşünmüyoruz!
‘Tek Bir Şaka Bilirim’
———————————-
İrlandalı Yazar George Bernard Shaw , ‘ tek bir şaka bilirim, o da hakikati söylemektir’ der.
Kimse söylememiş olmasın, diye…
Yazıya Müzik: Cem Karaca / O Leyli
                          https://www.youtube.com/watch?v=2SiUrUkkeDc

“Fatih Terim’in Corona İle İmtihanı” için bir cevap

  1. Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri varsa, o yerde güneş batıyor demektir.(konfüçyüs)

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: